Hírlevél feliratkozás
Nagy Zsolt
2024. március 12. 10:14 Közélet, Világ

A kínai rendőröket csak Horvátország és a Salamon-szigetek fogadja olyan lelkesen, mint a magyar kormány

Mint nemrég kiderült, Pintér Sándor belügyminiszter aláírt egy megállapodást kínai kollégájával, melynek értelmében magyar városokban is megjelenhetnek kínai rendőrök.

Miért fontos ez? 2022-ben több országban, köztük Magyarországon is azonosítottak olyan, feltételezhetően rendőri feladatokat ellátó központokat, melyek a pekingi kormány megbízásából működhettek.

Számokban: Az eddig elérhető információk szerint összesen 53 országban működtek hasonló szervezetek, az Egyesült Államokban, Európában, Kanadában, Észak-Afrikában és Ázsiában is fedeztek fel belőlük.

  • Budapesten Kőbányán és a Józsefvárosban azonosítottak két kínai rendőrörsöt.
  • A kínai kormány narratívája szerint egyszerű szolgáltatóközpontokról van szó, ahol a kínai állampolgárok hivatalos ügyeiket intézhetik.
  • Az állomásokkal kapcsolatban az az aggály merül fel, hogy a pekingi rezsim meghosszabbított karjaként ezeken keresztül próbálják kontroll alatt tartani a kínai diaszpórát, illetve adott esetben hazakényszeríteni azokat, akiket a kínai kormány valamiért felelősségre akar vonni.
  • A Belügyminisztérium akkor azt mondta, nem tud ezek működéséről.

Mi változik? A belügyminiszter engedélyével teljesen legálisan, a magyar rendőrökkel együtt járőrözhetnek majd a kínai rendőrök.

Kontextus: a kínai rendőrök megjelenése külföldi országok utcáin nem új keletű, korábban Szerbiában és Olaszországban is lehetett találkozni kínai egyenruhát viselő járőrökkel. Ott kifejezetten a turistacélpontnak számító településeken láttak el szolgálatot, segítették a kínai turistákat.

  • Önmagában nem ördögtől való a gondolat, nyaranta magyar rendőrök is együtt járőröznek horvát kollégáikkal a magyarok által közkedvelt horvát településeken, ezzel segítve az intézkedések gördülékenységét, illetve a magyarok komfortérzetének növelését.

Igen, de az olaszok például bontották az egyezséget, amikor kiderült, hogy a titkos kínai rendőrörsökből Olaszországban is működik közel egy tucat. 

  • Legutóbb Thaiföldön merült fel, hogy engedélyezik kínai rendőrök jelenlétét, ám ez olyan erős társadalmi ellenállásba ütközött, hogy gyorsan elvetették.
  • Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint elfogadhatatlan, hogy egy EU-n kívüli ország joghatóságot gyakorol az EU területén.
  • Magyarországon kívül csak Horvátországban és a Salamon-szigeteken fogadják tárt karokkal a kínai rendőröket.

Felülnézet: részben a kormány külpolitikai törekvéseivel magyarázható, hogy Magyarország a történtek ellenére miért engedélyezi a rendőrök jelenlétét.

  • Hazánkban egyre erősebb a kínai tőke, sorra épülnek a gyárak, és a vendégmunkások mellett kínai turistából is egyre több van: négy év alatt megháromszorozódott a számuk.
  • Ugyanakkor ez lehet pusztán szimbolikus döntés is – Kína irányába pozitívan, míg az EU és a NATO felé jelzésértékűen, hogy Magyarország nem feltétlenül osztja a nyugat álláspontját, ha Kínáról vagy Oroszországról van szó.
  • Közben a magyar miniszterelnök egy másik lovat is megül: amerikai látogatása során látványosan elkerülte a Fehér Házat, és a híresen Kína-ellenes Donald Trump exelnököt látogatta meg, egyértelművé téve, hogy kit favorizál az őszi elnökválasztás győzteseként.
  • Trump nemrég bedobta, hogy megválasztása esetén a Kínából érkező termékekre 60 százalékos vámot vetne ki, ez igen érzékenyen érintené Kína gazdaságát.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHogyan változtatta meg az 56-os forradalom több száz millió ember sorsát?A magyar felkelés alapvetően befolyásolta Mao Ce-tung gondolkodását, 1956 után félmillió értelmiséget hurcoltak meg, és ez még csak a kezdet volt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA nyugati országok tiltólistáin szerepel, nálunk az Orbán-rendszer csúcscégével kezd együttműködni a HuaweiA kínai Huawei és a 4iG együttműködésről szóló szándéknyilatkozata az amerikai kormányt is aggasztja.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÚjratermelődik a kuruc-labanc szembenállás Magyarország Kína-politikájábanEllenzékben az „értékalapú”, kormányon pedig az „érdekalapú” Kína-politika jellemző Magyarországon, akárcsak a legtöbb európai országban.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Világ Horvátország Kína kínaiak magyar Kína-politika magyar-kínai kapcsolatok rendőr Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Hajdu Miklós
2024. november 22. 11:05 Közélet, Vállalat

Négy gyártól várja a gazdasági csodát a kormány, és mindannyian megérezzük, ha nem jön el

A kormány mintha túl gyors felfutással számolna az új autó- és akkumulátorgyáraknál, ami fokozza a jövő évi pénzügyi terveket övező kockázatokat.

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Fontos

Holtzer Péter
2024. november 23. 06:07 Podcast

Sokkal jobban is lehet segíteni a középiskolásokat a pályaválasztásban

Pályaorientáció alatt leginkább egyszeri ismeretátadást szoktak érteni, pedig fontos lenne a diákokat végigkísérni a 9. osztálytól érettségiig.

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.