Nemcsak magukról az építkezésekről, hanem a hozzájuk kapcsolódó sporteseményekről is szól a budapesti óriás sport-beruházások esetleges leállítása. A fővárosban az önkormányzati választások után az egyik legérdekesebb kérdés az lett, hogy mi lesz a sorsa az olyan vitatott több tízmilliárdos fejlesztéseknek, mint a Liget-projekt, a 2022-es kézilabda Európa-bajnokságra épülő multifunkcionális csarnok, vagy az egy évvel későbbre tervezett atlétikai világbajnokság stadionja.
Ezeket és a többi hasonló projekteket a kormány eddig erőből átnyomta, az új főpolgármester kampányának azonban az egyik legfontosabb eleme volt, hogy leállítja a sokat kritizált beruházásokat. Korábbi cikkünkben bemutattuk, hogy a Liget Projekt esetében miért nem annyira egyszerű ezt az ígéretet betartani.
A sportberuházásoknál kicsit más a helyzet. Itt még nem költöttek el annyi pénzt, hogy ne lehetne gondolkodás nélkül eldobni a fejlesztéseket. Ezzel azonban azokat a sporteseményeket is bukhatja Budapest, amelyek miatt ezek a létesítmények felépülnének. Utóbbit jó eséllyel kudarcként élnék meg a kormányzat felső köreiben, de az is biztos, hogy van forgatókönyve a Fidesz kommunikációs gépezetének egy ilyen kimenetelre is.
A 2022-es kézilabda Eb-re szánt csarnok valószínűleg már akkor sem készülne el határidőre, ha csak néhány hétre akasztanák meg az építkezést. Korábban írtunk már róla, hogy a projekt nagyon ki van centizve, ezért zavarták le rendkívül gyorsan a közbeszerzést, és kezdtek bele a munkába gőzerővel közel két hónappal ezelőtt. A százmilliárdos komplexum felhúzásáról szóló szerződésben ennek megfelelően elég hangsúlyosan szerepel a határidők betartása és komoly szankciókat is kilátásba helyeztek, ha megcsúszik a munkát elnyerő Market Zrt. A miniszterelnök túravezetőjeként emlegetett Garancsi Istvánhoz köthető építőipari cégnek folyamatosan tájékoztatnia kell az állami megrendelőt, a Kiemelt Kormányzati Beruházások Központját (KKBK) arról, hogyan áll a munka. Ha ezt nem teszi meg, és késik a projekt, akkor elvileg a szerződést is felmondhatja a KKBK.
Csak úgy azonban a szerződés alapján ezt nem teheti meg, legalábbis a megállapodás – szemben például a Liget-projektesekkel – erre nem tér ki. A dokumentumban kizárólag arról van szó, hogy szerződésszegés esetén milyen lehetőségei vannak a KKBK-nak, a rendes felmondásról semmi nincs benne. Persze ez nem jelenti az, hogy erre nincs mód, valószínűleg ugyanúgy,
ahogy a Városligetben, itt is a felmondásig elvégzett munkát kell kifizetnie a megrendelőnek.
A KKBK-t kerestük kérdéseinkkel, szerettük volna megtudni, hogy szerintük milyen következményei és költségei lennének, ha a megállapodást felbontanák, de nem kaptunk válaszokat.
Más kérdés, hogy minden költséggel ők sem biztos, hogy tisztában vannak. Valószínűleg annak is lenne anyagi vonzata, ha a beruházás törlése miatt az Eb-rendezéstől is el kell állnia az országnak. Sőt, ebben az esetben a pénzügyi mellett egyéb, például sportszakmai szankciókat is kiszabhatna az Európai Kézilabda-szövetség (EHF). A hollandokat már tiltották el korábban hasonló okból nemzetközi versenyek szervezésétől, ami nálunk azért problémás, mert elvileg 2024-ig minden évben Budapesten lenne a női kézilabda bajnokok ligájának négyes döntője. Ezekben a kérdésekben azonban már nem a KKBK, hanem a Fidesz frakcióvezetőjeként is ügyködő Kocsis Máté vezette hazai szövetség az illetékes.
Viszont pont ezek miatt a szankciók miatt nem valószínű, hogy az ország és a magyar szövetség kapásból eláll a rendezéstől, ha az új budapesti vezetés úgy dönt, ne épüljön meg a százmilliárdos multifunkcionális csarnok.
A magyarországi, illetve a budapesti meccseket ugyanis meg lehet rendezni máshol is.
Sőt, az eredeti pályázatban nem is egy új csarnok szerepelt, hanem a Papp László Sportaréna: a fővárosi mérkőzéseket, köztük a döntőt is ebben rendezték volna. Az új létesítmény azért került egyáltalán szóba, mert a Papp László kapacitását a fináléra kevesellte az EHF, a magyar fél pedig ahelyett, hogy elkezdett volna alkudozni, inkább bevállalt egy újabb gigaprojektet.
