Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2023. augusztus 30. 18:49 Adat, Pénz

Akár az infláció tízszeresével nőtt a legértékesebb magyar családi cégek értéke az elmúlt nyolc évben

Közzétette a jelenleg legértékesebb magyar családi cégcsoportok toplistáját a Forbes magazin. Elemzésük szerint a 25 legértékesebb cég ma összességében alig ér többet, mint egy évvel korábban, a növekedés elmaradása a nehéz gazdasági helyzet jele.

Részletek: a 15 legértékesebb céget az alábbi grafikonon ábrázoltuk, amelyen jól látszik, hogy az első három helyezett, a Mészáros csoport, az MPF csoport és a Bonafarm csoport milyen sokkal vezet a többiek előtt.

Tágabb kontextus: a Forbes első, 2015-ös listájához viszonyítva a legértékesebb családi vállalkozások élmezőnye nyolc év alatt alapvetően megváltozott. Az infláció azóta 36 százalék volt, és számos családi cég értéke ennek tízszeresével vagy még nagyobb arányban nőtt. 

  • A jelenleg már utcahosszal vezető Mészáros-csoport és a negyedik helyre feljött, Szíjj Lászlóhoz köthető Duna-csoport 2015-ben még nem fért be az akkor 21-es listába. Akkoriban 7,2 milliárd forintos vagyonnal lehetett felkerülni a listára, tehát a Duna-csoport értéke reálértékben legalább közel húszszorosára, a Mészárosé ötvenszeresére nőtt. 
  • Csak a Csányi és a Felcsuti család (Bonafarm és MPF csoport) képviseli az állandóságot az élmezőnyben, ezek a vállalatbirodalmak már nyolc éve is a dobogón voltak.

Számokban: a lenti grafikon a 2015-2023 közötti mozgásokat, illetve ahol lehet, ott a reálérték növekedéseket mutatja be (a 2015-ös cégértéket megnöveltük az inflációval, és ehhez a jelenértékhez mértük a 2023-as értéket). A jelenlegi top15-ből nyolc éve még csak hat cég volt rajta a listán.

  • Az egykori éllovas Jász-Plasztik Kft. reálértéke nem változott, ennek hatására a hetedik helyre esett vissza. A 77 Elektronika csoport reálértéke nyolc év alatt 355 százalékkal nőtt, ez a legmagasabb érték, amit mértünk, ezzel a 12. helyről a 8.-ra lépett előre a cég.
  • 2015-ben 8,4 milliárd forint elég volt a 20. helyhez (Vabeko Kft./Bernula család), ez mai értéken valamivel több mint 11 milliárd forintnak felel meg, ám a mostani 20. helyezett értéke 32,1 milliárd forint (Alcufer/Horváth testvérek), vagyis ma reálértékben már majdnem háromszor annyi pénz kell a top20-ba jutáshoz, mint nyolc évvel ezelőtt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Pénz cég családi cég Forbes Mészáros Lőrinc toplista Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Hajdu Miklós
2024. július 24. 12:40 Adat

Hiába nőnek meglepően a fizetések, nem merjük elkölteni

A jelenlegi helyzet jó példát mutat arra, hogy aligha csak a jövedelmek alakulásán múlik, mennyire visszafogott a háztartások fogyasztása.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.