Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2018. augusztus 26. 19:05 Közélet, Világ

Véletlenül újra feltalálták a demokráciát, de aztán keresztbe feküdt a politika

2015 végén úgy tűnt, hogy a tajvani kormány felsül. A pénzügyminisztérium már négy éve dolgozott azon, hogy az alkoholos italok online kereskedelmét engedélyezze, de hiába hívta meg az érintett feleket a tárgyalóasztalhoz, azok rendre elbeszéltek egymás mellett, és a jogszabályi környezet kialakítása sehogy sem állt a kitűzött határidő előtti hetekben.

Ekkor jutott eszükbe, hogy akár egy netes oldalra is terelhetnék a kérdést, ahol bárki elmondhatja az ötleteit, és szavazhat mások elképzeléseiről. Létrehozták az új oldalt, és elnevezték vTaiwannak. A kérdést így pár hét alatt megoldották, és bekerült a törvényjavaslatba, hogy alkoholt csak egy szűkebb kereskedői kör árulhasson az interneten keresztül, csak kártyával lehessen érte fizetni, és az italokat csak boltokban lehessen átvenni, ahol ellenőrizhető a vevők életkora.

Tajvan ezzel tulajdonképpen kiszervezte a törvényelőkészítés munkáját az állampolgárokhoz.

A netes fórum azóta különösen sikeres volt azokban az esetekben, amikor az ellenérdekelt felek nem hajlanak a kompromisszumra.

Ennek a tapasztalatok szerint két oka van. Egyrészt az oldalon bárki bedobhat egy ötletet, bárki kommentálhat egy ötletet, és bárki szavazhat egy ötlet vagy állítás mellett vagy ellen, de nem válaszolhat egyetlen kommentre sem. Ha ugyanis megindul a válaszolgatás, akkor azonnal kiderül, hogy minden fél csak a saját érdekeit akarja ráerőltetni a többire, és parttalanná válik a vita. Ezt kerülik el a válaszadás tiltásával, illetve azt, hogy bárki trollkodjon a rendszerben.

A másik ok, hogy az egyes ötleteket támogató, illetve ellenző szavazatokból azonnal digitális térképet rajzol a rendszer. Így nagyon hamar jól látható egységes tömbbé állnak össze egy-egy elképzelés támogatói vagy ellenzői, akkor is, ha például a támogatók/ellenzők nem értenek mindenben egyet, csak a végső döntésük egyezik meg.

Így elég hamar kiderül, hogy hol van esélye a konszenzusnak, és ennek hatására a felhasználók megpróbálnak olyan ötleteket vagy állításokat bedobni, amelyek szélesebb támogatást élvezhetnek. Ez addig megy, amíg olyan javaslat születik, amelynek már általános, elsöprő támogatottsága van.

Tanulságos eset az Uber tajvani szabályozásának kialakítása. Az Uber és a taxisok közötti érdekellentét nagyon hasonló volt a budapestihez, nálunk a taxisok érdekei győztek, és az Uber működésének ellehetetlenítését elég rövid idő alatt sikerült elérniük.

Először a vTaiwanon is a radikálisabb vélemények/ötletek nyertek teret és elég hamar kialakult az Uber mellettiek és az Uber ellenesek masszív csoportja. Az Uber betiltása mellett lévők ekkor még kétszer annyian voltak, mint a működést szabadon megengedők. Aztán elkezdtek megjelenni olyan általánosabb vélemények, amelyekkel mindkét csoport tagjai egyetértettek, és ezekre a támogatás gombot kezdték nyomni. Ilyen volt például a közlekedés biztonsága melletti kiállás vagy a felelősség kérdése, ahol sikerült konszenzusos állításokat kialakítani.

A vége hét olyan állítás lett, amely a felhasználók általános támogatását elnyerte, ezeket pedig a vTaiwan civil fenntartói bemutatták az érintett feleknek, az Ubernek, a taxisok és az állam/önkormányzat képviselőinek. Ennek eredményeképp az Ubert nem űzték el Tajvanról, hanem megpróbálták új szabályozással érvényre juttatni a lakosok konszenzusos javaslatát, konkrétan azt, hogy a piacon próbáljanak egyforma esélyeket teremteni a szereplőknek.

Ahogy az MIT Technology Review írja, az online oldal használata az elmúlt években mégsem vált általánossá, mert a politika sok esetben nem akarja ezt. Az alkoholos törvényjavaslatot például a 2016-ban felálló új kabinet a kukába dobta. A jelenlegi kormány azzal érvel, hogy csak a digitális ügyekben van jogosultsága a civil fenntartású rendszernek, mert azok véleményét tükrözi, akik otthonosan mozognak a digitális világban. Az Uber szabályozása ide sorolható, az alkoholos ügy viszont nem.

Így azonban az a veszély fenyegeti a rendszert, hogy a kormány látszatdemokratikus eszköznek használja majd, és csak a neki tetsző ajánlásokat veszi figyelembe.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Világ jogalkotás konszenzus szavazás Tajvan törvényjavaslat Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Bucsky Péter
2023. szeptember 22. 04:34 Közélet

Szinte csak a sztrádákra jutott abból a 2000 milliárdból, amit útépítésre költött a kormány

Tíz év alatt autópályákra és elkerülő utakra költötték el a 2150 milliárdos költség 80 százalékát, felújításra és mellékutakra alig jutott forrás.

Pálos Máté
2023. szeptember 21. 18:30 Közélet, Pénz

Kósa és Szijjártó forintbedöntő nyilatkozatait idézte Matolcsy és Varga gazdasági csörtéje

A bankadóemelés és kamattámogatás-felülvizsgálat lehetőségének említéséről a piaci szereplők a magyar gazdaság gyengeségére következtettek.

Torontáli Zoltán
2023. szeptember 20. 19:41 Közélet, Vállalat

Nem emelheti kedve szerint az új autó árát a kereskedő, amíg a vevő vár a szállításra

Sok esetben tisztességtelen volt az autókereskedők eddigi szerződési gyakorlata, amellyel a nehéz gazdasági helyzet ellen próbáltak védekezni.

Fontos

Kolozsi Ádám
2023. szeptember 21. 15:42 Világ

Teljes hatalmi átrendeződés és az etnikai tisztogatás rémképe: a kaukázusi villámháború következményei

Az örmény többségű Hegyi-Karabah sorsa a napokban megpecsételődött.

Pálos Máté
2023. szeptember 21. 13:09 Világ

Két körülmény árnyalja az ukrajnai lengyel fegyverszállítás leállítását

Választás előtti szavazatmaximalizáló manőver lehet a bejelentés, és a legtöbb fegyvert már leszállították. A diplomáciai feszültség ettől még lehet valós.

Debreczeni Anna
2023. szeptember 21. 10:47 Világ

Külső nyomás vethet véget Ausztria semlegességi politikájának

Osztrák diplomáciai és nemzetbiztonsági körökben terjed a nézet, hogy a semlegességre való hivatkozás mára elvesztette hitelességét.