A cikk a Privátbankár.hu-n jelent meg először.
Németországban tavaly 99 912 hamis bankjegyet találtak, ami 10 százalékos növekedés – derül ki a Szövetségi Bűnügyi Hivatal jelentéséből. A bankjegyek össznévértéke 17 millió euró volt, ez majdnem két és félszerese az egy évvel korábbinak. A gyanúsítottak, a megindított eljárások száma (3469) viszont kissé csökkent.
A jelentés szerint Európa-szerte 1,17 millió volt a hamis bankjegyek száma, ami 30 százalékos emelkedés. A 102 millió eurós névérték pedig 82 százalékos növekedést takar.
A jelentés kiemeli, hogy a darknet – az internet sötét, titkosított, anonim része – nagy jelentőséggel bír a hamis bankjegyek forgalomba hozatalában. Azt is hozzáteszik, hogy nőtt a fiatal, 21 év alatti elkövetők száma.
Az elkövetők skálája nagyon széles: vannak nemzetközileg működő, szervezett pénzhamisító bandák, de magánszemélyek is akadnak, akik a darkneten vásárolt felszerelést használják. Tavaly három nagyobb bűnbandát kapcsoltak le, az egyik főleg török, a másik olasz, a harmadik német állampolgárokból állt.
A hamisítványok mintegy 40 százaléka egyszerű fénymásolat, amelyet kínai származású hologramokkal látnak el.
Leginkább az 50 eurós bankjegyet hamisítják így, majd a darkneten terjesztik. Az ott megrendelt hamis pénzt csomagküldő szolgálatokkal szállítják házhoz. Bár létezik euróérme-hamisítás is, ezeket az alacsony érték miatt kihagyták a jelentésből, akárcsak a digitális fizetőeszközök hamisítását.
Hogyan ismerhetők fel a hamisítványok? A német Bundesbank tanácsai szerint ne csak egy biztonsági elemet figyeljük, hanem többet is. Ezek listáját tanuljuk meg, menjünk rajtuk végig, a szemrevételezés mellett a tapintás és a pénz behajtása is szükséges lehet a vizsgálathoz. Szerezzünk egy másik, összehasonlításra alkalmas bankjegyet, kétség esetén pedig keressünk fel egy bankot. Segíthetnek az Európai Központi Bank magyar nyelvű tanácsai is.
Pénz
Fontos