Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2018. június 14. 14:01 Pénz, Világ

Tizenhat éve jutottak ki legutóbb, de így is Kína menti meg a foci vb-t

Fél évvel ezelőtt még úgy nézett ki, hogy a FIFA-nak komoly pénzügyi nehézségei lehetnek a csütörtökön kezdődő oroszországi világbajnoksággal. Míg a 2014-es brazíliai vb előtt hat hónappal már feltöltötték a szponzorok számát, az orosz vb szervezői tavaly decemberben még csak a tervezett létszám felével állapodtak meg, bár leginkább a kisebb szponzorokban volt látványos hiány.

A nagy nyugati cégeket a FIFA korrupciós botrányai és Oroszország ellentmondásos külföldi szerepvállalásai – mint a választásokba való beavatkozás vagy a Krím félsziget elfoglalása – tartották vissza az aktívabb szerepvállalástól. A FIFA 2011 óta nem kötött szerződést olyan nyugati céggel, amely korábban nem támogatta, a botrányai miatt viszont elvesztette a Sonyt, a Johnson & Johnsont vagy a Castrolt.

Úgy néz ki viszont, hogy van egy ország, amelynek köszönhetően a korábban reméltnél is több pénzt termelhet a vb, pedig válogatottja csak egyszer, 2002-ben jutott ki az eseményre, és akkor is csak az utolsó előtti helyen végzett. A New York Times szerint ugyanis a kínai szponzorok beszállásának köszönhetően a korábban becsültnél tizedével több, összesen 6,1 milliárd dollár lehet a torna bevétele. Ez közel 30 százalékkal haladja meg a brazíliai vb-n realizáltat. 

Míg a 2014-es vb 20 legnagyobb szponzora között csak egy kínai cég volt, most már hét. Magyarul a támogatók harmada kínai, a szponzori pénzből pedig még nagyobb a részesedésük, közel 35 százalék.

A FIFA hét legnagyobb szponzora között egy kínai cég van, a Dalian Wanda, amely a világ legnagyobb ingatlanfejlesztője. A cég a spanyol Atlétcio Madridban 20 százalékos tulajdonnal rendelkezik, és a csapat tavaly átadott stadionja (Wanda Metropolitano) is az ő nevüket viseli. A Dalian Wanda mellett a vb legjelentősebb támogatói közé tartozik a Coca Cola, a Gazprom, az Adidas, a Qatar Airways, a Visa és a Hyundai/Kia.

Kínában egyre népszerűbb a labdarúgás. Amellett, hogy óriási összegeket ölnek sztárfocisták igazolására, Hszi Csin-ping kínai államfő 2015-ben egy ötvenpontos focireformtervét is meghirdetett, amit azóta személyes projektjeként kezel (erről részletes cikk olvasható a Nemzeti Sportban). Részben ennek eredményeként az országban a 2013-as 27 százalékról 2017-re 32 százalékig emelkedett azok aránya, akiket érdekel a játék. Indiában egyébként még gyorsabban terjed a fociláz: ott év alatt 30 százalékról 45-re ugrott ez a szám.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Világ foci vb india Kína Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Gergely Péter
2025. március 26. 17:17 Pénz

Revolut, Wise és BinX, mire lehetnek ezek jók egy magyar cégnek?

Vannak előnyeik, de a magyar fintech szolgáltató a külkereskedelemhez nem passzol, nemzetközi versenytársai pedig az áfakörös működésnél esnek ki.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.