Még Magyarországon is ritkán látni annyira kicentizett közbeszerzést, mint amilyenből a Nemzeti Sportközpontok (NSK) kettőt is bemutatott a napokban. Az állami sportberuházásokat irányító szervezet olyan eljárásokat írt ki, amilyet legfeljebb 300 millió forintig lehet, és annyira pontosan lőtték be a projektek értékét, hogy mindkét esetben alig 150 ezer forinttal, azaz nagyjából 0,05 százalékkal volt ennél kevesebb a legalacsonyabb ajánlat. Ráadásul a megbízásokat ugyanaz a vállalkozói kör nyerte, két semmilyen iparági tapasztalattal nem rendelkező vállalattal, pedig rajtuk kívül még hat cég pályázott.
Az NSK még január közepén hirdetett meg közbeszerzést a tatai edzőtábor egyik csarnokának, illetve a Hajós Alfréd Sportuszodának a komplex energetikai korszerűsítésére.
Utóbbi már önmagában is érdekes, hiszen a komplexumra már tavaly is elköltöttek közel 4 milliárdot a vizes világbajnokság miatt*A Hajóst és a Széchy Tamás Uszodát 2,9 milliárd forintból fejlesztette az Épkar Zrt., de az utolsó pillanatban ezen felül még 950 millió forintot elköltöttek arra is, hogy a létesítmény alkalmas legyen a versenyek lebonyolítására. Csakhogy ebbe az összegbe, úgy tűnik, nem férhetett bele a hőszivattyús párátlanító berendezés, az öltözők légkezelőinek cseréje, illetve a közel 250 kilowatt kapacitású beépített napelem, ezért kiírtak ki pályázatot erre is. Tatán is hasonló fejlesztésre kerül sor, ott cserélik a hőtermelő egységet, az ablakokat és szigetelnek is itt-ott. Mindezt uniós pénzből.
Az NSK mind a két esetben úgy döntött, hogy nem teszi mindenki számára elérhetővé a tendert, hanem olyan eljárást ír ki, ahol ők hívnak meg öt indulót. Erre azonban a jogszabály szerint csak akkor van lehetőség, ha a beruházás értéke nem éri el a 300 millió forintot.
Nos, nem érte el, ugyanis a végül befutó nyolc ajánlat mindegyike 299,86 és 299,98 millió forint között szóródott*Az öt meghívottból mind a két esetben csak 4-4 adott le ajánlatot. A tatai projekttől a miskolci Lavillker Plusz Kft., a Hajós Sportuszoda fejlesztésétől a fővárosi Dream-Colour Kft maradt távol.. A nagyobb különbség a Hajós Alfréd Sportuszoda esetében alakult ki, itt a legdrágább kivitelező 94 ezer forinttal kért volna többet, mint a legolcsóbb. Tatán ez a szám a 85 ezret sem érte el, az egymáshoz legközelebbi árajánlatok között pedig mindössze 20-30 ezer forintos különbség volt. Mindezt két 300 milliós projektnél. Az NSK-nál természetesen érdeklődtünk, hogy hogyan sikerült előre ilyen pontosan belőni a beruházások értékét, de a tenderekhez megadott kapcsolattartó először időt kért, később pedig már nem sikerült elérnünk.
Ennek fényében aztán különösen érdekes, hogy a legolcsóbb ajánlatot adó, és így vélhetően nyertes cégek nem teljesen független egymástól. A Hajós Alfréd Sportuszodában a Nettó 2 Bt. kaphatja a megbízást, míg Tatán, ha minden jól megy a CSG Plan & Consulting Kft. dolgozhat*Hivatalosan még nem hirdettek eredményt, egyelőre csak az ajánlatok megtekintésére került sor, de mivel minden cég kétéves jótállást vállalt, így vélhetően az ár dönt majd a győztesről.. A vállalatokat egy közös tulajdonos, Stribli-Csíkos Petra személye köti össze, aki a Nettó 2 Bt-ben 2017 tavasza óta kültag, míg a CSG Plan & Consulting Kft-ben már 2014 óta tulajdonos, de az elmúlt év itt is hozott változást, decemberben ugyanis kivásárolta korábbi üzlettársát, és azóta egyedül birtokolja a társaságot.
A cégek közös jellemzője, hogy bár mind a kettő tevékenységi körei között van olyan, ami alapján építőipari munkákat is vállalhatnak, túl sok ilyet biztosan nem végeztek eddig. A saját alkalmazottal sem rendelkező CSG Kft. alapítása óta összesen 60 ezer forintos árbevételt csinált, míg a négy embert foglalkoztató Nettó 2 Bt. ugyan összehozott évi néhány 10 millió forintot, de ennek a vállalatnak a főtevékenysége egyéb új áru kiskereskedelme.
Ha ezeknek a társaságoknak nincs is nagy tapasztalata az energetikai korszerűsítés területén, egy harmadik családi cégnek, a BSL2010 Kft-nek már lehet. A neve alapján épületgépészeti vállalat saját honlapja és a cégiratok szerint is inkább fűtési berendezések nagykereskedelmével foglalkozik, ami már valamivel közelebb áll az elvégzendő feladathoz. Más kérdés, hogy a 600 milliós megbízás e cég életében is nagy mérföldkő lehet. A 33 százalékban a Stribli-Csíkos Petrával azonos címen élő Stribli Kornél tulajdonában lévő vállalat ugyanis tavaly 210 milliós árbevételt ért el, és forgalma az eddigi legjobb évében sem haladta meg a 260 milliót.
Próbáltuk megtudni, hogy az NSK miért kért fel ajánlattételre látszólag szakmai tapasztalattal egyáltalán nem rendelkező cégeket, illetve, hogy a vállalatok miért indultak el a tenderen, de a sportközpontoknál erre sem kaptunk választ, és hétfő kora délután kiküldött kérdéseinkre egyelőre az érintett társaságok sem reagáltak.
Közélet
Fontos