Hírlevél feliratkozás
Pálos Máté
2023. október 18. 13:54 Közélet

Közel járunk 5000 milliárd forintnyi EU-forrás kiolvasztásához, de bekavar-e a lengyel választás?

„Akár már novemberben megindulhat az EU-támogatások folyósítása” – mondta a Portfolio konferencijáán Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter kedden. Az igazságügyi reform elfogadása után közel fél évvel valóban megnyílhatnak bizonyos EU-s források, több milliárd euró azonban elzárva marad. 

Előzmények: Navracsics nem először nyilatkozik az EU-s pénzekről bizakodóan, tavasszal azt mondta, nyárra várható az uniós forrásokról szóló egyezkedés lezárása és „akkor a forrásokhoz hozzá tudunk férni ténylegesen is”.

  • A nyilatkozatokban és a róluk szóló hírekben gyakran összekeveredik, mit is értünk „EU-pénzek” alatt, ugyanis Magyarországtól több különböző feltételrendszer választ el különböző EU-s forrásokat.

Részletek: ahogy korábban megírtuk, több jel is arra utal, hogy most valóban elkezdhetnek érkezni EU-s pénzek, méghozzá bő 13 milliárd euró (közel 5000 milliárd forint) kohéziós támogatás. Ennek előfeltétele az igazságszolgáltatás EU-kompatibilissé alakítása.

  • A magyar parlament májusban fogadta el a reformcsomagot, az Európai Bizottság ellenőrizte azok implementációját, a további bizottsági részletkérdésekre a kormány elküldte a válaszokat. A Portfolio információi szerint a Bizottság az Országos Bírói Tanács önállóságával és a Kúria ügyelosztási rendjével kapcsolatos részeket elemzi.

Igen, de: a papíron nekünk járó kohéziós támogatások mintegy 60 százalékáról van szó, tehát a fennmaradó 9 milliárd eurót és a helyreállítási alap 5,7 milliárd euróját a fenti változás nem érinti közvetlenül. Utóbbi eléréséhez egy 27 pontos feltételrendszer, úgynevezett szupermérföldkövek teljesítése és ennek pozitív bizottsági értékelése szükséges.

  • További 6,3 milliárd eurót blokkol az EU, ebben az hozhat előrelépést, ha a Bizottság megvizsgálja és elfogadja az elvárt korrupcióellenes intézkedéscsomagot. 

Alulnézet: az előzetes szivárogtatások szerint csütörtökön egy másik részterületen is jöhet némi előrelépés, ez pedig a tudományos élet szabadságának feltételéhez, praktikusan az alapítványi egyetemek kérdéséhez kapcsolódik.

Tágabb kontextus: Orbán Viktor korábbi nyilatkozatai alapján a lengyel választás eredménye is befolyásolja az uniós forrásokhoz való hozzájutást (ugyanakkor nyilvános megszólalás ezt nem támasztja alá). „Abban reménykednek Brüsszelben, hogyha baloldali kormány jön, akkor Magyarország majd egyedül marad, könnyebben elbánnak velünk. (…) Szerintem ez az az esemény (a lengyel választás), aminek a bekövetkezte, így vagy úgy fölgyorsítja majd a magyarországi pénzek sorsát is”.

  • Az uniós támogatásokat a Bizottság Lengyelország esetében is felfüggesztette korrupciós, illetve jogállamisági kockázatok miatt.

Mi várható? Bóka János EU-ügyekért felelős miniszter korábban egy megbeszélésen a Portfolio szerint azt mondta, hogy 2024 júliusára oldódhat meg a befagyasztott források ügye.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkLegfőbb szövetségesét veszítheti el Orbán Viktor a lengyel választási eredménnyelA Fidesz legrégebbi, a háborús elhidegülés ellenére még mindig stratégiai fontosságú szövetségesét veszíti el.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA miniszterek távozása még kevés lehet az egyetemi pénzek kiszabadításáhozAz egyetemi autonómia biztosítása nélkül az oktatás és a kutatás színvonala is zuhanni fog Magyarországon.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikk13 milliárd euróhoz juthat hozzá Magyarország, ha Orbán Viktor jól tárgyalAzért a lengyelek példáját nem szabad elfelejteni.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet eu-s pénzek európai bizottság Európai Unió felsőoktatás jogállamiság tudományfinanszírozás Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

Fontos

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.