Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2017. október 9. 15:01 Közélet

Távozott az NGM-től, cége pár nappal később már tanácsadóként dolgozott a minisztériumnak

Bár a Richter múlt héten kinevezett vezérigazgatója, Orbán Gábor még csak 38 éves, így is fordulatos pályafutás áll mögötte. A korábban államtitkárként is dolgozó Orbán november 1-jei hatállyal váltja a Richtert 25 éve vezető Bogsch Eriket, aki továbbra is az igazgatóság elnöke marad. Összeszedtük, hogy mi jelent meg korábban az új vezérigazgatóról, és azt is észrevettük, hogy pár nappal minisztériumi távozása után cége tanácsadói szerződést kötött a Nemzetgazdsági Minisztériummal.

Önéletrajza szerint egy Soros-ösztöndíjas amerikai tanulmányév után Orbán Gábor a Corvinus Egyetem elődjére, a Közgázra járt, ahol a baloldali irányultságú Társadalomelméleti Kollégium tagja volt. A pénzügy szakirány elvégzése után 2003 és 2007 között az MNB-nél volt elemző, leszámítva fél évet, amikor a frankfurti Európai Központi Banknál dolgozott. Ezt követően közel öt és fél éven keresztül volt az Aegon alapkezelőjénél először elemző, majd a kötvényüzletág vezetője.

2013 áprilisában nevezték ki a Nemzetgazdasági Minisztérium adó- és pénzügyi államtitkárává. Az Mfor szerint Orbánnak fontos szerepe volt a devizahiteles mentőcsomag kidolgozásában. Ő képviselte a kormányt a jegybankkal és a kereskedelmi bankokkal folytatott egyeztetéseken. Szintén Orbán Gábor találkozott a Quaestor vezetőjével, Tarsoly Csabával a cégcsoport bedőlése idején, miután Tarsoly Orbán Viktor segítségét kérte.

Kinevezése után alig több mint két évvel távozott az NGM-től. Az Origo szerint távozásában szerepet játszott az NGM és az MNB közötti feszült viszony, amely Varga Mihály miniszter és Matolcsy György jegybankelnök közötti hatalmi harcból eredt. (Orbán egyébként államtitkársága idején az MNB fb-tagja is volt.) Az Origo szerint az NGM-ben feszültséget okozott az is, hogy Orbán nem akart a sajtóban szerepelni.

Orbán Gábornak 2015. július 31-én szűnt meg a megbízatása a minisztériummal, pár nappal később azonban már tanácsadóként dolgozott az NGM-nek. Augusztus 4-én megalapította Ecofin Group néven saját tanácsadócégét, amely két nappal később többek között pénz- és tőkepiaci folyamatok elemzésével vagy pénzügyi-politikai koncepciók előkészítésével és véleményezésével segítette az NGM-et.

Az öt hónapon át tartó szerződéses viszonyra bruttó 5 millió forintot fizetett az NGM Orbán cégének. Az összeg nagyjából megegyezett Orbán államtitkári fizetésével. 2014-es vagyonnyilatkozata szerint havi bruttó 1 millió forintot keresett államtitkárként.

Az Ecofin tavaly 35 millió forintos bevétel mellett 25 milliós adózott eredményt ért el, de sem az internetről, sem a cégpapírokból nem derül ki több a cégről az NGM-es szerződés mellett. Orbánt és az NGM-et is megkerestük, hogy mi indokolta a szerződés megkötését, de egyikük sem válaszolt. A minisztériumból való távozása után, szeptembertől Orbán a világ egyik legnagyobb független pénzügyi tanácsadója, a Rotschild párizsi leánybankjánál is dolgozott. Ez a volt államtitkár LinkedIn-bejegyzéséből derült ki, amit a Portfolio.hu szemlézett.

Orbán Gábort és az NGM-et is megkérdeztük, hogy mivel magyarázták a szerződés szükségességét, de egyikük sem válaszolt.

