A körösladányi üzemének bezárásáról döntött a Henkel szerdai közleménye szerint. A folyékony mosószereket gyártó üzem termelése a következő hónapokban áll le.
- A fogyasztói igények változása miatt a cég átalakítja a termékkínálatát, a gyár bezárását ezzel indokolja a német multinacionális vállalat. A cég környei ragasztógyárát a döntés nem érinti.
Előzmények: a Henkel 1990-ben jelent meg Körösladányban, amely egy fogyatkozó – 2023 elején 4069 fős – népességű Békés vármegyei kisváros 40 kilométerre Békéscsabától.
- Az üzem 2019-ben azzal került be a hírekbe, hogy a cégvezetés és a helyi szakszervezet a túlóratörvényt beelőzve 68 órában határozta meg a heti munkaidő maximumát.
- 330 alkalmazott és 250-400 kölcsönzött munkavállaló dolgozott az üzemben 2020 tavaszán a 24.hu cikke szerint. 2022-ben a körösladányi és környei gyárában, valamint a budapesti központjában a cég több mint 700 főt foglalkoztatott.
Tágabb kontextus: a vállalat 2024 első negyedévre vonatkozó tőzsdei jelentése alapján a mosószereket gyártó üzletág jól kezdte az évet.
- A mosószerek és háztartási tisztítószerek (al)üzletág növekedése 4,6 százalékos volt cégvásárlások (akvíziciók) hatásait és az árfolyamhatásokat kiszűrve, tehát ekkora volt az organikus növekedés.
- A cég új logisztikai központot hoz létre Düsseldorfban 44 millió eurós beruházással – írta meg a helyi sajtó május végén.
- A cég hazai leányvállalatának sem ment rosszul tavaly, 2023-ban 32 milliárd forintos árbevétel mellett 150 millió forintos nyereséget realizált, és az elmúlt évben a foglalkoztatottak létszáma is nőtt.
Alulnézet: a gyár bezárása a Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint közel 500 embert érint, akiknek a közlemény szerint a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat munkaerő-közvetítés, illetve a különböző munkaerő-piaci programokba való bevonás formájában tud segíteni.
Felülnézet: a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai alapján Békés vármegyében májusban 1145 üres pozíció volt meghirdetve.
- Az álláskeresők arányára vonatkozó statisztikák alapján viszont Békés és a környező vármegyék országos összehasonlításban a kevésbé jó elhelyezkedési lehetőségekkel bírók közé tartoznak. Egy év alatt viszont kicsit javult a mutató, idén májusban az arány 6,6; tavaly még 7 százalékos volt.
Mi várható? Törvényi minimumot meghaladó végkielégítési csomag, képzés, állásközvetítés, az érintettek továbbfoglalkoztatása máshol: ezeket ígérte meg a cég Kardos Károly körösladányi polgármesternek. Ő Facebookon arról is írt, hogy a cég vezetőivel folyamatosan egyeztetnek majd ezekről, valamint a telephely sorsáról.
Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNem konzumidióták a magyarok, ésszel vásárolnakMeglepte a Henkelt, hogy mekkora felhajtás alakult ki körülöttük a túlóratörvény miatt. Interjúnk Fábián Évával, cég vezetőjével.
G7 támogató leszek!
Egyszeri támogatás / Előfizetés
Közélet állás békés gyárbezárás henkel mosószer munkaerőpiac Olvasson tovább a kategóriában