Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter vasárnapi sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy “Magyarországnak reálisan kitűzhető célja, hogy Közép-Európában Kína legfőbb exportpartnere legyen”.
Bár az MTI beszámolójából nem derül ki egyértelműen, hogy Szijjártó pontosan mely országokat érti közép-európai alatt, rövid kutatásunk szerint már most Magyarország exportál a legtöbbet Kínába azon tizenhat kelet-közép-európai állam közül, akiknek vezetőivel Budapesten találkozik a kínai miniszterelnök, Li-Ko Csiang.
A térség tizenhat országa közül a visegrádi négyek exportálnak a legtöbbet Kínába. Ez nem volt mindig így, a ‘90-es évek közepén még Románia kivitele volt a legnagyobb. Magyarországot 2003-ban még Lengyelország, Csehország és Románia is megelőzte, innentől kezdve azonban dinamikusan nőni kezdett a magyar export, így 2012-re már Magyarország állt a régió első helyén (a keleti nyitásról és ennek az időszaknak a hátteréről az Index írt részletes cikket). Bár ezt követően Szlovákia és Lengyelország is visszaelőzött minket átmenetileg, tavaly már ismét Magyarország volt Kína legnagyobb exportőre a régióban.
A magyar kivitel növekedése különösen forintban látványos, aminek hátterében részben az áll, hogy az elmúlt évtizedben a forint nagyot gyengült a dollárral szemben, és így a dollárhoz kötött jüanhoz képest is (2007-ben még 180 forintba került egy dollár, 2016-ban pedig már 280 forintba). Azaz az exportot a forint leértékelődése is hajtotta. Miközben a kivitel nőtt, a magyar kereslet gyengült az utóbbi években: a Kínából importált áruk értéke dollárban nézve csökkent, míg forintban inkább stagnálást mutatott.
A keleti nyitást meghirdető második Orbán-kormány 2010-es hivatalba lépése óta (dollár alapon) összesen 85 százalékkal nőtt a magyar export Kínába, de ez nem számít kimagasló értéknek a kelet-közép-európai országok között. A legnagyobb exportőrök közül leginkább azoknak a kivitele nőtt 2010 óta, amelyek viszonylag alacsony bázisról indultak, mint Bulgária és Szerbia (a magyar keleti nyitás további eredményeiről itt olvashat).
Frissítés: A cikk megjelenése előtt megkerestük a Külgazdasági és Külügyminisztériumot, amely a cikk megjelenése után azt közölte velünk, hogy az MTI félreérthetően szemlézte Szijjártó kijelentését. A KKM szerint Szijjártó arra utalt, hogy eddig is Magyarország volt Kína legnagyobb exportőre a térségből, és a cél az, hogy a jövőben is így maradjon.
Közélet
Fontos