Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2024. november 5. 16:45 Közélet, Vállalat

Nagy Márton egyet tehet, hogy ne hűljön ki az étel a futároknál: visszaállítja a katát

Rendkívüli fogyasztóvédelmi ellenőrzést indított az ételfutárok piacán a Nemzetgazdasági Minisztérium, mert az utóbbi időben megnőtt a panaszok száma.

  • A kiszállított ételek minőségét (kihűlt, kifolyt), a becsült kiszállítási idő tartását, a szolgáltatási díjak rendszerét és a károsult fogyasztók kompenzációs lehetőségeit vizsgálják.

Miért fontos ez? Az ellenőrzés egyrészt rávilágíthat arra, hogy a kata (kisvállalkozói átalányadó) módosítása és a vendégmunkások térnyerése hogyan alakította át ezt a piacot, de arra is, hogy a platformszolgáltatóknál (Foodora, Wolt) mennyire bonyolult meghatározni és érvényesíteni a fogyasztóvédelmi szempontokat.

Felülnézet: az ételkiszállítás minősége három szereplőn (étterem, futár és a kettő közötti kapcsolatot biztosító platformcég) csúszhat meg, csakhogy ezek jogilag egymástól teljesen különálló egységek. (A tárca helytelenül a platformcéget nevezi ételkihordónak).

  1. Az éttermekre nem jellemző, hogy kihűlve adják át a rendelést, az viszont előfordul, hogy megcsúsznak a vállalt határidővel, főleg a szektor általános munkaerőhiánya miatt.
  2. A futárnál fordított a helyzet, ezer okból hibázhat útközben (beázik a táskája, nem elég gondosan szállít), de nála a késés kevésbé valószínű, mert anyagilag épp a rohanásban érdekelt.
  3. A platformcég technológiai szolgáltató, amely algoritmusokkal szervezi meg, hogy az étterem-futár-megrendelő kapcsolat zökkenőmentes legyen, de ez annál nehezebb, minél kedvezőtlenebb a megrendelés-futár aránya.

Tágabb kontextus: a platformcég és a futár nincs munkaadó-munkavállaló kapcsolatban, ez azért fontos, mert az egymással szembeni teljesítések és elvárások, de főleg a számonkérések alapja csak a vállalkozói egymásrautaltság lehet (a másik nélkül nem tudnak dolgozni).

  • Sok jel mutat arra, hogy az utóbbi időben Budapesten szinte állandóan kevés a futár a megrendelésekhez képest, de ezen nehéz javítani, mert nincs a felek között munkajogi kapcsolat, ezért nem lehet a kereslethez jobban hozzáigazítani a futárok munkaidejét.
  • Így jobban kiütközik a piacnak az az egyébként is fontos jellemzője, hogy rossz időben sok a megrendelés és kevés a futár (késhet a szállítás), jó időben viszont fordított a helyzet (csökkenhet a futár óránkénti jövedelme).

Alulnézet: a kata-szabályok 2022. őszi módosítása alaposan csökkentette a futárok reálisan elérhető fajlagos (havi, napi vagy órára eső) jövedelmét, emiatt sokan abbahagyták a tevékenységet. A megmaradók a korábbinál jóval többet dolgoznak és hajlamosabbak túlhajszolni magukat, hiszen vállalkozóként nincs a munkaidejüknek felső határa.

  • Az új belépők már erre az alacsonyabb jövedelmi szintre érkeztek – esetleg még rosszabb anyagi helyzetekből. Ebbe a helyzetbe sorolható sok vendégmunkás is (de a platformcégek szerint velük szemben nincs az átlagosnál több panasz). A másodállásként beálló futároknak ez a tevékenység csak jövedelemkiegészítés, az ő elkötelezettségük lazább.
  • A fentiek összességében vezethetnek oda, hogy a korábbinál többször romlik a szolgáltatás minősége vagy hibáznak a szereplők, jobb szervezésre és szorosabb együttműködésre pedig a rendszer jellegéből adódóan erősen korlátozottak a lehetőségek.

Igen, de: Bécsben az egyik cégnél dolgozhatnak az ételfutárok fő- vagy mellékállású munkavállalóként is, ami alapvetően más helyzetet jelent, fogyasztóvédelmi szempontból is.

Mi várható? Az ellenőrzés nem jelenti azt, hogy szankcionálni fog a minisztérium, de ha mégis, akkor azt az első jelek szerint a platformcégekkel szemben tervezi. Ezek azonban csak szervezik azt a munkát, amit sok ezer tőlük jogilag független vállalkozó végez el, és a folyamat többi részére nincs is érdemi ráhatásuk.

  • A platformalapú működést bizonyos ágazatokban a digitalizáció tette lehetővé (fő képviselői például: Uber, Booking, Airbnb), ezek szabályozása sok országban kialakulatlan vagy vitatott, és a fogyasztóvédelmi szempontok érvényesítése is különösen nehéz.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMiért nem alkalmazott az ételfutár, ha több jel szerint is annak tűnik?Egyre inkább érdemes feltenni a kérdést nálunk is, hiszen a Netpincér és a Wolt most már az ország nagy munkaadója lehetne, de persze nem az.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Vállalat ellenőrzés ételfutár étterem fogyasztóvédelem futár Nemzetgazdasági Minisztérium vendéglátás Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2025. március 31. 11:06 Közélet

Törlik az ezermilliárdos brazil kamukötvényt birtokló céget, mert nincs bankszámlája

Elrendelte a Brasil Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Fontos

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?