Hírlevél feliratkozás
Avatar
2020. március 31. 11:30 Pénz

Miért őrült meg a tőkepiac? Mert még rosszabbra számítanak

(A szerző a HOLD Alapkezelő senior privát vagyonkezelője, az Alapblog szerzője.)

Az utóbbi hetekben teljesen megőrült a tőkepiac. Hogy megértsük, miért, menjünk vissza az előző cikkeimben bemutatott analógiákra (gazdaság és piac mint kutya-gazda, illetve a világgazdaság, mint egészségügyi problémákkal küzdő szervezet).

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA koronavírus okozta válság befektetői lélektanaOlyan ez, mint a kutyasétáltatás. Csak most éppen fülét-farkát behúzva fut vissza a korábban előreszaladó kutya.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA világgazdaság már köhög és láza is van, de a keringés még nem állt leTizenegy évig szaladt együtt előre a piac és a világgazdaság. Hirtelen volt a megállás.

A gazdának, tehát a gazdaságnak látható tünetként enyhe köhögése és éppen felmenő láza kezdődött. Az ismert megbetegedések száma a föld lakosságához viszonyítva még mindig elenyésző, a halálok száma is sokadik tört százalék. A gazda a máig ismert múltbeli statisztikák alapján alig lassított az előző 11 évi meneteléshez képest.

A kutya, azaz a piac mégis megőrült, méghozzá azért, mert nem a gazda jelenlegi állapotára reagál, hanem a jövőt próbálja megjósolni a jelenleg ismert információk alapján.

A kutya azt látja, hogy a gazda még csak köhécsel és lassan kúszik fel a láza, de folyamatosan elemzi a történéseket. Azt is látja, hogy a Föld lakosságának ma közel harmadát (és ez a szám nagyon gyorsan nő) határozottan felszólították arra, hogy ne hagyja el otthonát. Így teljes rendszerek állnak le, és bár ez még a növekedési adatokon alig látszik (hiszen az múltbeli statisztika), de a várakozásokba igenis beépült. Brutális visszaesés várható a szektorok jelentős részében.

A szolgáltatói szektor leállt, ahogy az idegenforgalom is. A bankszektor már most ki van feszítve, hiszen a hitelek nem kis része ezekbe és más, a jövőben leálló szektorokba van kihelyezve. Az olaj ára összeszakadt. Bár ez utóbbi a koronavírussal párhuzamosan zajló történet, de (nem véletlenül) épp jól sikerült időzíteni. Egész országok zárták le a határaikat, így a vérkeringés nem tud elég oxigént szállítani a legfőbb szervekbe, amelyek elkezdtek sorvadni. Az emésztőrendszer (Kína) érezhetően kezd talpra állni, de az ellátási láncok így is sok helyen megszakadtak.

A gyártás a karanténok és ellátási problémák miatt sok helyen szünetel vagy jelentősen csökkentett kapacitás mellet zajlik. Az így kieső készlet valahol hiányt (élelmiszeripar, gyógyszeripar stb.) épít, más dolgokban pedig teljesen eltűnt a kereslet, ezért túlkínálat is tapasztalható bizonyos dolgokból. Új autót vagy ingatlant például elég kevesen akarnak karanténból venni. A múltbeli statisztika még nem olyan rossz, de a jövőre szóló várakozások katasztrofálisak.

A kutya ma azt várja, hogy a gazda megállíthatatlanul és nagyon gyorsan lesz sokkal betegebb. A láza 40 fok fölé kúszik és egyes szervei, valamint a szervek közötti jó kommunikáció le fog állni (vagy jelentősen lassul). Ez már határa az életben maradásnak. Így érthető módon a kutya nagyon ideges. A gazda minden egyes rezdülésére sokkal nagyobbat ugrik előre vagy hátra, mint azt megszoktuk az elmúlt 11 évben. Túlreagálja a jó és rossz híreket is. A félelem az elsődleges úr, amely most elnyomja a kapzsiságot (hiszen alapvetőn ez a két érzelem vezérli a globális tőkepiacokat).

Az elmúlt négy hétben a globális tőkepiacok a februári csúcsukhoz képest elvesztették értékük 28-35 százalékát. Ez a mindenkori leggyorsabb esés a tőkepiacok történetében. Soha nem futott még ilyen gyorsan vissza a kutya.

Az ábrán az látható, hogy a mostani esés (a piros vonal) hogyan viszonyul a korábbi nagy válságok árfolyammozgásához. Fontos kiemelni, hogy a komolyabb válságok igen ritkán álltak meg ennyire kicsi esés után. Gyakran voltak kisebb-nagyobb emelkedések ugyan az esésben, például a mostani esetben is 10-17 százalékot mentek fel az ábrán látható mélypontból múlt héten a piacok, de ha mély volt a válság, és komolyan sérültek a fundamentumok, akkor még bőven volt a mostani szinteken túl 10-20(-30+) százalékpont esés a válság aljáig.

A globális GDP várt csökkenésére pedig most is szürreális projekciók jönnek ki. Az USA GDP-jére vetítve a 24 százalékos visszaesés egy negyedév alatt (annualizálva) sem tűnik teljesen blőd becslésnek.

Eközben a központi bankok döntő többsége készíti elő, és lépteti életbe nagyobbnál nagyobb gazdaságélénkítő csomagjait. Az eddigi intézkedések leginkább a vérdoppinghoz hasonlíthatóak. A meglévő vérmennyiség mellé (a vér ebben az esetben pénzt, likvid tőkét jelent), a rendszeren kívülről vett (esetünkben nyomtatott) további vért tolnak be a keringési rendszerbe. Hiszen magát a vérkeringést nem tudják gyorsítani, ha a vírus a szívet (is) támadja. Így talán sikerül azt elérni, hogy a gyenge vérkeringés több vérrel valamennyire kiszolgálja az oxigénben szűkölködő szerveket.

Ráadásul úgy tűnik, hogy most a jegybanki vérdopping is kevés lesz. Kell még stimulus a rendszerbe. Ennek megfelelően gigantikus méretű adrenalininjekciókat is készítenek az egyes államok költségvetései, annak érdekében, hogy a leállni készülő szívbe döfjék megfelelő időben.

Fontos tudni azonban, hogy mindezen eszközök csak intenzív osztályos kezelések. A céljuk a létfontosságú szervek életben tartása. Ennek megfelelően, és főleg idő hiányában, ezek jövőbeni mellékhatásaival még vajmi keveset foglalkoznak a döntéshozók. Mint ahogy az újraélesztésnél sem az az elsődlegesen figyelembe veendő szempont, hogy közben a szívmasszázs eltörheti a bordákat. Az elsődleges cél, hogy a beteg élje túl, aztán a többivel majd foglalkoznak később.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Torontáli Zoltán
2025. április 2. 11:12 Adat, Pénz

Fél év után elengedte a miniszterelnök növekedési álmait a kormány

Az év első hónapjai nem úgy alakulnak, ahogy várták, az inflációs előrejelzés is változott, de a minimálbéres megállapodáshoz nem nyúlnak hozzá.

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Fontos

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.