Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. június 15. 16:53 Közélet

Sokkal több a nem tanuló és nem dolgozó fiatal magyar lány, mint fiú

Az elmúlt öt évben folyamatosan csökkent azoknak a fiatal fiúknak az aránya Magyarországon, akik se nem tanulnak, se nem dolgoznak, a lányok azonban egyre nagyobb számban kerülnek ebbe státuszba. A trend eredményeként a 18-24 éves fiúk esetében már tavaly teljesült az a 2020-as uniós célkitűzés, hogy 10 százalék alá csökkenjen a teljesen inaktív fiatalok aránya, hiszen mindössze 9,8 százalékuk volt ilyen.

Ehhez képest azonban a fiatal felnőtt lányok 18,7 százaléka volt egyszerre távol a munkaerőpiactól és az iskolapadtól is tavaly, aminek eredményeként a két nem aránya közötti különbség nálunk a legnagyobb az egész EU-ban. Mindkét nemet együtt véve 14,1 százalék az – angol rövidítés alapján – NEET fiatalok aránya Magyarországon.

A nemek közötti különbség valószínűleg azzal magyarázható, hogy a legnagyobb munkaerőhiánnyal azok a kifejezetten munkaintenzív, ipari ágazatok küzdenek, amelyek előszeretettel alkalmaznak fiatal férfiakat akár képzetlenül is. Emellett a Fidesz-kormány által beindított, jelenleg több mint 50 ezer hallgatóval futó duális képzés is inkább a fiúk képzéséhez, foglalkoztatottságához járul hozzá, hiszen ezekben is jellemzően fiús, ipari szakmákat oktatnak.

A se nem dolgozó, se nem tanuló fiúk és lányok aránya közötti különbséget bizonyos mértékben a gyermekvállalás is megmagyarázhatja, azonban a 18-24 éves népességre ez még kevésbé jellemző. A legújabb, 2016-os adatok szerint a magyar anyák átlagéletkora első gyermekük születésekor 29,6 év, igaz, vannak regionális különbségek. Az ország szegényebb régióiban gyakoribb, hogy fiatalabban szülnek a nők (Észak-Magyarországon 27,8 év az átlag), míg a központi régióban jóval később vállalnak gyereket (átlagosan 31 évesen).

Ugyanakkor a többi tagország adatai alapján egyáltalán nem törvényszerű, hogy a fiúk nagyobb arányban tanuljanak, illetve dolgozzanak, mint a lányok. A 28-ból 13 országban éppen fordított a helyzet. Így például Cipruson, Lettországban, Finnországban, Belgiumban, Ausztriában, Spanyolországban és Franciaországban is a lányok dolgoznak vagy ülnek iskolapadban nagyobb arányban

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Eurostat foglalkoztatás NEET fiatalok nők foglalkoztatottsága Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.