Hírlevél feliratkozás
László Pál
2021. december 6. 10:06 Podcast, Támogatói tartalom

A bitcoin a totális bizalmatlanságra épül, ezért lett ennyire biztonságos

Amikor 2009-2010 környékén megszületett a leghíresebb kriptovaluta, 1 bitcoinért egy pizzát lehetett venni – most már egy egész rendes pizzériát lehetne kapni érte, nagyjából 19 millió forint az árfolyama. Mi áll az évezred befektetése mögött, és fogjuk-e valaha akár szociális juttatások kifizetésére használni a nyerészkedésen és a technológia szégyenfoltját jelentő darkwebes tranzakciókon túl?

Márvány Zsolt, a CIB Bank pénzforgalmi szolgáltatások vezetője volt a G7 podcast vendége. A beszélgetést ide kattintva vagy bármely podcast-lejátszóban lehet meghallgatni:

A kriptovaluták – bitcoin, ethereum vagy a több száz másik – legfontosabb része a blokklánc-technológia, ami nem egy adatbázis, hanem egy adattárolási módszertan – magyarázza Márvány Zsolt. A blokklánc-technológiai jéghegy csúcsa a bitcoin, de ami igazán izgalmas, a víz alatt van – csak a bitcoint látni belőle olyan, mintha az internetből csak az emailt használnánk.

Márvány Zsolt szerint a digitális jegybankpénz meglepően gyorsan megjelenik majd a mindennapjainkban, mert a világ jegybankjai még időben meglátták benne a lehetőséget, és azt, hogy reagálni kell az országoktól és monetáris hatóságoktól független digitális pénzek elterjedésére, mielőtt a jelenség kontrollálhatatlanná válik, és komoly versenytársa lesz a lokális pénzeknek.

A magyar jegybank is kacérkodik a saját digitális pénz bevezetésének gondolatával – de Kínában például már tesztelik is az e-jüant. Pedig 2009-ben éppen azért fejlesztették ki a bitcoint, mert a válság miatt nagyon megingott a bizalom a bankrendszerben. Az internet mintájára egy olyan pénzt fejlesztettek ekkor ki, ami független mindenkitől, nincs egy központi bankja, amely a sorsáról határoz, hanem a használói tartják életben. Az egész rendszer a totális bizalmatlanságon alapul, pont ezért kell, hogy ennyire biztonságos legyen.

A blokklánc-alapú digitális pénzek úgynevezett okos pénzek is tudnak lenni, amit programozni lehet –így válik kormányzati oldalról nagyon érdekessé a felhasználása. Akár olyat is meg lehet vele valósítani, hogy célzottan, például egy árvíz sújtotta területen élőknek adnak támogatásként digitális forintokat, amelyeket megadott időszakban megadott termékre tudnak a jogosultak elkölteni, például 12 hónapig a házuk kijavításához szükséges építőanyagra.

Az okos pénzekkel tehát egy jól irányítható és jól célozható támogatási rendszert lehetne kiépíteni, de sok kérdést is felvet ez a felhasználási mód. Mi van azokkal, akiknek semmilyen digitális csatornája nincs, vagy mi a helyzet a diktatórikus berendezkedésű országok esetén, ahol az engedetlen állampolgárok megbüntetésére is használhatnák így az okos pénzt annak befagyasztásával vagy törlésével?

A podcast elkészítését a CIB Bank támogatta.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast Támogatói tartalom Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.

Stubnya Bence
2025. február 1. 06:08 Podcast

Mosolygósnak mondják a filippínó vendégmunkásokat, de sokuk lesz depressziós Magyarországon

Többszörösen kiszolgáltatott, sérülékeny csoport az itthon dolgozó EU-n kívüli vendégmunkásoké, a magyarok pedig saját kiszolgáltatottságuk miatt bizalmatlanok velük szemben. G7 Podcast!

Holtzer Péter
2025. január 25. 06:01 Podcast

Amikor jön a gyerek és beléd rúg, akkor nem az az első gondolatod, hogy ez a gyerek bajban van

A pedagógusok, nevelők nincsenek felkészülve a viselkedészavaros gyerekek kezelésére, ebben igyekszik segíteni a NoBadKid – Pressley Ridge Alapítvány.

Fontos

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.