Hírlevél feliratkozás
Bucsky Péter
2018. szeptember 11. 18:11 Pénz

Egyenlősdinek számít, ha 15-ször keres többet dolgozójánál egy magyar cégvezető

Az Egyesült Államokban idén először kellett a tőzsdén jegyzett vállalatoknak közzétenniük éves jelentésükben a cégvezetők bére és a medián*A medián azt mutatja meg, hogy ha sorba rendezzük a munkavállalókat keresetük szerint, mi az a bér, amit a “középen lévő” dolgozó keres. Hozzá képest ugyanannyian keresnek kevesebbet és többet is.
Az új szabályozást a Dodd-Frank Act 402(u) kiegészítése vezette be.
kereset közti különbséget. Egy elemzés szerint megdöbbentő arányok vannak, a pénzügyi cégeknél az is előfordult, hogy a vezető a medián fizetés 429-szeresét kereste, de az egészségügyben is előfordult 388-szoros különbség.

Az utóbbi években azért is kapott egyre nagyobb figyelmet a cégvezetők fizetése az angolszász országokban, mert gyakran még a válság alatt bajba került vállalkozások vezetőinek sem csökkent a fizetése, miközben embereket bocsátottak el. Sőt, sokan eközben még emeltek is saját, már eleve csillagászati összegű fizetéseiken.

A legnagyobb 350 amerikai vállalat vezetői 2017-ben átlagosan 15,6 millió dollárt (4,2 milliárd forintot) kerestek, ami a közel 58 ezer dollárra rúgó átlagos éves amerikai fizetés 271-szeresének felel meg. A bő 300 ezer forintos magyar átlagbér mellett egy amerikai CEO fizetéséből több mint 1100 magyar munkavállalót,  tehát akár egy nagyobb gyárnyi embert lehetne alkalmazni.

Az Economic Policy Institute  elemezéséből az is kiderült, hogy ez nem mindig volt így az Egyesült Államokban, a cégvezetői bérek az utóbbi évtizedekben szálltak el igazán az átlagos munkavállalók jövedelméhez képest.

 

Az alacsony oszlopok miatt alig látszik, de az éves munkavállalói átlagbér 1965-ben 40 ezer dollár volt, 2017-ben pedig 53,3 ezer dollár. Ehhez képest a cégvezetőké 843 ezer dollárról 15,6 millió dollárra növekedett. Nehéz elképzelni olyan teljesítményjavulást, ami ezt indokolná.

Az Egyesült Államokban egyébként nemzetközi összehasonlításban különösen nagyok a különbségek. Az európai országokban, ahol nagyobb hangsúlyt fektetnek a társadalmi igazságosságra és a szociális rendszerekre, sokkal kisebbek az egyenlőtlenségek a fizetésekben. (Az amerikai adatokon belüli fenti eltérések a vizsgált vállalati kör különbségeiből fakadnak.)

 

Magyarországra vonatkozó adatokat nem találtunk a kevés számú nemzetközi felmérésben, és a hazai tőzsdei vállalatoknak sem kell a cégvezetők bérét nyilvánosságra hozniuk. Az interneten fellelhető információk szerint bruttó 10 millió forintnál többet a legnagyobb cégek vezetői sem keresnek. Még a Mol, a Richter és az OTP vezérei sem, így nehéz lenne olyan magyar céget találni, ahol a vezető fizetése több mint 25-ször magasabb, mint a céges átlagbér.

A cégvezetők juttatásairól a Mol jelentésében van a legtöbb információ: az igazgatósági tagok évi nettó 25 ezer eurót kapnak, míg a felügyelőbizottsági elnök 35 ezer eurót. Máshol még ennyit sem lehet megtudni, azaz nemcsak a vezetői fizetések mértékében maradunk le Amerikától, hanem transzparenciában is.

A magyar cégvezetők fizetése azért is lehet alacsonyabb, mert nemzetközileg igazán jelentős multinak nincs itt a központja, és nincsenek nemzetközi mércével mérve is igazán nagy magyarországi cégek. A multis cégvezetők fizetéséről külön statisztikát, felmérést nem találtunk, a Hays Salary Guide 2018-as adataiból az látszik, hogy egy regionális pénzügyi vezető fizetése bruttó 1,5 és 2,8 millió forint között van a nemzetközi cégeknél, ennél többet egy cégvezető sem igazán kap. Ehhez azonban számos juttatás, például bónusz, céges autó, egészségügyi ellátás is társul. Mindezekkel együtt 10-15-ször kereshet többet egy tipikus magyar multivezető, mint a céges átlagbér.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz állami vállalatok átlagfizetés cégvezető fizetés ügyvezető Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Avatar
2024. november 14. 10:36 Pénz

Futóhomokra épül az adócsökkentő dubajozás

Számos magyar vállalkozó akarja csökkenteni adóterhét Dubajon keresztül, ám az ezt szolgáló megoldások sokkal kockázatosabbak, mint azt a legtöbben hiszik.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.