Magyarország három régiójában még 2018 második negyedében is 10 százalék felett járt a munkanélküliek és a közmunkások együttes aránya. Észak-Alföldön, Észak-Magyarországon és Dél-Dunántúlon még mindig nagyon sokan várnak munkára, ám álláslehetőségből kevés van, amit jól mutat, hogy a közfoglalkoztatásra még mindig óriási szükség van.
Észak-Alföldön 13,3 százalék, Észak-Magyarországon 11,7 százalék, míg Dél-Dunántúl kereken 10 százalékát teszik ki a gazdaságilag aktív népességnek a munkanélküliek és a közmunkások. Ugyan ezek a számok még mindig nagy kilátástalanságról árulkodnak ezekben a régiókban, az egy évvel ezelőtti szinthez képest ez is javulás.
Számszerűen Észak-Alföldön és Dél-Alföldön csökkent a legnagyobb mértékben az állástalanság, 16-16 ezer fővel. Pozitív fejleményekről árulkodik az is, hogy miközben mindenhol csökkent a közmunkások száma, a munkanélküliség ezzel párhuzamosan alig nőtt (kivéve Közép-Dunántúlon, ahol minimálisan emelkedett).
Az ország két északi régiójában azért még mindig 150 ezren keresnek munkát vagy élnek közmunkából, ami a teljes munkanélküli és közmunkás tábor kis híján felét teszi ki (49 százalék). Észak-Magyarországon és Észak-Alföldön az év második negyedévében 84 ezer közmunkást foglalkoztatott az állam, ami az országos állomány 58 százaléka. Ugyan a kormány most már egy ideje szeretné, ha kevesebb lenne a közmunkás, és többen töltenének be piaci állást a munkaerőhiány idején, az ország sok részén sokaknak még mindig nincs más rendszeres jövedelemszerzési lehetőségük, mint a közmunka, ezért itt továbbra is sok program indul.
Közélet
Fontos