Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2022. július 14. 14:10 Pénz

Európai recessszióra és a csődök sokasodására számítanak a hitelkockázat-kezelők

Észak-Amerikában, Európában, Ázsiában és Ausztráliában is a nemfizető hitelek arányának növekedésére lehet számítani a globális recessziós kockázatok megugrása miatt – derül ki a Hitelkockázat-kezelők Nemzetközi Szövetségének (International Association of Credit Portfolio Managers – IACPM) felméréséből.

A New York-i székhelyű iparági szervezet tagjai 2023-ban és 2024-ben is a nemteljesítő hitelek arányának növekedésére számítanak. Bár egyelőre nem tapasztalható a nemteljesítések megugrása, a hitelfelárak már emelkednek, és a felmérésben megkérdezettek háromnegyede arra számít, hogy ezzel egy tartósabb trend veszi kezdetét – írja a Bloomberg.

A felmérés alapján a hitelkockázat-kezelők idén vagy 2023-ban gazdasági visszaesésre számítanak. Az Egyesült Államokban szerintük ezt a járvány alatt kiosztott transzferekből megmaradó tartalékok odázzák el. A szervezet vezetője, Som-lok Leung szerint ugyanakkor egyre inkább úgy néz ki, hogy a Fed akkor is szigorítani fog, hogy ha ez a növekedés kárára megy. „A nemteljesítések száma jelenleg még mélyponton van, de ez az év további részében változni fog” – mondta.

Az IACPM tagjai szerint azokra az iparágakra lesz majd érdemes odafigyelni, ahol jelentős a hitelek szerepe a vállalati finanszírozásban, külön kiemelve a kereskedelmi ingatlanpiacot, az egészségügyet, illetve azokat a kisvállalkozásokat, amik nehezen jutnak alternatív finanszírozáshoz, ha likviditási problémáik vannak.

A szervezet európai tagjai szerint az ukrajnai háború miatt Európában különösen nagy a recesszió kockázata a következő hónapokban, elsősorban a földgázellátás bizonytalansága miatt.

„Európában szinte biztosan több pénzügyi forrást fog lekötni az energiaellátás biztosítása, mint a világ más részein, és az ipari fennakadásokat egyértelműen lehetséges forgatókönyvnek látjuk most itt” – mondta Leung.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz amerikai jegybank, az orosz háború és a kínai lezárások elhozhatják a globális recessziótEgyre több elemző tart tőle, hogy az infláció elszaladása és a kedvezőtlen politikai és pénzügyi folyamatok miatt világszinten csökkeni fog a gazdasági teljesítmény idén.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA kormány még nem beszél recesszióról, de az elmúlt évtizedekben minden kiigazítást az követettA kiigazítások mindig magukkal hozták a recessziót is, abból kilábalni viszont sokkal nehezebb lesz, amíg nem rendezzük a viszonyunkat az Európai Unióval.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkCsődvédelem alatt van a cég, amely többek között az Aldi mosószereit is gyártjaA Tandil és Alio márkás tisztítószerek német gyártócége nem bírta ki a járvány kedvezőtlen hatásait.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz csőd Európa hitel recesszió usa Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Avatar
2024. november 14. 10:36 Pénz

Futóhomokra épül az adócsökkentő dubajozás

Számos magyar vállalkozó akarja csökkenteni adóterhét Dubajon keresztül, ám az ezt szolgáló megoldások sokkal kockázatosabbak, mint azt a legtöbben hiszik.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.