Egy brit viszontbiztosító olyan magas kamatozású kötvényt dobott a piacra, amely a jövőbeli terrorcselekmények pénzügyi kockázatait segít kezelni. Ebben a műfajban ez az első pénzügyi termék, természeti katasztrófákkal összefüggésben azonban már jó ideje léteznek hasonlók.
A dolog kiindulópontja, hogy azok a biztosítók, amelyekkel az ügyfelek állnak kapcsolatban, szeretnék biztonságosabbá tenni működésüket, ezért viszontbiztosítókkal szerződnek. Ezek átvállalják a kifizetések egy részét, ha például egy átlagosnál erősebb hurrikánszezon vagy földrengés miatt nagyon megnő a fizetendő kártérítések összege.
A katasztrófakötvények szintén a kockázatok szétporlasztását szolgálják, csak itt nem a biztosítók teszik ezt egymás között, hanem a befektetők vállalják át a rizikó egy részét. Ezek vonzereje az adott piaci környezethez viszonyított magas kamat, és az, hogy ezeknek az értékpapíroknak az árfolyama nincs összefüggésben a gazdasági ciklusokkal, azaz a válságokkal és fellendülésekkel.
Ezekkel a kötvényekkel a befektetők tulajdonképpen arra fogadnak, hogy nem következnek be olyan mértékű katasztrófák, amelyek miatt az értékpapírok hozama csökkenne, vagy esetleg a befektetett tőkét sem kapnák vissza. Ez attól függ, hogy adott időszakban mennyi kártérítést kell fizetnie a (viszont)biztosítónak.
A terrorkötvény ugyanilyen logika alapján működik, csak terrortámadások pénzügyi kockázatának csökkentésére szolgál, beleértve a vegyi-, biológiai és kibertámadásokat.
Az úttörő kötvényt a brit állami hátterű viszontbiztosító, a Pool Re bocsátotta ki 75 millió font (közel 28 milliárd forint) értékben, és évi 5,9 százalékos kamatot fizet. A szolgáltató vezérigazgatója a Bloomberg cikke szerint azt a célt tűzte ki, hogy csökkentsék az állam pénzügyi kockázatát, és végső soron a magánkézben lévő pénzügyi szféra viselje a terrorizmussal összefüggő pénzügyi rizikót.
Pénz
Fontos