Pedig a pályázati gyakorlatot ismerő forrásunk szerint valószínűleg már akkor is tárgyalni lehetett volna az EHF-el a régi csarnokról. Ez egyébként még most sem lehetetlen küldetés, igaz, valószínűleg nem lesz könnyű kör, és egész biztosan kellemetlen helyzetbe kerülnek a magyar fél képviselői. Pedig egyébként hosszabb távon üzleti szempontból is lehet, hogy jobb döntés lenne az eredeti koncepció, két hasonló létesítményt ugyanis a budapesti piac nem tud eltartani. Még akkor sem, ha most egyébként kifejezetten zsúfolt a Papp László naptárja.
Emellett érdemes megjegyezni, hogy Market egyelőre az előlegen kívül nem kapott pénzt a multifunkcionális csarnokért. A szerződés értelmében ahogy a Liget-projekt fejlesztéseinél, itt is havonta fizetnek az elkészült munka arányában, de az első ilyen kifizetés elvileg csak 2020 májusában jönne.
Az atlétikai világbajnokság, illetve az arra szánt új stadion esetében a kézi Eb-re készülő csarnoknál egy fokkal komplikáltabb a helyzet. Még úgy is, hogy itt még egy kapavágás sem történt, a terveknél, és a kiszemelt területen lévő épületek bontásánál tart a folyamat, de másfél hónapja még ez sem kezdődött el. Azaz itt aztán tényleg nem lehet azzal érvelni, hogy költséges lenne az építkezés leállítása, vagy már túl sok pénzt öltek a kivitelezésbe.
Igen ám, de
az atlétikai világbajnokságnak nincs alternatív helyszíne, ha nem épül új stadion, akkor vb sem lesz.
Ezt az eseményt pedig még annyira sem lehet visszamondani, amennyire kézi Eb-t. És nem azért, mert a foci vb és olimpia után ez a harmadik legnézettebb sportrendezvény a világon, és így igen kellemetlen lenne a dolog, hanem mert a szerződés alapján állítólag nagyon komoly anyagi következményei is lennének egy ilyen lépésnek. Arról nem is beszélve, hogy a jövőben sokkal nehezebben kapna hasonló gigaeseményeket Magyarország.
Ennek nem örülne a sportra kiemelt “ágazatként” tekintő kormányzat, amely pénzügyi garanciát is vállalt a 2023-as atlétikai világbajnokság esetleges budapesti megrendezésére. Ezért szinte biztos, hogy a Fidesz kommunikációja alapvetően erre lesz kihegyezve, és ha bukja az ország a rendezést, akkor ismét előkerülnek az olimpiai pályázat visszaadását követően emlegetett álomgyilkosok.
Egyébként a maga a vb mellett az elmúlt napokban több atléta is kiállt. Először Baji Balázs Európa-bajnoki ezüstérmes gátfutó érvelt érzelmes posztban az esemény mellett, majd a szintén gátfutó Kozák Luca és Márton Anita olimpiai bronzérmes, világbajnoki ezüstérmes súlylökő is ugyanígy tett.
Más kérdés, hogy valószínűleg
akkor sem kellene feltétlenül lemondani a vb-t, ha az új budapesti vezetés elkaszálja a stadiont.
A világbajnokságnak ugyanis nem kell törvényszerűen a fővárosban lennie, és jó eséllyel van néhány fideszes vezetésű település, amelyik szívesen beugrana Budapest helyére. Adja magát például Székesfehérvár, ahol van is múltja a nemzetközi atlétikaversenyeknek.
Persze új stadiont az esetleges másik helyszínen is kellene építeni, az pedig még egy támogató önkormányzattal is erősen kérdéses, hogy erre lesz-e elég idő. Éppen ezért
az sem elképzelhetetlen, hogy a kormány ilyen lehetőséggel egyáltalán nem számol, hanem egyszerűen elengedik a vb-t, ha Budapest a stadionprojekt törlése mellett dönt.
Ez esetben azonban szinte biztos, hogy a teljes kommunikációs arzenál azon fog dolgozni, hogy az ellenzékre verje a következményeket.
Bár eddig csak az atlétikai stadionról és a multifunkcionális csarnokról beszéltek a politikai szereplők, azért akadnak még más sportprojektek is a fővárosban. Ilyen például az az egykori Taurus-gyár helyére, a nyolcadik kerületbe megálmodott komplexum, ami eredetileg az Európai Maccabi Játékokra (EMG) készült volna el 30 milliárd forintból. Bár a projekt elakadt a bontásnál, így az EMG-t végül más helyszínen rendezték meg, korábban is voltak hírek arról, hogy magáról a komplexumról nem mondott le a kormányzat, illetve az MTK, amelynek a nemzetközi sporteseményt követően beígérték a létesítmény-együttest.
A fejlesztésnek azonban sok értelme nincs, hiszen a helyszíntől 2-3 kilométerre épül a Fradi város, ami funkcióját tekintve egészen hasonló. A 30 milliárdos költségbecslés a mostaninál jóval kedvezőbb építőipari árak mellett készült, így jelenleg egész biztosan nem állna meg ennyinél a projekt. Az EMG előtt részben pont azért döntöttek a beruházás törlése (vagy elhalasztása) mellett, mert a folyamat annyira elhúzódott, hogy ha sikerül is befejezni, akár kétszer háromszor is többe került volna.
Közélet
Fontos