A McKinsey nemzetközi tanácsadó cég szerint globálisan a pénzintézetek több mint harmada olyan gyenge lábakon áll, hogy egy gazdaságilag gyengébb időszakban megkérdőjeleződhet az életképessége. A társaság tegnap ismertette a bankszektorról elkészített éves jelentését, és ebben azzal indokolta a lesújtó értékelését, hogy a pénzintézetek közel 60 százalékánál a jövedelmezőség nem éri el a tőkeköltséget.
„Azt gondoljuk, hogy a gazdasági ciklus késői fázisában járunk, és a bankoknak bátor lépéseket kell tenniük, mert nincsenek éppen jó formában. Ilyen helyzetben senki sem ücsöröghet a babérjain”
– fogalmazott egy interjúban Kausik Rajgopal, a McKinsey szenior partnere.
Ahogy a Bloomberg írja, ennek részben az az oka, hogy egyre több versenytárs merészkedik a bankok felségterületére, fintech startupoktól kezdve olyan óriásokig, mint az Apple és az Amazon. A pénzintézetek megosztottak abban a tekintetben, hogy ezekkel versenyeznek, együttműködnek, vagy felvásárolják némelyiket, bár általában ezek valamifajta kombinációja a jellemző. Ami riasztó lehet számukra, hogy az új versenytársak jellemzően a banki tevékenységek legjövedelmezőbb részeit veszik célba, mint a (nemzetközi) utalások és a kártyás fizetések.
Az ágazatba belépőket segíti a szabályok lazítása, és az is, hogy ők az információtechnológiai költéseik 70 százalékát innovációra fordítják, a bankoknál viszont csak feleekkora ez az arány.
A fogyasztói szokások megváltozása miatt a bankokat az a veszély fenyegeti, hogy lábjegyzetté válnak a történelemben
– fogalmaz a McKinsey anyaga. A tanácsadó cégnek persze vannak ötletei arra, hogy mit kellene tenni. A pénzintézeteknek először is többet kellene költeniük technológiai fejlesztésekre, az ehhez szükséges forrásokat pedig előteremthetik olyan nem létfontosságú tevékenységek kiszervezésével, mint a jogszabályoknak való megfelelőséget garantáló compliance, valamint a kereskedési üzletág egy része. Egy másik lehetőség a növekedés felvásárlások által, hiszen ezzel szintén lehet hatékonyságot növelni, forrásokat felszabadítani.
A lesújtó diagnózist nem vitatva azért érdemes megjegyezni, hogy a McKinsey hazabeszél, hiszen bevételeinek nem elhanyagolható része a felvásárlásokat, összeolvadásokat és kiszervezéseket kísérő tanácsadásból származik. Ami pedig a pénzintézetek méretének kívánatos növelését illeti, a legutóbbi válság során rengeteg szó esett azokról a bankokról, amelyek túl nagyok, fontosak voltak ahhoz, hogy hagyják őket bedőlni (too big to fail).
Ezt követően pár évig úgy tűnt, hogy fontos szabályozói irány lesz a tevékenységük kiterjedtségének, összetettségének korlátozása, azóta azonban ezzel ismét ellentétes irányba mennek a dolgok. Egyébként idehaza is, a felügyeleti feladatokat ellátó Magyar Nemzeti Bank vezetői évek óta hajtogatják, hogy csak öt univerzális lakossági nagybanknak kellene az országban működnie.
(A cikk címét a Bloomberg pontosítása nyomán módosítottuk.)
Pénz
Fontos