Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2019. szeptember 9. 16:06 Pénz

Most már arra is van tőzsdei mutató, hogy Trump mikor twitterezik

Aki a világ legnépszerűbb deviza- vagy tőkepiaci termékeivel kereskedik napi szinten, annak nagy eséllyel feltűnt már, hogy az utóbbi időben egy bizonyos politikus az egyik népszerű internetes szegletben néhány összefüggéstelen mondattal teljesen a feje tetejére tudja állítani a piacokat.

Természetesen az USA elnökéről, Donald Trumpról van szó, aki elnökségének eddigi két és fél évében átlagosan naponta több mint tízszer érezte szükségét, hogy megossza gondolatait Twitteren. Azaz néha nem is csak gondolatait, hanem nemzetbiztonsági titkokat (amiből amatőr elemzők leleplezték egy titkos amerikai kémműhold pályáját), és egyre gyakrabban piacmozgató információkat a kereskedelmi háború alakulásáról, vagy arról, ahogy éppen nyomást gyakorol a Federal Reserve elnökére. Ez utóbbiak a legnagyobb volumenben kereskedett dolgok árain és hatalmasat tudnak tudnak dobni, akár a dollár-euró devizapáron, az amerikai részvénypiacokon vagy kötvénypiacon, jókora veszteségeket okozva a gyanútlan daytradereknek.

Ezért a JP Morgan elemzői, hogy jobban megértsék az elsőre teljesen kiszámíthatatlannak tűnő jelenséget, létrehoztak egy új piaci indikátort, a Volfefe Indexet. A Volfefe szó a volatilitás*Tehát a piaci árfolyamok ingadozásának mértéke. és Trump legendássá vált elírása, a covfefe szavak ötvözéséből született. Az adatbázist, ami alapján készült, innen könnyen le lehet tölteni.

Az amerikai bank elemzéséből kiderül, hogy ezek a tweetek egyre gyakoribbak, és közzétételüket követően egyre nagyobb piaci mozgást okoznak. A piacmozgató üzeneteket egyébként az átlagnál kevésbé kedvelik az elnök követői, ennek ellenére egyre több van belőlük (bár tény, hogy a 4000 darab valódi Trump-tweetből csak 146 volt piacmozgató). Nem meglepő módon azok a twitteres üzenetek mozgatják a leginkább a piacokat, amiben szerepelnek a “China”, “billion”, “tariffs” szavak. Némi nehézséget okoz, hogy Trump gyakran tweetel késő éjszaka, akár hajnali háromkor is – márpedig ilyenkor a nappalinál sokkal vékonyabb a forgalom az amerikai eszközökben.

A lenti ábrán azt látjuk, hogy milyen gyakran történt Trump egy-egy piacmozgató üzenete utáni öt percben egy legalább öt bázispontos piaci mozgás:

Trump Twitteres piacmozgatása egyébként nem vicc, akár büntetőjogi ügy is lehet. A CNN szerint az elnök tanácsadói elismerték, a franciaországi G7-találkozó után azért talált ki egy egyébként nem létező “jó hangulatú telefonhívást” a kínaiakkal, hogy “jó hangulatot sugározzon” a megrettent piacok felé. Ez klasszikus piaci manipuláció, ami miatt, ha valaki tippet kapott előtte az elnöktől, és aztán a piacon megjátszotta, bajba kerülhet. Nem is lenne ezt teljesen példátlan a Trump-korszakban, hiszen ez megtörtént már a világ egyik leghíresebb befektetőjével, Carl Icahnnal is, egy republikánus képviselőt pedig le is filmezték, amikor a Fehér Ház gyepéről bennfentes kereskedett.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Gergely Péter
2025. március 26. 17:17 Pénz

Revolut, Wise és BinX, mire lehetnek ezek jók egy magyar cégnek?

Vannak előnyeik, de a magyar fintech szolgáltató a külkereskedelemhez nem passzol, nemzetközi versenytársai pedig az áfakörös működésnél esnek ki.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.