Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2018. szeptember 23. 16:03 Közélet

Majdnem annyit ér a BL álomcsapata, mint az egész Magyar Telekom

Közel harminc különböző felállásban rakta össze a labdarúgó Bajnokok Ligája (BL) álomcsapatait a Transfermarkt. Mivel a szakoldal az átigazolásokra, és a futballisták értékének megbecslésére specializálódott, ezért a módszertan nem volt túl bonyolult: minden posztra a legtöbbet érő játékost tették. Bár a stratégiáktól függően az álom tizenegyek összetétele esetenként eltérő lett, egyetlen alkalommal sem sikerült 1 milliárd euró alatti összértéket kihozni, és Messi, illetve Neymar minden csapatba befért.

A legértékesebb együttest 1,26 milliárd euróért, azaz jelenlegi árfolyamon közel 407 milliárd forintért lehetne megvenni. Ez mindössze 18 milliárd forinttal kevesebb, mint amennyi a legnagyobb magyar távközlési cég, a Magyar Telekom jelenlegi piaci kapitalizációja.

Az álomcsapatok álomcsapatát három különböző felállásban is sikerült kihozni. Mivel a csatárokat mindig többre értékelik a védőknél, természetesen a támadóbb felfogású stratégiáknál állt meg magasabban a számláló (3-5-4, 3-4-2-1, 3-1-4-2), azonban így sem mindig ugyanazok a játékosok kaptak helyet a pályán. Kane, Salah, Messi, Neymar, Pogba, Umtiti és Varane azonban mind a három csapatba bekerült, ők heten együtt 913 millió eurót érnek.

Bár az álomcsapat összeállítása csak játék a számokkal, a hatalmas összegek elég jól mutatják az átigazolási piac problémáit. A G7.hu is foglalkozott már korábban azzal a buborékkal, ami az elmúlt években az európai futballban kialakult, és amivel hosszabb távon a legtöbb pénzből gazdálkodó csapatok sem fognak tudni mit kezdeni. Az éles verseny miatt teljesen elszállt átigazolási díjak eredményeként az öt legnagyobb bajnokság*angol, német, spanyol, olasz, francia csapatai 2017-ben már egymilliárd euróval költöttek többet játékosvásárlásra, mint amennyit eladásokon kerestek. Ez a duplája a korábbi években megszokott különbözetnek.

 

Számviteli okokból a hatalmas kiadások rövidtávon nem okoznak veszteséget (igaz ettől még pénz kell hozzájuk), hosszabb távon viszont már a csapatok üzleti eredményességét is jelentősen ronthatják. A legnagyobb nyugati klubok ugyan egyre több forrásból gazdálkodnak, a lufi kidurranása azonban őket is megroppanthatja.

A BL-ben szereplő 32 csapat játékosainak együttes értéke egyébként a 14 milliárd eurót is meghaladja, ami jelenlegi árfolyamon 4535 milliárd forint. Az egy dolog, hogy ennyi értéket teljes Magyarország nagyjából öt hét alatt állít elő, de két legnagyobb hazai cég, az OTP és a Mol együttes értékes sem sokkal haladja meg ezt az összeget.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet átigazolási díjak Bajnokok Ligája labdarúgás Messi neymar Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Bucsky Péter
2025. június 12. 11:59 Közélet

Felszívódtak az uniós támogatások, de 2023-ig mégis jól álltunk

Tavaly előtt még mindig a GDP 2,2 százalékát tették ki az uniós pénzek.

Váczi István
2025. június 11. 11:01 Közélet, Pénz

Tehetetlen a kormány, az árnyomás utat tör magának a gazdaságban

A kormány infláció elleni hadjárata nem hozza a várt eredményt, több szektorban is elkezdtek ritkulni az akciók, néhány bank a lakáshiteleknél szigorít.

Vámosi Ágoston
2025. június 11. 05:50 Közélet, Vállalat

Pár dolog kezd eltűnni a magyar vendéglátásból, például a vendég, a pénztárcája és a szakács

Tucatjával zárnak be országszerte még a neves éttermek is, nincs a vendégeknek pénzük, az alapanyag, a rezsi és a közteher viszont az egekben van.

Fontos

Jandó Zoltán
2025. június 12. 05:50 Pénz, Vállalat

Több pénzt kap külföldről a kormánymédia, mint a nem kormányközeli kiadók

A Szuverenitásvédelmi Hivatal büdzséje is többszöröse annak, mint amennyi külföldi támogatást a független média kap.

Stubnya Bence
2025. június 11. 15:46 Adat

Csak két szakma előzi meg a politikusokat a fizetési listán

Az utóbbi öt évben a pilóták megelőzték a képviselőket, államtitkárokat és minisztereket. A szakorvosok előreléptek a negyedik helyre.

Váczi István
2025. június 10. 13:53 Adat, Közélet

Külföldről akar hitelt felvenni a kormány a választás előtti osztogatásra

Hamarosan megtudhatjuk, hogy vevők-e erre a hitelezők, és mekkora kamatot kérnek cserébe. Könnyen lehet azonban, hogy ez a pénz sem lesz elég.