Hírlevél feliratkozás
Nagy Zsolt
2023. december 12. 12:35 Közélet, Világ

Sokáig kell még határátkelőket építenie Magyarországnak Románia felé, ha Ausztrián múlik

Ausztria lazítana mereven elutasító álláspontján, és megkönnyítené a repülőgéppel érkező román és bolgár állampolgárok belépését az országba. A döntés egy fontos lépés lehet abba az irányba, hogy Románia és Bulgária a schengeni övezet tagjává válhasson – de az osztrákoknak feltételeik is vannak.

Háttér: Komoly áttörésként könyveli el Románia az ígéretet, melynek értelmében a román és bolgár állampolgárok – amennyiben repülőgéppel érkeznek – útlevél nélkül léphetnek Ausztria területére.

  • Ausztria eddig blokkolta az EU-tag Románia és Bulgária felvételét a schengeni övezetbe, azzal az indokkal, hogy annak jobbá, nem nagyobbá kell válnia.
  • A most belengetett könnyítés nem teljes jogú tagsággal járna, mert az nem vonatkozik a szárazföldön érkezőkre, ott továbbra is fenntartják az ellenőrzés jogát.

Igen, de a döntés leginkább attól függ, hogy az EU elfogadja-e Ausztria feltételeit, melyek a következők:

  • Háromszoros létszámnövelés az európai határőrség (Frontex) bolgár kontingensénél, valamint pénzügyi támogatás az Európai Bizottságtól a határvédelmi infrastruktúra kialakításához/fejlesztéséhez.
  • A megfigyelőrendszerek fejlesztése a román és bolgár, valamint a magyar és román határon. 
  • Osztrák tanácsadók bevonása a román és bolgár reptereken a hivatalos iratokkal kapcsolatos ügyekben.
  • Románia és Bulgária is vállalja, hogy befogad Afganisztánból és Szíriából érkező menedékkérőket.

Tágabb kontextus: az osztrákok folyamatos vétózása a két ország schengeni státusza ellen rávilágít arra, hogy egyre több országnak okoz problémát az illegális migráció.

  • A schengeni övezetről szóló megállapodás értelmében a tagországok saját hatáskörben visszaállíthatják a határellenőrzést. Ezzel az elmúlt nyolc évben egyre több ország élt: Ausztria, Németország, Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Szlovénia, Olaszország és Dánia is szigorított.

Számokban: 2023 első 10 hónapjában az EU több mint 331 ezer illegális határátlépést regisztrált, ez 2015 óta a legmagasabb adat.

Felülnézet: a határellenőrzések visszaállítása magával hozza a kérdést, hogy temetni kell-e a schengeni övezeten belüli szabad mozgást.

  • Eugenio Cusumano, a Messinai Egyetem politológusa szerint a visszaállított határellenőrzések szúrópróbaszerűek, egy részük pedig inkább kampánycélt szolgál. Ez „jelzés az állampolgárok felé, hogy a kormány komolyan veszi a migrációs fenyegetést.”
  • Az osztrák sajtóban is pedzegetik, hogy az Ausztriába érkező illegális határátlépők csupán pár százaléka járt korábban Romániában.

Alulnézet: mivel Románia „szárazföldi” schengeni csatlakozása továbbra sem reális, a román határra vezető új gyorsforgalmi utakhoz továbbra is meg kell tervezni és építeni a határátkelőhelyeket, ami milliárdos nagyságrendű kiadás.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMagyarország felé kevesebben próbálkoznak határátlépéssel, máshol ismét nő a migrációs nyomásNövekedő pályára állt az Európai Unióba érkező illegális határátlépők száma, és a jelek szerint több európai országban erősödésnek indult a bevándorlásellenesség.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTágra nyitotta a kaput Magyarország az oroszok legszorosabb szövetségese előttÚgy utazgatnak az EU-ba az oroszok, mintha nem is lenne háború Ukrajnában, és ez nem a magyar vízumkiadásnak köszönhető. Azért így is megtaláltuk a különutas magyar külpolitika lenyomatát.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTényleg jobban élnek a románok, mint a magyarok?Románia megelőzte Magyarországot egy főre eső GDP-ben. De mik voltak a gyors növekedés okai? Utánajártunk a Függő Változó új adásában.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Világ ausztria Bulgária migráció Románia schengen Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.