Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. június 15. 16:53 Közélet

Sokkal több a nem tanuló és nem dolgozó fiatal magyar lány, mint fiú

Az elmúlt öt évben folyamatosan csökkent azoknak a fiatal fiúknak az aránya Magyarországon, akik se nem tanulnak, se nem dolgoznak, a lányok azonban egyre nagyobb számban kerülnek ebbe státuszba. A trend eredményeként a 18-24 éves fiúk esetében már tavaly teljesült az a 2020-as uniós célkitűzés, hogy 10 százalék alá csökkenjen a teljesen inaktív fiatalok aránya, hiszen mindössze 9,8 százalékuk volt ilyen.

Ehhez képest azonban a fiatal felnőtt lányok 18,7 százaléka volt egyszerre távol a munkaerőpiactól és az iskolapadtól is tavaly, aminek eredményeként a két nem aránya közötti különbség nálunk a legnagyobb az egész EU-ban. Mindkét nemet együtt véve 14,1 százalék az – angol rövidítés alapján – NEET fiatalok aránya Magyarországon.

A nemek közötti különbség valószínűleg azzal magyarázható, hogy a legnagyobb munkaerőhiánnyal azok a kifejezetten munkaintenzív, ipari ágazatok küzdenek, amelyek előszeretettel alkalmaznak fiatal férfiakat akár képzetlenül is. Emellett a Fidesz-kormány által beindított, jelenleg több mint 50 ezer hallgatóval futó duális képzés is inkább a fiúk képzéséhez, foglalkoztatottságához járul hozzá, hiszen ezekben is jellemzően fiús, ipari szakmákat oktatnak.

A se nem dolgozó, se nem tanuló fiúk és lányok aránya közötti különbséget bizonyos mértékben a gyermekvállalás is megmagyarázhatja, azonban a 18-24 éves népességre ez még kevésbé jellemző. A legújabb, 2016-os adatok szerint a magyar anyák átlagéletkora első gyermekük születésekor 29,6 év, igaz, vannak regionális különbségek. Az ország szegényebb régióiban gyakoribb, hogy fiatalabban szülnek a nők (Észak-Magyarországon 27,8 év az átlag), míg a központi régióban jóval később vállalnak gyereket (átlagosan 31 évesen).

Ugyanakkor a többi tagország adatai alapján egyáltalán nem törvényszerű, hogy a fiúk nagyobb arányban tanuljanak, illetve dolgozzanak, mint a lányok. A 28-ból 13 országban éppen fordított a helyzet. Így például Cipruson, Lettországban, Finnországban, Belgiumban, Ausztriában, Spanyolországban és Franciaországban is a lányok dolgoznak vagy ülnek iskolapadban nagyobb arányban

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Eurostat foglalkoztatás NEET fiatalok nők foglalkoztatottsága Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2025. március 31. 11:06 Közélet

Törlik az ezermilliárdos brazil kamukötvényt birtokló céget, mert nincs bankszámlája

Elrendelte a Brasil Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.