Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2023. december 6. 12:07 Közélet, Világ

Extrém módon túl sok Covid-oltást rendeltünk, vagy ránk tukmálta az EU, de kifizetni nem akarjuk

Beperelte Magyarországot az amerikai Pfizer és a német BioNTech egy brüsszeli bíróságon, mert Budapest nem vett át, és nem akar kifzetni hárommilió Covid-oltást, ezt a Politico adta hírül, miután megszerezte a beadványt.

Mi történt? Magyarország már 2022 novemberében jelezte, hogy sem átvenni, sem kifizetni nem kívánja az oltásokat, mert az orosz-ukrán háború miatt kialakult világgazdasági helyzet olyan nyomást gyakorol rá, amely ezt nem teszi lehetővé – egyébként pedig az oltásokra már nincs szüksége.

Tágabb kontextus: Az Európai Bizottság a tagállamok képviseletében, de azokkal egyeztetve 2021 májusában összesen 1,1 milliárd oltást rendelt meg. A szerződés nem nyilvános, ezért a feltételek, az ütemezés és az egyes országok vállalásai nem ismertek. Szakértői becslések 20 euró közelébe teszik az oltások árát. Ehhez érdemes azt is tudni, hogy a kínai Sinopharm esetén a közvetítői díjjal együtt dózisonként 30 euróba, az orosz vakcina 20 dollárba került, úgy, hogy a piacon az utóbb csupán 10 dollár volt az Euronews cikke szerint

2022 tavaszától, vagyis a járvány lecsengése után kilenc kelet-európai tagállam jelezte, hogy a feltételeket újra kellene tárgyalni, mert nem tud vagy nem akar fizetni a szállításokért. Számos nyugati kormány is hasonlóan lobbizni kezdett.

A Bizottság újratárgyalta, és 2023 májusában módosította is a szerződést, de erről is csak annyit lehet tudni, hogy még 2023-ban is 450 millió vakcinát kellett volna megvennie a tagállamoknak, ezt valamennyire mérsékelték, és 2026-ig kitolták a szállítási határidőket.

Lengyelország azonban ezt a szerződést nem írta alá mert már 2022 áprilisában behúzta a féket, és 60 millió oltást nem vett át, illetve nem is akar kifizetni. Ezért indított ellene pert novemberben a Pfizer és a BioNTech, és ugyanez történt most Magyarország esetében.

Mivel a szerződések titkosak, jelenleg nem lehet megítélni, hogy 2021-ben az egyes országok és a Bizottság szerepe pontosan mi volt abban, hogy végső soron túl sok vakcinát rendeltek. Az 1,1 milliárd oltás ugyan majdnem két és félszerese az EU 450 milliós teljes lakosságának, de akkoriban szinte lehetetlen volt pontosan belőni, hogy hányan fogják beoltatni magukat, meddig tart, és milyen lesz a járvány lefutása, illetve hány év alatt hány dózisra lesz szükség egy-egy embernél. Ma pedig például azt sem lehet tudni, hogy a keretszerződés aláírásának volt-e minimum kritériuma, azaz Magyarország rákényszerült vagy maga döntött egy bizonyos mennyiségről, ha egyáltalán hozzá akart jutni az unión keresztül a Pfizer oltáshoz.

A helyzetet a logisztika is bonyolítotja, hiszen az oltások nem állnak el nagyon sokáig, és a fel nem használt adagokból azóta számos európai ország eladományozott, vagy meg kellett semmisíteni vakcinát, miközben még él az újabb adagokra vonatkozó vásárlási kötelezettség.

Magyarország helyzete ráadásul még különlegesebb, mert az uniós kontingens mellett egyedülálló módon a gyorsaság jegyében kínai és orosz oltásokat is vásárolt, vagyis – utólag megállapítva – extrém módon túlrendelte magát, és így jelentette be, hogy nem kér hárommillió Pfizer adagot.

A pereskedés mindenesetre összesen 22,8 milliárd forintért megy, Magyarország erre az összegre mondja, hogy a háború miatt nem tudja kifizetni.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Világ BioNTech covid EU kifizetés Pfizer rendelés vakcina Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Bucsky Péter
2024. július 25. 08:56 Közélet

Gyomros a magyar gazdaságnak: fél hónapra teljesen leállhat Budapesten a konténerszállítás

Olyan rosszul ütemezték a pályafelújítást, hogy a nemzetközi áruforgalom tizedét lebonyolító terminálok egyikére sem lehet majd eljutni.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.

Jandó Zoltán
2024. július 22. 04:50 Közélet, Világ

A földgáznál már lazán kiválthatná a kormány az orosz szállításokat

Az orosz gáz nagy részét már akkor is nélkülözni lehetne, ha a külügyminiszter tárgyalásain lebeszélt ügyleteknek csak a fele valósul meg.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.