Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2019. október 15. 15:19 Közélet

Borkai botrányára valóban felfigyeltek az emberek, és épp a fővárosban szólt nagyot

Az önkormányzati választási kampány során több botrány is kipattant. Ezeknek más-más jelentőséget tulajdonítanak a politikusok és a média, arról viszont keveset tudunk, hogy a választópolgárok érdeklődését mennyire keltették fel ezek az esetek. A kérdés elég furcsa, hiszen minden, a kisebb-nagyobb, illetve vélt vagy valós ügyekben érintett induló nyerni tudott vasárnap, miközben a Fidesz váratlan pozícióvesztését leginkább Borkai Zsolt szexvideóval, korrupcióval és kábítószer-fogyasztással kombinált kihágásaival magyarázzák a szakértők.

A győri polgármester botránya márpedig valóban átütő érdeklődést váltott ki, amennyiben elfogadjuk, hogy a ráirányuló figyelmet valamelyest reprezentálja, hogy a magyar internetezők hányszor ütötték be Borkai nevét a Google keresőjébe*A cikkben felhasznált keresési forgalomra vonatkozó adatok forrása a Google Trends..

Az alábbi ábra kék vonala mutatja, hogy az október 5-i hétvégétől kezdve egészen a választásig rendkívül magas érdeklődés övezte a sportolóból lett politikus esetét. A Borkai iránti keresési aktivitás október 7-én csúcsosodott ki – ekkor nagyjából ötször annyiszor kerestek rá a Horvátországban orgiázó polgármester nevére, mint szeptember 28-án a budaörsi Wittinghoff Tamáséra (lásd a piros vonalat), amikor az őróla készült szexvideó híre tarolt a médiában.

Szintén az elmúlt hetek hírei közé tartozik, amikor a kormánypárti médiában szexuális zaklatással vádolta meg László Imrét egy korábbi, a nevét nem vállaló beosztottja. A XI. kerületi ellenzéki polgármesterjelölt esete nagy port nem kavart, az állítólagos erőszakról szóló hírek megjelenésekor mutatkozott némi érdeklődés iránta az interneten (ezt a zöld vonal mutatja). Hasonlóan alakult a Lackner Csabáról október elején megjelent hírek hatása is: minimális mértékben nőtt a kispesti képviselőjelölt nevét övező keresési forgalom (ezt sárgával jelöltem), amikor nyilvánosságra kerültek azok a hangfelvételek, amelyeken súlyos állításokat tett a XIX. kerületi szocialista politikusokkal kapcsolatban.

Az ábrán érdemes még szemügyre venni a “tv műsor” keresési kifejezés lilával jelölt forgalmát is, mivel jó, ha van egy viszonyítási alapunk, amihez képest értékelhetjük a minket érdeklő keresések gyakoriságát*A Google abszolút számadatokat ugyanis nem közöl a keresésekre vonatkozóan.. A tévéműsor iránti érdeklődés meglehetősen szabályosan alakul, a hétköznapi érdeklődés hétvégente megduplázódik. Ami viszont sokkal fontosabb, hogy Borkai Zsolt nevét október 7-én több, mint kétszer annyiszor írták be a Google-be, mint a “tv műsor” kifejezést egy átlagos hétvégi napon, míg a Wittinghoff Tamás iránti érdeklődés a szeptember 28-i csúcson a tévéműsorral kapcsolatos átlagos hétköznapi forgalommal vetekedett.

Végül érdemes megnézni, hogy a térben hogy alakult az online érdeklődés a fentebb említett személyek és persze a tévéműsor iránt az elmúlt harminc napban.

Jól látszik a fentebbi térképen, hogy az ország jelentős részében ez utóbbitól elmaradt a politikusok iránti keresési forgalom, azonban van két kivétel: a győri polgármester nevére nem meglepő módon Győr-Moson-Sopron megyében többször kerestek rá (mielőtt újraválasztották volna polgármesterként), mint a tévéműsorra és ugyanez igaz a budapesti internetezőkre is. Vagyis a fővárosiak kiemelt figyelemmel követték a nyugat-magyarországi történéseket. Persze ezen adatok alapján közvetlen oksági kapcsolatot nem mutathatunk ki Borkai Zsolt botránya és a Fidesz váratlanul gyenge budapesti teljesítménye között, mindenesetre

megerősítik azt a feltételezést, hogy a kormánypárthoz kötődő győri botrányok jelentős szerepet játszhattak a Fidesz fővárosi kudarcában is.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Borkai Zsolt Borkai-botrány Google Trends önkormányzati választások Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Stubnya Bence
2024. október 8. 14:31 Adat, Közélet

Az első Orbán-kormány alatt épült annyi lakás, mint ami most ambiciózus cél lett

A Fidesz legelső kormányzása alatt évente átlagosan 24 ezer lakás épült, 2010 óta viszont már csak 15,5 ezer.

Jandó Zoltán
2024. október 7. 11:12 Közélet

Eladja Tihany utolsó beépítetlen partmenti ingatlanját az állam

Több mint ötmilliárd forintért hirdetnek egy ingatlant a félszigetnek azon a részén, amelynek beépítése ellen már tüntettek a helyiek.

Stubnya Bence
2024. október 5. 14:59 Közélet, Pénz

A Pénzügyminisztérium szerint kacsa a Nők 43+ról szóló hír, marad a Nők 40

Megjelent a hír, hogy 2025-től Nők 43+ lesz a Nők 40 helyett, és az OECD is javasolt a szigorítást, de a kormány nem tervez ilyesmit.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. október 7. 04:34 Pénz, Vállalat

Valódi pénzgyárat indíthatott volna be a magyar vállalkozó hamis brazil kötvénye

Alkalmas lehet a hamis kötvény kvázi tisztára mosására, ha valaki úgy viszi be egy cégbe, ahogy azt a papíron ezermilliárdokat érő brazil állampapírral tették.

Török Zoltán
2024. október 6. 05:39 Világ

Van már akkora bajban Európa, hogy Egyesült Államok legyen belőle?

A Draghi-jelentés jó látleletet nyújt az EU gazdasági kihívásairól, de erősen kérdéses, hogy érdemes és lehetséges-e a központosítás felé elmozdulni.

Stubnya Bence
2024. október 5. 05:00 Podcast

Nagyrészt kidobott közpénz a külföldi beruházások állami támogatása

Miért kritizálta Matolcsy György a kormányt azzal, hogy túl sok állami forrást fordít a külföldi működőtőke bevonásra és újraiparosításra? A G7 Podcastban Medve-Bálint Gergővel, a téma kutatójával beszéltük át.