Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. szeptember 11. 09:46 Vállalat

Ötven éve nem volt ekkora esélye egy tőzsdei esésnek

Egymás után két nagy pénzügyi csoport is arra figyelmeztetett, hogy hamarosan véget érhet a kilenc és fél éve tartó fellendülés az amerikai tőzsdén. A Goldman Sachs által a medvepiacok (ami a csúcshoz képest legalább 20 százalékos visszaesést jelent) előre jelzéséhez használt mutató 1969 óta nem járt olyan magasan, mint jelenleg.

A mutatószámot olyan tényezők összesítésével készítik el, mint a részvények értékeltsége, a gazdasági növekedés, a munkanélküliség, az infláció és a különböző időtávokra szóló amerikai állampapír-piaci hozamok. Mint a Bloomberg által szemlézett ábrán látszik, a mutató mostanihoz hasonló szintjeit gyakran követték nagy tőzsdei esések.

Ez természetesen nem jelenti azt, hogy most is feltétlenül ez következik. Peter Oppenheimer, a Goldman Sachs vezető stratégája szerint nem hirtelen nagy esésre kell felkészülni, hanem egy olyan időszakra, amikor sokkal alacsonyabbak lesznek a részvénypiaci hozamok az utóbbi közel tíz évben megszokottnál. A léc meglehetősen magasan van, mert a részvénypiaci rali 2009. márciusi kezdete óta az S&P 500 tőzsdeindex évente 19 százalékkal emelkedett.

Hasonló eredményre jutottak a Citigroupnál is, ahol egy pánik/eufória-modellnek nevezett mérőszámot alkottak egyebek mellett a tőzsdei hírlevelek ajánlásai és a jövőbeli tőzsdei árfolyamokra vonatkozó opciók alapján. Ez a mutató jelenleg olyan magasan áll, mint januárban, amelyet egy jelentősebb, 10 százalék körüli tőzsdei korrekció követett. Hosszabb távon, 1987 óta ez a mérőszám a véletlenszerű gyakorisághoz képest háromszor jobb eredménnyel jósolta meg a részvénypiaci lejtmeneteket.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVisszatért a félelem a tőzsdékre, de ez egy nagyon jó dolog115 százalékkal nőtt egyetlen nap alatt a rettegés, miután hat és fél éve a legnagyobbat zuhantak a tőzsdék. Amitől a brókerek félnek, az az átlagembernek inkább jó.

 

Az év eleji korrekció óta tartó árfolyam-emelkedést olyan tényezők táplálták, mint a négy éve nem látott amerikai gazdasági növekedés, a tőzsdei cégek nyereségének 24 százalékos emelkedése az utóbbi két negyedévben, valamint a saját részvények visszavásárlásának rekordokat döntögető szintje. Ezeknek a tényezőknek a hatása ugyanakkor egyre inkább kifutóban van.

Hasonló véleményt egyébként jó pár magyar szakember is megfogalmazott az utóbbi hetekben. Nagy Dániel, a Hold Alapkezelő intézményi értékesítésért felelős munkatársa az Aegon Prémium Ügyfélklub augusztusi rendezvényén azt mondta: ugyan nem számít a tíz évvel ezelőtti armageddonra, de a bikapiacoknak egy időre befellegzett. Szerinte a kereskedelmi háború valamelyik lépése lehet az utolsó csepp a pohárban. „Amennyiben a múltból szeretnénk analógiát meríteni, úgy nem kizárt, hogy jelenleg az 1998-2001-es időszakhoz hasonló helyzet állhat elő, beleértve a dollár erősödését és a fejlődő piaci gyengélkedés átgyűrűzését a fejlettekre” – fogalmazott Nagy Dániel.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Aegon Citygroup Goldman Sachs Hold Alapkezelő tőzsde Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Jandó Zoltán
2025. április 15. 08:17 Vállalat

Hétszázmilliót követel a NAV a Mészáros Lőrinc esküvőjét és akadémiáját védő cégtől

Tucatnyi Mészáros-cégnek dolgozott az Eurovéd Security Zrt., amelytől 700 millió forintot vár az adóhatóság.

Vámosi Ágoston
2025. április 13. 13:21 Vállalat

„Általános az elkeseredettség” – legalább 800 ember maradhat munka nélkül Dunaújvárosban

Több mint 70 milliárdot költött az állam a megmentésére, mégis kétséges a Dunai Vasmű jövője. A cseh és román testvércégek helyzete sem biztatóbb.

Jandó Zoltán
2025. április 11. 13:16 Pénz, Vállalat

Mészáros Lőrinc könyvvizsgálója tűnt fel a Matolcsy-kör MBH bankos érdekeltségeinél

Az ország egyik legnagyobb bankjában az MNB-botrány kulcsszereplőihez köthető alapoknak is jelentős részesedése van, a tét több százmilliárd forint lehet.

Fontos

Gajda Mihály
2025. április 14. 15:30 Világ

Türkmenisztán a világ egyik leggazdagabb országa lehetne, de csapdába került

Rengeteg földgáz van az országban, de geopolitikai okok miatt nem tudják elszállítani a vevőkhöz.

Mészáros R. Tamás
2025. április 14. 06:00 Közélet, Világ

Magyarország után Amerikába is megérkezett a személyelvű gazdaságpolitika

Szűk hatalmi érdekek mentén próbálják alakítani az üzleti viszonyokat, ami gazdaságilag több problémát okoz, mint amennyi politikai hasznot hajt.

Bukovszki András
2025. április 13. 06:07 Pénz

Olyan sokba kerül az államadósság-törlesztés, hogy kódolva van Magyarország lemaradása

Az EU-n belül hazánk költötte GDP-jéhez viszonyítva a legtöbbet kamatfizetésre az utóbbi években, ami aggasztó a növekedési kilátások szempontjából.