Napi egymillió eurós bírságot rótt ki az Európai Unió Bírósága Magyarországra az uniós menekültügyi politikától való eltérések miatt. A bíróság álláspontja szerint az ország szándékosan kivonja magát a nemzetközi védelemmel kapcsolatos uniós politika és a jogellenesen tartózkodó harmadik országbeli állampolgárok kitoloncolására vonatkozó szabályok alkalmazása alól.
Előzmények: a bíróság 2020 decemberében megállapította, hogy Magyarország nem tartotta tiszteletben az uniós jog már említett szabályait, ám a magyar kormány azóta sem tett eleget a 3,5 évvel ezelőtti ítéletben foglaltaknak. A késlekedés miatt 2022 februárjában nyújtott be keresetet Magyarország ellen az Európai Bizottság. Ebben még 16 393 eurós napi kényszerítő bírságról volt szó.
Számokban: a bíróság 200 millió euró átalányösszeg megfizetését is előírja, amivel a korábbi ítélet végrehajtásának elmúlt 3,5 éves elmaradását bünteti. A napi egymillió eurós kényszerítő bírságot a mostani ítélet meghozatalától kell megfizetnie a magyar államnak, egészen addig, amíg eleget nem tesz a bírósági döntésnek.
Tágabb kontextus: Lengyelország 2021-ben hasonló bírságot kapott, szintén napi egymillió eurót kellett fizetnie az igazságügyi rendszer átszabása miatt, amit egy fellebbezés nyomán félmillió euróra csökkentett a bíróság tavaly. Az ország példája révén tudható az is, mi történik, ha nem fizeti ki a kormány a bírságot: ebben az esetben a támogatásokból vonják le az összeget.
Mi várható? Jogorvoslati lehetőség már nincs, ha Magyarország nem fizet, az uniós támogatások csökkennek a bírság összegével. A kormány viszont megkísérelheti ismét az unió külső határvédelmi költségét a Bizottságra róni, illetve az áprilisban az általa ellenzett, de az unióban elfogadott migrációs paktumot is jogrendbe ültetheti a Portfolio értesülései szerint.
Közélet
Fontos