(Balásy Zsolt a Hold Alapkezelő elemzője, Szabó Balázs a Hold Alapkezelő portfóliókezelője, mindketten az Alapblog szerzői.)
A koronavírus-járvány időszakában, ha megkérdezünk egy virológust, egy cél lebeg a szeme előtt: a vírus terjedését megszüntetni – gazdasági, társadalmi költségekre szinte tekintet nélkül. Ha megnézzük a klímaváltozás elleni kampányt, akkor valami hasonló körvonalazódik: az ár nem számít, csak a szén-dioxid-kibocsátás csökkenjen.
Ebben a megközelítésben próbáltuk meg Varró Lászlót, a Nemzetközi Energia Ügynökség (International Energy Agency, IEA) vezető közgazdászát faggatni arról, hogy biztos-e, hogy a jelenlegi csapásirány a leghatékonyabb a klímaváltozás hatásainak csökkentése érdekében. Nem lenne-e hatékonyabb, hatásosabb út, olyan, ahol nem gazdag amerikaiak és norvégok vesznek elektromos autót, hanem Indiában és Bangladesben is járható? Mi a politika, az állam és Elon Musk szerepe a zöldebb jövőben?
Az egyszerre optimista és pesszimista beszélgetésben Balásy Zsolt és Szabó Balázs, a Hold After Hours podcasterei kérdezgették Varró Lászlót.
A podcast témái:
1:00 Mi az az IEA?
4:25 Az olaj az alternatív energia
6:35 Ki bírja a zöld energiát fizetni?
13:20 Fejlett vs. fejlődő zöldülés
18:10 India zöldül
22:40 Fenntartható a zöldülés?
26:20 Mit szabályozzunk?
31:10 Jó a klímapánik?
37:15 Nincs politikai nyomás?
38:45 Inkább adaptálódjunk a változáshoz?
45:10 Tervezzük inkább át a Földet?
47:30 Miért pont a klíma miatt aggódjunk?
51:35 Elon Muskok segítenek?
55:00 Biden drágítja az olajat?
59:59 Az amőba bajnoki cím
Háttér:
Varró László, az IEA vezető közgazdásza
A politika szerepe a klímaváltozásban
Élet
Fontos