Éves szinten 560 kilogramm szemetet hagyunk magunk mögött fejenként, aminek csökkentése nem kis feladat. Az elmúlt években azonban látok egy szemléletváltást, már nemcsak a cégek tűzik zászlajukra az újrahasznosítást, hanem az utca embere is jobban meggondolja, hova helyezi a háztartásából kikerülő hulladékot – mondja Simon Anita, az ALTEO hulladékgazdálkodási üzletágának, az Ecofirstnek az ügyvezetője a G7 podcastban.
A szelektív hulladékgyűjtés, a hulladék újrahasznosítása mindenképp mérföldkő a körforgásos gazdaság felé vezető úton. Ez a mostanában sokat emlegetett gazdasági modell röviden a hulladék csökkentésének és hatékonyabb felhasználásának egyik eszközét jelenti, ahol a ma termékei visszakerülnek a gyártásba, és a jövő alapanyagaivá válnak.
Egy kutatás szerint három fő mozgatórugója van a körforgásos gazdaságnak: az átalakuló fogyasztói igények, a szűkülő erőforrások és a technológiai áttörések. Az utóbbi alatt egyebek mellett a fenntartható termékdizájnt értjük, amikor már a termék megtervezésekor csökkentik a környezeti lábnyomot. Ennek egyik módja a moduláris felépítés, a könnyen cserélhető, javítható alkatrészek és a fenntartható, időtálló alapanyagok használata – magyarázta Simon Anita.
Statisztikák szerint jelenleg az általunk megvásárolt termékek egyharmada hulladék, ami döbbenetes szám. Évente mintegy 1,3 milliárd tonna élelmiszer végzi a kukákban, és főleg a háztartásokban növekszik rohamtempóban a kidobott élelmiszer mennyisége.
Magyarországon éves szinten nagyjából 20 ezer tonna sütőolajat dobunk ki, amit egyébként a biodízelgyártás egyik alapanyagaként ismerünk. Annak ellenére, hogy évek óta le lehet adni a benzinkutaknál a használt sütőolajat, egy ideig nem sokan éltek ezzel a lehetőséggel, ma viszont már fogyasztói elvárássá nőtte ki magát ez a szolgáltatás.
A biogázüzemi tevékenység minden olyan szerves anyagot, ami hulladékká válik, hasznosítani tud, adott esetben még csomagolt állapotában is, a tevékenység eredményeképpen a hulladékból energia képződik. Itthon a legtöbben ilyen típusú hulladékból villamosenergiát állítanak elő, de sok helyen hő formájában hasznosul, például üvegházat fűtenek biogázzal.
A podcast készítését az ALTEO Nyrt. támogatta.
Podcast
Fontos