Kínában mindent visz a disznóhús, az ENSZ adatbázisa szerint évente átlagosan 38 kilogrammot esznek belőle a kínaiak, háromszor annyit, szárnyas húsokból. Ennek ellenére mostanában bajban a kínai disznószektor, az árak már tavasszal összezuhantak, majd szeptemberben felütötte a fejét az afrikai sertéspestis, ami miatt tömegesen fordulnak el a minőséggel kapcsolatos hírekre különösen érzékenyen reagáló kínaiak a disznóhústól.
Ezért nem érhette teljes meglepetésként az egyik közepes méretű kínai disznóhús-termelő, a Chuying Agro-Pastoral Group hitelezőit, hogy a vállalatnak gondja lett a törlesztő fizetésével. A cég szeptember-októberben 40 százalékkal kevesebb élő és feldolgozott disznót tudott eladni, mint augusztusban.
Az már annál különösebb, hogy a cég azt javasolta, hogy inkább sonkában fizetné a múlt héten esedékes 500 millió jüanra – nagyjából 20 milliárd forintra – rúgó adósságára eső törlesztőt. Mindezt egy adósság-átütemezési és vállalatátalakítása terv keretében, amire a hitelezők rábólintottak. A tranzakció részét képező sonkák és sonka-ajándékcsomagok egyébként jó minőségűek, talán ennek is köszönhetően emelkedett a Chuying részvényárfolyama tíz százalékkal a bejelentések után.
Az eset rámutat arra, hogy évek óta komoly gondok vannak a kínai vállalatoknál. A barterben rendezett adósságfizetés eddig nem volt norma a világ hamarosan legnagyobb gazdaságában, de az a tény, hogy a vállalatok adósságállománya tavaly a GDP 167 százalékát tette ki, és hogy globálisan a kötvénypiac szerint bajba jutott vállalatok negyede kínai, nem ígér túl sok jót jövőre nézve.
Pénz
Fontos