Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2020. augusztus 9. 17:35 Közélet

A paksi atomerőmű leszereléséhez szükséges pénz ötöde áll rendelkezésre

Közzétette 2019-es beszámolóját a Központi Nukleáris Pénzügyi Alap (pdf), amelynek forrásaiból finanszírozzák a paksi nukleáris hulladék kezelését, illetve majd az erőmű leszerelését is (pdf). A jelentés szerint az alap kiadása tavaly megközelítette a 15 milliárd forintot, amire négy éve nem volt példa, ezzel párhuzamosan azonban a bevételek is öt éve nem látott szintre, hajszál híján 31 milliárd forintra emelkedtek.

 

Ennek eredményeként az alap tartaléka 2019-ben 16,3 milliárd forinttal nőtt. Ez előrelépésnek számít az előző néhány esztendőhöz képest, 2014 óta ugyanis kifejezetten keveset szánt erre a célra a kormányzat, ami miatt számos kritika érte az illetékeseket. Sokan ugyanis attól tartanak, hogy a várhatóan a következő évtizedig működő régi paksi blokkok kezelésére nem lesz elég pénz, és a forrást akkor kell majd előteremteni, amikor az erőmű már nem termel, és így hasznot sem hajt.

A félelmek nem teljesen alaptalanok, a leszerelés és a nukleáris hulladék kezelésének költségét ugyanis a feladattal megbízott Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft-nél (RHK) legutóbb 1650 milliárd forintra becsülték. Az alapnak azonban 2019 végén is csak valamivel több, mint 315 milliárd forint állt rendelkezésére, azaz a teljes forrásigény alig ötöde.

 

Más kérdés, hogy ez rövidtávon várhatóan nem okoz komoly gondot, a költségek jelentős része ugyanis nem most, hanem majd évtizedek múlva merül fel. Az alap kiadásai a 2020-as években várhatóan nem lépik át az évi 10-15 milliárd forintot. A következő évtizedben azonban, a jelenleg működő négy paksi blokk leállítása környékén az évi finanszírozási igény már a mostani duplájára emelkedik, később pedig lesz olyan időszak, amikor ennél is jóval magasabb lesz.

 

A mostani tervek szerint egyébként a paksi atomerőművet 2032 és 2037 között fokozatosan állítják le, majd a leszerelésre késleltetve az ezt követő három-négy évtizedben kerül sor. A létesítmény leszerelési tervét ugyanakkor épp most akarta aktualizálni az RHK, ám ez első körben nem sikerült, mivel a feladatra kiírt közbeszerzésre senki nem jelentkezett.

A témában nemrég írt cikkünk megjelenését követően az RHK reagált korábbi megkeresésünkre, és azt írták, hogy ilyen ezt megelőzően még nem fordult elő, így jelenleg vizsgálják, hogy mik a további lehetőségeik.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAktualizálni kellene a paksi atomerőmű leszerelési tervét, de elsőre nem sikerültSzázmilliárdokba kerül majd a leszerelés, aminek a tervét most aktualizálták volna. A munkára azonban nem jelentkezett az egyetlen cég, amely elvégezhetné.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet leszerelés nukleáris hulladék Paksi atomerőmű Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft. Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2025. március 31. 11:06 Közélet

Törlik az ezermilliárdos brazil kamukötvényt birtokló céget, mert nincs bankszámlája

Elrendelte a Brasil Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.