Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2024. július 30. 13:08 Adat, Közélet

Bukik a kormány növekedési reménye, Európa sem húz fel bennünket

Sokkolóan elmaradt a várakozásoktól a bruttó hazai termék (GDP) növekedése a második negyedévben, sem a külső, sem a belső gazdasági folyamatok nem úgy alakulnak, ahogy azt a kormány remélte.

Számokban: a Központi Statisztikai Hivatal közlése szerint a második negyedévben éves összehasonlításban (naptárhatással kiigazítva) 1,3 százalékkal bővült a magyar gazdaság, az első negyedévhez képest pedig 0,2 százalékkal zsugorodott.

Előzmények: az előzetes elemzői várakozások nagy szórást mutattak, de átlagosan valamivel 2 százalék feletti növekedést jósoltak.

  • A kormány 4 százalékos éves növekedési céllal futott neki 2024-nek, de újabban Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter már a 2 százalékot is sikernek tekintené – ami így egyébként már összhangban van azzal, amit a nemzetközi várakozások eleve jósoltak.

Mit mondanak ők? Nagy Márton elsősorban külső okokra vezeti vissza a kedvezőtlen folyamatokat, értékelése szerint főleg a háború és annak következményei miatt nincs meg a várt növekedés.

Igen, de: elemzők már korábban felhívták a figyelmet néhány belső okra is.

  • A lakosság és az üzleti szféra is rendkívül bizonytalan a jövővel kapcsolatban, az emberek nem költenek, inkább a korábban elvesztett megtakarításaikat építgetik vissza a reálbér-emelkedés közepette, a vállalatok pedig kivárnak a beruházásokkal.
  • Az állami beruházások szintén nem indultak be, ehhez az uniós pénzek is hiányoznak.

Tágabb kontextus: a magyar ipar nagyon erősen támaszkodik a járműgyártásra és újabban az e-autókhoz való akkumulátor gyártására is, ezek növekedése azonban megtorpant.

  • Legfontosabb felvevőpiacunk Németország, amely összességében is gyengén teljesít, a második negyedévben a német GDP 0,1 százalékkal csökkent. Az osztrák gazdaság stagnál. A vártnál jobb növekedést a nagy európai piacok közül csak Franciaország és Spanyolország hozott, de ez Magyarországon nem segít.

Mi várható? A magyar GDP-t esetleg a szolgáltatások és/vagy az agrárium húzhatná némileg feljebb, de a jelek szerint előbbi a második negyedévben a vártnál sokkal rosszabbul teljesített, utóbbi éves hatását pedig eleve megkérdőjelezi az egyre súlyosabb idei aszály.

  • A reális várakozások most már azok lehetnek, amelyek eddig a leginkább pesszimistának számítottak. Az ING például a friss adat megjelenése után az eddigi 2,2-ről 1,5 százalékosra csökkentette az idei növekedési előrejelzését.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkCserben hagyják Nagy Mártont a nagy állampapírkamatokat bezsebelő magyarokIdén a lakosság egy része jelentős kamatjövedelemhez jut állampapírok után, de a többségük nem költeni akar belőle, ahogy a kormány szeretné, hanem újra befektetné.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHiába nőnek meglepően a fizetések, nem merjük elkölteniA jelenlegi helyzet jó példát mutat arra, hogy aligha csak a jövedelmek alakulásán múlik, mennyire visszafogott a háztartások fogyasztása.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA bizonytalanság jele, hogy nem költekeznek még a vállalatok semHová tűntek a beruházások? - teszik fel a kérdést elemző szerzőink, akik szerint rejtélyről azért nem beszélhetünk.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Közélet beruhházások fogyasztás gdp németország növekedés várakozások Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.