Idén a fővárosban sok helyen feltűnő volt, hogy a korábbi egységes narancssárga plakátok helyett alig látható Fidesz-emblémával kampányoltak a kormánypárt színeiben induló egyes jelöltek. A választási adatok alapján úgy tűnik, hogy ennél többről volt szó: fideszes jelöltek vagy a Fidesz nevének mellőzésével, civil szervezetek nevében, vagy velük közösen indultak. 2019-ben még 827 polgármesterjelölt indult kizárólag a Fidesz-KDNP színeiben, idén már csak 727.
Hasonló arányú a visszaesés a megválasztott polgármesterek között is a nem teljesen végleges adatok szerint. Az alábbi ábra a választás.hu oldalon a 2019-es és 2024-es jelölőszervezetek szerinti polgármesterek számát tartalmazza. Míg 2019-ben összesen 599 polgármester nyert Fidesz-KDNP színekben, idén csak 535, így
tizedével csökkent a kormánypárti polgármesterek száma az elmúlt ciklushoz képest.
A fenti adatok közül feltűnhet, hogy a megyei jogú városoknál nem 11, hanem 14 fideszes nyertesről lehet tudni. Az eltérés oka, hogy Kreicsi Bálint Salgótarjánban a Fidesz-KDNP és a Hajrá, Salgótarján! Egyesület közös jelöltje, míg Tóth-Szántai József Miskolcon a Pont Mi Egyesülettel közös jelölt volt. Cser-Palkovics András Székesfehérváron pedig csak a Fidesz jelöltje volt, a KDNP nem támogatta. Emellett érdemes megjegyezni, hogy Békéscsabán Szarvas Péter a Hajrá Békéscsaba jelöltjeként nyert, de bírta a kormánypártok támogatását is.
Nemcsak a polgármestereknél, hanem a települési és megyei önkormányzati képviselőknél is csökkent a jelölt és a mandátumot szerző Fidesz-KDNP-sek száma. 2019-ben még 2460 ilyen települési önkormányzati képviselő volt, az idei választás után már csak 1908 marad. Ez nagyon jelentős visszaesés, de különböző civil szervezetek mögött feltehetően még további (többé-kevésbé) fideszes képviselők is kerültek a testületekbe.
Az adatokból az látható, hogy a 10 ezer fő feletti településeken különösen gyors a Fidesz-KDNP visszaszorulása, ahogy az a Telexen megjelenő Választási Földrajz adataiból is látható. Míg a kisebb településeken „csak” 22 százalékkal szorult vissza a tisztán a pártszövetség színeiben a testületekbe bejutó képviselők száma, a nagyobb településeken már 40 százalékkal.
A megyei közgyűlésekben is érezhetően visszaszorult a Fidesz, negyedével kevesebb mandátumot nyert. Ezekre a listákra csak a megyék megyei jogú városokon kívüli lakói szavazhatnak.
A fenti adatok arra utalnak, hogy az országot már negyedik kétharmaddal vezető Fidesz-KDNP neve kevésbé tűnik vonzónak sok jelölt számára, ami a társadalmi bizalom megkopásának egy korai jele lehet.
Adat
Fontos