Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2022. november 25. 19:33 Közélet, Vállalat

Tarlós célját is teljesíti Karácsony a milliárdos nyereségű FCSM visszavásárlásával

A fővárosi önkormányzat közel 17 milliárd forintért vásárolhatja vissza a Fővárosi Csatornázási Művek (FCSM) kisebbségi részvénycsomagját a Népszava értesülése szerint. A 25 százalék plusz egy szavazatos pakettet még 1997-ben – Demszky Gábor főpolgármestersége idején – adta el Budapest vezetése, majd az elmúlt évtizedben Tarlós István már annak visszaszerzésén igyekezett, de nem járt sikerrel. Megválasztását követően Karácsony Gergely is bejelentette, hogy száz százalékig fővárosi tulajdonban szeretné tudni a vállalatot, ennek megvalósulásáig azonban mostanáig, a privatizációs szerződés lejáratáig várni kellett.

Háttér: a huszonöt évvel ezelőtti megállapodás szerint bizonyos üzemeltetési és szakmai hatáskörök is a kisebbségi tulajdonoshoz kerültek, továbbá a vállalatnál keletkező osztalék 75 százaléka is eleinte az FCSM-be beszálló német-francia konzorciumot, majd 2015-től a francia Veolia-csoportot illette. Így hiába volt a fővárosnak többségi tulajdona az egyébként évek óta rendre milliárdos nyereséget hozó cégben, a 4-4,5 milliárdos osztalékok döntő részben a külföldi befektetőket illették az 1997-es megállapodás szerint. A főváros néhány évvel később már igyekezett nagyobb részesedéshez jutni a profitból, de ezt a külföldi partner nem engedte, így a kétezres években mindkét irányban sok milliárd forintos követelésekkel járó konfliktus bontakozott ki közöttük. Az osztalékfizetés módját övező nézeteltérések a 2010-es évek második felében is folytatódtak.

Miből van erre pénz: a cég eredménytartaléka 2021 végén 19,5 milliárd forint volt – a városvezetés ezen összeg terhére vásárolná ki a kisebbségi részvényest, így elkerülhető más források bevonása. Igaz, ezt a pénzt is elkölthetné másként a város, de Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes szerint a közszolgáltató cégek az önkormányzatoknál vannak a legbiztosabb helyen, továbbá a város hosszabb távú céljait is szolgálhatja a tranzakció.

Energetikai célok 2030-ig: Budapest önkormányzata az évtized végéig szeretné egyensúlyba hozni az általa megtermelt és elfogyasztott energia mennyiségét. Ez elsőként a Fővárosi Vízműveknél és a csatornázási műveknél történhet meg, amelyek az egymás közötti szinergiák kihasználásával igazán nyereségessé is tehetők a városvezetés reményei szerint.

Így zajlik majd a visszavásárlás: az üzletről még az idei évet záró beszámoló elfogadása előtt kell dönteni, ezért került most a Fővárosi Közgyűlés elé az előterjesztés. Pozitív döntés esetén az energiahivatal és a versenyhivatal jóváhagyására is szükség lesz, a kormánynak azonban nem kell hozzájárulnia a tranzakcióhoz. A vételár kifizetése 2024-ben lesz csak esedékes, a 25 évre szóló szerződés továbbá kifejezetten biztosítja a visszavásárlás lehetőségét, aminek költsége sem számít újdonságnak.

Miért nem sikerült eddig visszaszerezni a vállalatot: Tarlós István a 2010-es évek elején egy cégbe vonta volna össze a vízközmű-szolgáltatókat*vízmű, szennyvíztisztító, csatornázási művek, szippantósok, de a korában hasonló konstrukcióban privatizált Fővárosi Vízművek visszavásárlása után az FCSM esetében ugyanerre a lépésre már szűkösnek bizonyult az önkormányzati költségvetés. A kormány segítsége is szóba került, ám az állami tárgyalópartnerek se tudtak megegyezni a külföldi tulajdonossal, akinek részét Tarlós korábban 70-100, üzleti körök 20-40 milliárd forint értékűre becsülték. 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTarlósnak kétszer beletört a bicskája, Karácsony is megpróbáljaAz előző fővárosi vezetés állami segítséggel sem tudta visszavásárolni a Fővárosi Csatornázási Művek privatizált részvényeit, de Karácsonyék is megpróbálják.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Vállalat Budapest főváros fővárosi csatornázási művek privatizáció Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2025. március 31. 11:06 Közélet

Törlik az ezermilliárdos brazil kamukötvényt birtokló céget, mert nincs bankszámlája

Elrendelte a Brasil Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.