Sokkal tudatosabb vagyok a pénzzel kapcsolatban, mint régebben, nagyon fontosnak tartom, hogy a pénzemmel döntök, szavazok is – hangzik el a Pénz(m)érték podcast legfrissebb részében.
A sorozat ötödik epizódjában az X-generációsok pénzhez való viszonyáról lesz szó. Azaz a most ötvenes éveikben járókról, akiknek már felnőttek a gyerekei, így újból több idejük van magukkal, karrierjükkel foglalkozni. Vendégünk Barna Erika, a Magnet Bank fenntarthatósági projektvezetője és Vízkeleti Sándor, az Amundi Alapkezelő vezérigazgatója.
A felvételt ide kattintva vagy bármely podcast lejátszón meg lehet hallgatni:
Néhány fontos gondolat az ötödik epizódból:
Régebben sokkal többször vállaltam el ingyen munkát, de mostanra ez megváltozott. Továbbra is vállalok szívességeket, de ott van mellette, hogy a munkámnak értéke van, és szeretném megkapni az árát. Lehet, hogy teszek kivételt így is, de ne legyen evidens az, hogy ingyen dolgozom (Barna Erika)
Amikor elmegyünk egy befektetésre kiszemelt cég vezetésével találkozni, mindig sok szépet mondanak, sikeres jövőképet vázolnak fel maguknak, de hogy tényleg az lesz-e, az egy trükkös kérdés. Bizonyos különbségeket nem látni a pénzügyi kimutatásokban, kérdés, hogy mik azok a soft mutatók, az adott cég vagy befektetés jövőállóságát jelzik. Ezekben a helyzetekben nagyon sokat segített az ESG kritérium rendszere, ami egyfajta módszertant ad. (Vízkeleti Sándor)
A hétköznapokban igyekszem olyan civil ügyekbe fektetni, amelyekről azt gondolom, hogy multiplikáló hatásúak. Vettem például egy kabátot az Adománytaxi turiban, amiért 7000 forintot fizettem. Ez azért jó, mert egyrészt újrahasznosítom, nem kerül kukába, másrészt a pénz a rászorulóknak megy. (Barna Erika)
Magyarországon már értik az emberek a klímaváltozás és zöld átállás fontosságát, de azt nem annyira, hogy társadalmi felelősségvállalás és a vállalatirányítási rendszerek változása nélkül ezek nem működnek. Egy banknál például nem a karbonlábnyomot kell nézni, hanem azt, hogy milyen etikai normák szerint hitelez. (Vízkeleti Sándor)
A podcast elkészítését az Amundi Alapkezelő támogatta.
Podcast
Fontos