Tovább erősödhet Nagy Márton kisgömböcként terjeszkedő minisztériuma
Formálódik a Nemzeti Kereskedelmi Hivatal, ami a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) alatt működő, az élelmiszer-biztonságért és kiskereskedelemért felelős csúcsszervezet lehet a Népszava értesülései szerint. Az intézmény révén a Nagy Márton vezette minisztérium a Miniszterelnökségtől és az Agrárminisztériumtól vehet át feladatokat.
Előzmények: a lap szerint az átszervezés már január óta tart, aminek keretében idén január óta már a tárca felelős a kereskedelemért és augusztus óta a fogyasztóvédelemért is. Ugyanekkor a hadiipari vállalatokat összefogó N7 Holding is átkerült az NGM-hez a Honvédelmi Minisztériumtól, Nagy Márton rögtön le is cserélte Palkovics Lászlót a cég vezérigazgatói pozíciójában.
Nagy Márton tárca nélküli gazdaságfejlesztési miniszerként kezdett dolgozni a 2022-ben alakult kormányban, majd 2023-ban létrejött a Gazdaságfejlesztési Minisztérium a Miniszterelnöki Kabinetirodából történő kiválással, ami kibővített tevékenységét idéntől Nemzetgazdasági Minisztériumként végzi.
Többek között a turizmus, a külföldiek foglalkoztatása, az űripar fejlesztése került át az NGM-hez a Miniszterelnöki Kabinetirodától, a Külgazdasági és Külügyminisztériumtól és az Agrárminisztériumtól. Az NGM feladata gazdaságpolitikát támogató elemzések készítése is, amihez hasonló zajlik a Pénzügyminisztérium Makrogazdasági Főosztályán.
Mi várható? Az élelmiszer-biztonság sorsa még kérdéses a Népszava szerint, a terület egyik kulcsintézménye ugyanis a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalra (Nébih), aminek laboratóriumi hálózata és a felügyeleti díjai komoly presztízzsel és bevételekkel kecsegtetnek.
Szeptembertől indulhat az új hivatal, addig valószínűleg pontot kell tenni a 2021-ben nagyságrendileg 16 milliárd forintnyi bevételt termelő Nébihet övező, évek óta tartó szakmai és politikai viták végére. Az NGM ezt az összeget állítólag jócskán megnövelné, jövőre 28 milliárd forint lehet a célösszeg.
Tágabb kontextus: az élelmiszeriparral és -kereskedelemmel kapcsolatban Lázár János építési és közlekedési miniszter is gyakran ad hangot az elképzeléseinek, főleg a multinacionális vállalatok ellen kikelve. Utoljára július közepén a Magyarországon forgalmazott Fanta összetételét bírálta, az állami hivatalok és a törvények minőségét is firtatva.
A központosított kereskedelempolitika és élelmiszer-biztonság ellen szóló egyik érv a Népszava szerint a kormányközeli vállalkozók előnyösebb elbírálásának veszélye. A kormány azonban már számos területen döntött a centralizáció mellett, a közelmúltban elsősorban a kulturális és a tudományos élet területein tett efféle lépéseket.
Frissítés/reakció: cikkünk megjelentése után az NGM az ATV kérdésére azt válaszolta, hogy „megalapozatlan sajtóhíreket nem kíván kommentálni”.
Előkerült egy olyan dokumentumcsomag T. János György nevével, amelyhez hasonlóakat korábban egy kötvényhamisításban, gyémánt- és adócsalásban utazó brazil bűnbanda használt.
Javítaná az inflációs időszakot nagyon megszenvedő magyar kkv-k hatékonyságát az erre szakosodott államtitkárság, de az egyik legnagyobb bajukra egyelőre nem hoztak új ötletet.
Az ország nagy részén 24 óra alatt több csapadék hullott, mint a megelőző 30 napban, de voltak olyan mérőpontok, ahol az előző háromhavi mennyiséget is túlszárnyalta.