Napi átlagban nagyjából ötödével több gáz érkezik Magyarországra az orosz invázió megindítása óta, mint az azt megelőző egy hétben. A behozatal növekedését ráadásul a kivitel nem követte le, sőt eleinte csökkent az export. Ennek eredményeként az országban maradó importgáz mennyisége jelenleg magasabb, mint a télen eddig bármikor.
Érdekesség, hogy az import iránya nem úgy alakult át, ahogy elsőre sejtenénk. Az Ausztriából érkező gáz mennyisége például látványosan csökken, Szerbia felől viszont jóval nagyobb mennyiség jött, mint korábban. A mérleg nyelve azonban Ukrajna volt:
míg a háború előtt az ukrán-magyar vezetéken hetekig kifelé áramlott a gáz, az invázió megindításának másnapján megfordult az irány, és jelentős mennyiségben importáltunk abból az irányból.
Más kérdés, hogy kedden megint változott a helyzet: az FGSZ Zrt. adatai szerint ismét tőlünk szállítanak gázt Ukrajnába, beáramlás van viszont Szlovákia felől, ahonnan az elmúlt napokban nem érkezett az energiahordozóból.
A növekedés eredményeként összességében az elmúlt napokban 27-30 millió köbméter gáz jött be különböző irányokból az országba. Ez egyébként egyáltalán nem sok: 2020-21 telén csak Ukrajna felől rendszeresen többet importáltunk ennél. Sőt, az idén január elején-február végén is volt egy rövid időszak, amikor a napi behozatal meghaladta ezt a mennyiséget.
Ám akkor az import egy jelentős része ment is tovább a környező országokba, azaz valójában csak tranzitról beszélhetünk. Most viszont a kivitel nem ugrott meg párhuzamosan a behozatallal, így fordulhatott elő, hogy a nettó import több hónapos csúcsra emelkedett.
A lapunknak nyilatkozó szakértő szerint ennek a magyarázata minden bizonnyal legalább részben az, hogy túl sok gáz nincs már a tárolókban, legalábbis ahhoz képest, amit az elmúlt években megszokhattunk az évnek ebben az időszakában. Bár a bő 1,6 milliárd köbméternyi tartalék a hazai fogyasztáshoz képest nem kevés, ám ennek több mint a fele stratégiai tartalék, amihez nem lehet csak úgy hozzányúlni. A kereskedelmi készlet így viszont annyira már nem sok.
Emellett szinte biztosan a kereskedők is számolnak egy olyan forgatókönyvvel, hogy a háború, illetve az amiatt hozott szankciók következtében leállnak, vagy legalábbis csökkennek az orosz szállítások. Így amíg lehet, inkább nagyobb mennyiségben próbálnak vásárolni.
Más kérdés, hogy ez a mennyiség még mindig csak az elmúlt hónapokhoz képest magas. Ezen a télen ugyanis a szokottnál sokkal kisebb volt a gázimport, vélhetően a rendkívül magas ár miatt. Így a mostani megnövekedett behozatal mellett még mindig elég aktívan használjuk a hazai tartalékokat is.
Adat
Fontos