Nagy kihívás a karbonsemlegesség elérése a 2030-as céldátumra a hazai irodabérleti piacon. Vannak például olyan részei Budapestnek, ahol egyszerűen nem lehet több áramot igényelni, így kérdés, hogyan lehet az összes irodai parkolóhelyhez e-autótöltőt telepíteni, hogy karbonsemleges legyen az épület.
Egyebek mellett erről is beszélgettünk a G7 podcast vendégeivel, Hancz Anitával, a WING ingatlanfejlesztő és beruházó bérbeadási igazgatójával és Pál Tamással, az iO Partners ingatlantanácsadó cég fejlesztési igazgatójával.
A beszélgetést ide kattintva vagy bármely lejátszóban lehet meghallgatni.
A koronavírus-járvány óta nagyjából harmadával esett vissza a kereslet az irodák iránt, ami visszafogja a fejlesztők kedvét is.
Így most kevesebb a fejlesztés alatt vagy átadás előtt álló épület, ami beszűkíti a kínálatot – ez az újépítésű, magas műszaki tartalommal bíró és zöld minősítésű épületeknek viszont egy jó lehetőség. „Tehát egyszerre sírunk, hogy nincs akkora kereslet, de közben bérbe is tudunk adni” – mondta Hancz Anita.
A nagyobb bérlőknél érezhető, hogy az újabb, modernebb épületek felé mozdultak. „Az energiaárak növekedése miatt sokan keresik az olyan irodaházakat, amelyek jövőbiztosak tudnak lenni” – emelte ki Pál Tamás.
„A legkörnyezetkímélőbb megoldás ugyanakkor az, ha a már meglévő régebbi épületeinket modernizáljuk, nem lebontjuk azokat és újakat építünk” – mondta Pál Tamás. Ausztria ebben nagyon jó, ott számos régi ipari épületet alakítottak át, új funkciót találva nekik.
„Egyszer szeretném, ha több biciklitárolót építenénk egy irodaházba, mint parkolóhelyet”
– mondta a jövőbeli tervekről Hancz Anita. „Hiszünk a hub jellegű lokációkban, amikor az egyes fejlesztések révén évtizedek alatt egy új városnegyed is kialakul. Ilyesmi látszik Budapesten, a Könyves Kálmán körúton, a Telekom székház mellé épített Liberty irodaház esetében” – tette hozzá.
A podcast elkészítését az iO Partners Hungary Kft. támogatta.
Podcast
Fontos