A Bezerédj Alapítvány kuratóriuma a G7 szerkesztőségének ítélte oda az idén közgazdasági kategóriában kiosztott Bezerédj-díjat.
A díj alapítója Bezerédj Zoltán, akinek 1956-ban távoznia kellett az országból, és miután Németországban telepedett le, sokáig a kölni rádió munkatársaként dolgozott. A rendszerváltás után hazatérve a megtakarított pénzéből díjat alapított a történelmi család tiszteletére, emlékére. Ezt 1993-tól kezdve egy évtizeden keresztül a kulturális minisztériummal közösen osztották ki, azóta magánalapítványi formában működnek.
„Történészek, írók, szociológusok, közgazdászok, népművészek, színházi és filmművészek kaphatják meg a díjat, vetésforgószerűen váltják egymást a kategóriák. Az volt az egyik első kuratóriumi megállapodás, hogy ígéretes fiataloknak adjuk” – mondta az átadón Bezerédi Zoltán színész, a kuratórium elnöke. (Ő egyébként csak távoli rokona a díjat alapító, 2008-ban elhunyt Bezerédj Zoltánnak.)
A közgazdasági kategória annak köszönhetően került be a vetésforgóba, hogy a család egyik híres felmenője, Bezerédj Pál munkássága lendítette fel a magyar selyemhernyó-tenyésztést és selyemipart.
A díj átadásakor Tóth István György, az alapítvány kuratóriumának tagja, a TÁRKI Társadalomkutatási Intézet vezérigazgatója arról beszélt, hogy a közgazdasági kultúra is a széles értelemben vett kultúra része; a tudománynak fontos, hogy eredményeit közérthetővé, elérhetővé tegye a széles közönségnek. Ezért rendkívül fontos, amit a G7 végez – hangsúlyozta a szociológus, aki az utóbbi időszak innovációi közül kiemelte az új formátumú, könnyen befogadható hírmagyarázatunkat.
„Olyan közösségnek tartom a G7-et, amely sokat tesz a közgazdasági kultúra fejlesztéséért. Kevés Magyarországon a tényalapú újságírás, ti azt folytattok egy post-truth, igazság utáni világban; ez rendkívül fontos a kattintásvadász média, a véleményújságírás által uralt polarizált országban” – tette hozzá Tóth István György.
Élet
Fontos