Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2017. november 27. 14:06 Közélet

Szijjártó Kína legnagyobb közép-európai exportőrévé tenné Magyarországot, pedig már az

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter vasárnapi sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy “Magyarországnak reálisan kitűzhető célja, hogy Közép-Európában Kína legfőbb exportpartnere legyen”.

Bár az MTI beszámolójából nem derül ki egyértelműen, hogy Szijjártó pontosan mely országokat érti közép-európai alatt, rövid kutatásunk szerint már most Magyarország exportál a legtöbbet Kínába azon tizenhat kelet-közép-európai állam közül, akiknek vezetőivel Budapesten találkozik a kínai miniszterelnök, Li-Ko Csiang.

 

A térség tizenhat országa közül a visegrádi négyek exportálnak a legtöbbet Kínába. Ez nem volt mindig így, a ‘90-es évek közepén még Románia kivitele volt a legnagyobb. Magyarországot 2003-ban még Lengyelország, Csehország és Románia is megelőzte, innentől kezdve azonban dinamikusan nőni kezdett a magyar export, így 2012-re már Magyarország állt a régió első helyén (a keleti nyitásról és ennek az időszaknak a hátteréről az Index írt részletes cikket). Bár ezt követően Szlovákia és Lengyelország is visszaelőzött minket átmenetileg, tavaly már ismét Magyarország volt Kína legnagyobb exportőre a régióban.

A magyar kivitel növekedése különösen forintban látványos, aminek hátterében részben az áll, hogy az elmúlt évtizedben a forint nagyot gyengült a dollárral szemben, és így a dollárhoz kötött jüanhoz képest is (2007-ben még 180 forintba került egy dollár, 2016-ban pedig már 280 forintba). Azaz az exportot a forint leértékelődése is hajtotta. Miközben a kivitel nőtt, a magyar kereslet gyengült az utóbbi években: a Kínából importált áruk értéke dollárban nézve csökkent, míg forintban inkább stagnálást mutatott.

 

A keleti nyitást meghirdető második Orbán-kormány 2010-es hivatalba lépése óta (dollár alapon) összesen 85 százalékkal nőtt a magyar export Kínába, de ez nem számít kimagasló értéknek a kelet-közép-európai országok között. A legnagyobb exportőrök közül leginkább azoknak a kivitele nőtt 2010 óta, amelyek viszonylag alacsony bázisról indultak, mint Bulgária és Szerbia (a magyar keleti nyitás további eredményeiről itt olvashat).

 

Frissítés: A cikk megjelenése előtt megkerestük a Külgazdasági és Külügyminisztériumot, amely a cikk megjelenése után azt közölte velünk, hogy az MTI félreérthetően szemlézte Szijjártó kijelentését. A KKM szerint Szijjártó arra utalt, hogy eddig is Magyarország volt Kína legnagyobb exportőre a térségből, és a cél az, hogy a jövőben is így maradjon.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet export Kína Külgazdasági és Külügyminisztérium Magyarország Szijjártó Péter Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.