Sokáig kell még határátkelőket építenie Magyarországnak Románia felé, ha Ausztrián múlik
Ausztria lazítana mereven elutasító álláspontján, és megkönnyítené a repülőgéppel érkező román és bolgár állampolgárok belépését az országba. A döntés egy fontos lépés lehet abba az irányba, hogy Románia és Bulgária a schengeni övezet tagjává válhasson – de az osztrákoknak feltételeik is vannak.
Háttér:Komoly áttörésként könyveli el Románia az ígéretet, melynek értelmében a román és bolgár állampolgárok – amennyiben repülőgéppel érkeznek – útlevél nélkül léphetnek Ausztria területére.
Ausztria eddig blokkolta az EU-tag Románia és Bulgária felvételét a schengeni övezetbe, azzal az indokkal, hogy annak jobbá, nem nagyobbá kell válnia.
A most belengetett könnyítés nem teljes jogú tagsággal járna, mert az nem vonatkozik a szárazföldön érkezőkre, ott továbbra is fenntartják az ellenőrzés jogát.
Igen, de a döntés leginkább attól függ, hogy az EU elfogadja-e Ausztria feltételeit, melyek a következők:
Háromszoros létszámnövelés az európai határőrség (Frontex) bolgár kontingensénél, valamint pénzügyi támogatás az Európai Bizottságtól a határvédelmi infrastruktúra kialakításához/fejlesztéséhez.
A megfigyelőrendszerek fejlesztése a román és bolgár, valamint a magyar és román határon.
Osztrák tanácsadók bevonása a román és bolgár reptereken a hivatalos iratokkal kapcsolatos ügyekben.
Románia és Bulgária is vállalja, hogy befogad Afganisztánból és Szíriából érkező menedékkérőket.
Tágabb kontextus: az osztrákok folyamatos vétózása a két ország schengeni státusza ellen rávilágít arra, hogy egyre több országnak okoz problémát az illegális migráció.
A schengeni övezetről szóló megállapodás értelmében a tagországok saját hatáskörben visszaállíthatják a határellenőrzést. Ezzel az elmúlt nyolc évben egyre több ország élt: Ausztria, Németország, Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Szlovénia, Olaszország és Dánia is szigorított.
Számokban: 2023 első 10 hónapjában az EU több mint 331 ezer illegális határátlépést regisztrált, ez 2015 óta a legmagasabb adat.
Felülnézet: a határellenőrzések visszaállítása magával hozza a kérdést, hogy temetni kell-e a schengeni övezeten belüli szabad mozgást.
Eugenio Cusumano, a Messinai Egyetem politológusa szerint a visszaállított határellenőrzések szúrópróbaszerűek, egy részük pedig inkább kampánycélt szolgál. Ez „jelzés az állampolgárok felé, hogy a kormány komolyan veszi a migrációs fenyegetést.”
Az osztrák sajtóban is pedzegetik, hogy az Ausztriába érkező illegális határátlépők csupán pár százaléka járt korábban Romániában.
Alulnézet: mivel Románia „szárazföldi” schengeni csatlakozása továbbra sem reális, a román határra vezető új gyorsforgalmiutakhoz továbbra is meg kell tervezni és építeni a határátkelőhelyeket, ami milliárdos nagyságrendű kiadás.
A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.