Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2017. december 25. 16:45 Közélet

Négy megyében is fogynak a diplomás dolgozók

2008 és 2016 között 13 százalékkal nőtt a foglalkoztatottság Magyarországon, ami félmillió új munkahelyet jelent. Zala kivételével mindenhol többen dolgoznak, mint kilenc éve, de sok megyében ehhez a közfoglalkoztatás is nagyban hozzájárult. Ez már csak onnan is látszik, hogy arányaiban a legnagyobb foglalkoztatásbővülést a leghátrányosabb helyzetben lévő megyék könyvelhették el, ahol az alacsonyan képzett dolgozók száma nőtt a legjobban. Bár a dolgozók képzettsége általánosságban javul, van két megyénk, ahol csökkent, illetve stagnált a diplomás munkavállalók száma.

A foglalkoztatottság növekedését iskolai végzettség szerint vizsgálva jól látható, hogy mely megyékben játszik óriási szerepet a közmunka, és melyek azok, ahol többségében egyre képzettebb munkavállalók termelik a GDP-t.

Győr-Moson-Sopron, Pest és Budapest azok a területek, ahol egyértelműen a diplomások és az érettségizettek növelték a foglalkoztatottságot, miközben az alacsonyan képzettek munkaerőpiaci részvétele csökkent. A legtöbb megyében is elsősorban a képzettebbek miatt nőtt a foglalkoztatottság, de van, ahol az alacsonyan képzett dolgozók aránya is nagyot nőtt. Ezek azok a megyék, ahol nagy létszámban futnak a közmunka-programok: Szabolcs, Hajdú-Bihar, Baranya, Borsod, Békés és Nógrád.

Az ábrán elnézve három megyében láthatunk nagyon aggasztó folyamatokat. Ez Békés és Tolna megye, ahol csak az alacsonyabb képzettségűek foglalkoztatottsága nőtt arányaiban, és Komárom-Esztergom, ahol 2013 óta csökken a diplomás dolgozók száma és aránya.

 

Komárom-Esztergom tehát a jelek szerint súlyos agyelszívástól (brain drain) szenved, amiben nagy szerepet játszhat, hogy a magasabb fizetéseket ígérő szomszédos pozsonyi régióban is nagy hiány van a képzett munkaerőből. Az elmúlt egy évtized mérlegéből még nem látszik, de valójában az elmúlt két évben Tolna, Nógrád és Jász-Nagykun-Szolnok megyében is csökkent a diplomások száma, ami szintén aggasztó jel.

Az országban Békés megyében fogy a leggyorsabban a népesség, a halálozások nagy aránya és az elvándorlás miatt is, így itt különösen gyorsan romlik a munkaerőpiac helyzete. Jellemzően a képzett munkaerő vándorol el az ország gazdagabb részeire, vagy éppen külföldre, és főleg a képzetlenebbek maradnak. De ez a folyamat nem csak Békésre jellemző, hanem a legtöbb kelet-, illetve dél-magyarországi megyénkre is.

Közélet agyelszívás foglalkoztatottság iskolázottság KSH regionális különbségek Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Pálos Máté
2023. március 10. 04:34 Adat, Közélet

Hiába mentek milliárdok a férőhelyek bővítésére, még mindig csordultig vannak az ország bölcsődéi

Még mindig durván 50 ezer kisgyerek lakóhelyén nincs bölcsőde.

Bucsky Péter
2023. március 9. 04:34 Közélet

Európa egyik legnagyobb ingázó közössége az Ausztriába járó nyugat-dunántúli magyaroké

Mítosz-e az, hogy a magyarok mobilitása alacsony? Hová mennek a Pest megyei lakosok?

Bucsky Péter
2023. március 7. 16:44 Közélet

Megvenni és bérelni is kiemelkedően nehéz a magyar lakásokat, ami miatt pénzügyileg is egyre megfontoltabbak a magyarok

Számításaink szerint 2022 harmadik és negyedik negyedévében már a lakásvásárlások értékének legalább 40 százalékát hitelből fizették a vevők. Ez új rekord.

Fontos

Váczi István
2023. március 22. 15:17 Világ

Csillogóan berendezett kirakat lett csak a Putyin-Hszi találkozó

Szép szavakból nem volt hiány, de az orosz-kínai partnerség már nem korlátok nélküli, és egyelőre új gázvezeték sem épül.

Váczi István
2023. március 22. 10:02 Világ

Új csatahelikoptereket kap Szlovákia az Ukrajnának átadott régi vadászgépekért cserébe

A MiG-29-esek kivonását már korábban eldöntötték, így anyagilag valószínűleg remek ügyletet hozott össze a szomszédos ország.

Virovácz Péter
2023. március 22. 04:34 Pénz

Bankválság 2023: ha nincs bizalom, akkor semmi nincs

Mi a különbség a 2008-as és a mostani válság között? Mi a közös az amerikai és az európai bankok megreccsenésében?