Bár önéletrajza alapján korábban kevés kapcsolata volt a gyógyszeriparhoz Orbán Gábornak, 2016 szeptemberében a Richter stratégiai igazgatója lett, majd idén a vezérigazgató-helyettese. A múlt heti bejelentés alapján Orbán november 1-jén veszi át a cég vezetését Bogsch Eriktől (az Index hosszabb cikkben fejti ki, hogy a váltás milyen hatással járhat). Ez azért lesz éles váltás, mert Orbánnal ellentétben Bogsch mind végzettsége, mind szakmai múltja alapján erősen kötődik a gyógyszeriparhoz. Bogsch vegyészmérnök, már a ‘70-es években is foglalkozott kutatás-fejlesztéssel a Richternél, és 25 éve a cég vezérigazgatója.

A Richter az egyik legnagyobb gyógyszergyártó Kelet-Európában. Bevétele az elmúlt években 280 milliárd forint körül mozgott. Több mint 100 országba szállítja termékeit, és Európában a Richter állítja elő a legtöbb fogamzásgátlót, amiből bevételének közel 30 százaléka származik. A Richter legfontosabb piaca Oroszország több mint 20 százalékos részesedéssel, és gyára is van Moszkvától száztíz kilométerre.

A Richternek több szempontból is fontos partnere a magyar állam. Legtöbb alkalmazottja, több mint 5000 fő, Magyarországon dolgozik. A részvénytársaság legnagyobb tulajdonosa is a magyar állam a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő révén, amelynek 25 százalékos tulajdona van a cégben.

A Richter igazgatóságának több olyan tagja is van, akik fontos állami pozíciót töltöttek be. Közéjük tartozik Szivek Norbert, aki jelenleg is a legnagyobb tulajdonos, az MNV vezérigazgatója. Igazgatósági tag Csák János is, aki 2011 és 2014 között londoni nagykövet volt, 2011-ben tagja volt az Orbán Viktor megbízására létrehozott, az alkotmányozást követő Nemzeti Konzultációs Testületnek. Szintén az igazgatóság tagja Vizi E. Szilveszter, az MTA volt elnöke.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet NGM Orbán Gábor Richter Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2024. október 7. 11:12 Közélet

Eladja Tihany utolsó beépítetlen partmenti ingatlanját az állam

Több mint ötmilliárd forintért hirdetnek egy ingatlant a félszigetnek azon a részén, amelynek beépítése ellen már tüntettek a helyiek.

Stubnya Bence
2024. október 5. 14:59 Közélet, Pénz

A Pénzügyminisztérium szerint kacsa a Nők 43+ról szóló hír, marad a Nők 40

Megjelent a hír, hogy 2025-től Nők 43+ lesz a Nők 40 helyett, és az OECD is javasolt a szigorítást, de a kormány nem tervez ilyesmit.

Váczi István
2024. október 4. 11:43 Közélet

A minimálbért már euróban számolja Orbán Viktor, de mi lesz közben a forinttal?

Ha komolyan vesszük a miniszterelnök szavait és a minimálbér szintjére kitűzött célt, abból 450 forintos euróárfolyam adódik hároméves távlatban.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. október 7. 04:34 Pénz, Vállalat

Valódi pénzgyárat indíthatott volna be a magyar vállalkozó hamis brazil kötvénye

Alkalmas lehet a hamis kötvény kvázi tisztára mosására, ha valaki úgy viszi be egy cégbe, ahogy azt a papíron ezermilliárdokat érő brazil állampapírral tették.

Török Zoltán
2024. október 6. 05:39 Világ

Van már akkora bajban Európa, hogy Egyesült Államok legyen belőle?

A Draghi-jelentés jó látleletet nyújt az EU gazdasági kihívásairól, de erősen kérdéses, hogy érdemes és lehetséges-e a központosítás felé elmozdulni.

Stubnya Bence
2024. október 5. 05:00 Podcast

Nagyrészt kidobott közpénz a külföldi beruházások állami támogatása

Miért kritizálta Matolcsy György a kormányt azzal, hogy túl sok állami forrást fordít a külföldi működőtőke bevonásra és újraiparosításra? A G7 Podcastban Medve-Bálint Gergővel, a téma kutatójával beszéltük át.