Néhány hónap leforgása alatt közel negyedmilliárd forintnyi megbízást adott az Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) egy olyan rendezvényszervező cégnek, amely 2017-ben alig több mint 4 millió forintos árbevételt ért el. Az állami energetikai óriás először tavaly nyáron szerződött le a Moonlight Event Kft-vel, akkor azonban tíz napon belül két esemény szervezését is rájuk bízták összesen 170 millió forint értékben. Az új partner szolgáltatásával pedig minden bizonnyal elégedettek voltak, az idén februárban ugyanis egy újabb 65 milliós megbízást adtak a jelenleg 12 főt foglalkoztató vállalatnak.
A Moonlight ugyan nem mai cég, még 2011-ben alapították, eddig azonban nem hasított különösebben. Az első években 30-45 millió forint közötti árbevételt ért el, 2016-ban viszont elkezdett esni a forgalom, 2017-ben pedig úgy tűnt nem sok mindent csinál már a vállalat.
Ehhez képest tavaly új dimenzióba került a cég: árbevételét több mint kétszázszorosára, közel 1 milliárd forintra növelte, és ebből 108 millió forint az adózott eredmény soron is megmaradt.
Nagyon úgy tűnik, hogy a fordulatot Balásy Gyula érkezése hozta meg. Balásy az az üzletember, akinek ügynökségei mostanra az állami kommunikációs tevékenység kizárólagos haszonélvezőivé váltak. Két legfontosabb cége, a New Land Media és a Lounge Design 2013 óta majdnem háromszázszorosára növelték árbevételüket, szinte kizárólag állami megrendelésekből. A két ügynökség tavaly már 60 milliárd forintot is meghaladó forgalmat bonyolított le, együttes nyereségük pedig megközelítette a 11 milliárdot. Ebből a tulajdonos 6,3 milliárdot osztalék formájában ki is vett.
Úgy tűnik, Balásy most a rendezvényszervezések területén ismételné meg ügynökségi sikereit. Bár a Moonlightba hivatalosan csak október közepén szállt be a cég 90 százalékának megvásárlásával, már a tavalyi eredményből is 90 millió forinttal gazdagodott.
A társaság egyébként közvetve korábban is kötődött már Balásyhoz. A céget ugyanis még 2011-ben a sikervállalkozó egyik üzlettársa, Mamusits Péter Dávid alapította Lounge Event Kft. néven, azaz valószínűleg eredetileg is ennek a társaságnak szánták a rendezvényszervezői szerepet a csoportban. Mamusits azonban egy évvel később kiszállt, a Moonlightra átnevezett vállalat pedig egy veresegyházi üzletasszonyhoz került. Tavaly ő adta el a 90 százalékos pakettet Balásy Gyulának, már azt követően, hogy az állami megrendelések elkezdtek dőlni a társasághoz.
Az MVM korábban egyébként a hasonló feladatokat egy másik kormányközeli vállalkozó, Kuna Tibor cégére, a Young & Partners Kft-re bízta. Kuna azonban nagyjából egy éve elég látványosan kiesett a pikszisből. Bár a nagy állami kommunikációs tenderen a korábbiakhoz hasonlóan még győztesként hozták ki a cégeit, utólag kizárták ezeket, így juthat most minden megrendelés Balásy Gyula ügynökségeinek.
Kuna azonban nem csak az állami megbízásokat bukta, hamis számlák befogadása miatt az ügyészség is nyomoz ellene, lassan közel egy éve. A vállalkozó május végén a Fővárosi Törvényszéken beismerő vallomást tett.
Ez akár még indok is lehetne arra, hogy egy állami szervezet ne szerződjön az üzletember cégeivel, az eddigi tapasztalatok alapján azonban az ilyen apróságokkal az állami szféra kevésbé szokott foglalkozni. Az MVM-et megkérdeztük arról, miért cserélte le korábbi rendezvényszervezőjét, ahogy arról is, hogy milyen rendezvényeket szervezett eddig számukra a Moonlight, illetve ezekkel mennyire voltak elégedettek, ám egyelőre nem kaptunk válaszokat.
Közélet
Fontos