Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2017. november 6. 15:51 Pénz

A felső tízezrelék az adójának 30 százalékát offshore-ozza el

Újabb nagy globális offshore-botrány van Paradise néven, miután egy-két londoni adóoptimalizálásban segédkező ügyvédi irodától kiszivárgott egy rakat (egész pontosan 13,4 millió darab) irat. Ahogy a másfél évvel ezelőtti Panama-iratokat, úgy ezeket is a Süddeutsche Zeitung vezetésével, az ICIJ nevű tényfeltáróújságíró-hálózat részvételével dolgozta és dolgozza fel több száz újságíró.

Könnyű elveszni az ilyenkor kibukó rengeteg apró történetben – az angol királynőtől Soros Györgyön és Trump miniszterein, globális óriásvállalatokon át egészen az Orbán-kormány svájci nagykövetéig és más magyarokig derültek ki kínos dolgok -, de van egy átfogó vezérfonal: hogy a vagyon offshore cégeken keresztüli rejtegetése tömegsport a legfelsőbb vagyoni elit körében, ami tovább ront a globális vagyoni egyenlőtlenségeken.

Pont október elején jelent meg az eddigi legrészletesebb tanulmány, ami a korábbi, tömegesen kiszivárogott dokumentumtömegekből (a Panama-iratokból és az HSBC svájci magánbankjából) szerzett mikroadatokból próbálta meg kiszámolni, hogyan változik az adóelkerülés mértéke a háztartások vagyoni helyzete szerint.

Arra jutottak, hogy a legtöbb háztartás nagyjából hasonló, alacsony mértékben kerüli el az adókat, de a jövedelmi lépcső tetején hirtelen drámaian, egészen 25-százalékig emelkedik az adóelkerülés.

 

Zucman, Alstadsaeter és Joahnnesen a skandináv adatokból indultak ki (itt hagyományosan magas az adófizetési hajlandóság), és számításaik szerint például a svéd háztartások átlagosan az adó 3 százalékát nem fizették be, ez a felső 1 százaléknál 10 százalék körüli mértékre emelkedett. Viszont a legfelső 1 tízezrelék (a fenti ábrán P99.99-P100), akik vagyona 12 milliárd forintnak megfelelő svéd korona felett van, már az adó közel harmadát nem fizette be.

Viszont az is megállapítják a szerzők, hogy a helyi adóhivatalok véletlenszerű vizsgálatainál nem látni ilyen különbséget a vagyoni szintek szerint, tehát arányaiban nagyjából ugyanannyi befizetetlen adót találnak a leggazdagabbaknál, mint a vagyoni ranglétra alsóbb fokain. Ha a kiszivárgott offshore-adatokkal korrigálják a számokat, akkor egészen kiugró lesz a különbség – ezek viszont értelemszerűen rejtve vannak a helyi adóhivatalok előtt.

Az offshore adóoptimalizálás-csalás tehát kétféleképpen is ront a jövedelmi egyenlőtlenségek globális helyzetén. Egyrészt az eleve kiemelkedően leggazdagabbak fognak könnyebben élni ezekkel az eszközökkel, tehát még gazdagabbak lesznek, másrészt még el is lepleződik a probléma valódi mértéke. A Panama-iratok kiszivárogtatója egyébként pont emiatt a jól látható folyamat miatt szánta el magára arra, hogy az újságírókhoz juttassa a dokumentumtömeget. Ugyan az utóbbi években volt némi haladás az offshore-kiskapuk és banktitkok megszüntetésében, de a legtöbb kritikus szerint messze vagyunk még attól, hogy érdemi változásról lehessen beszélni.

Ugyanez röviden:

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz jövedelmi egyenlőtlenség offshore paradise-iratok Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Avatar
2024. november 14. 10:36 Pénz

Futóhomokra épül az adócsökkentő dubajozás

Számos magyar vállalkozó akarja csökkenteni adóterhét Dubajon keresztül, ám az ezt szolgáló megoldások sokkal kockázatosabbak, mint azt a legtöbben hiszik.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.