Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2020. augusztus 26. 18:27 Élet

Nem kell pánikba esni a koronavírus-újrafertőződések miatt

A napokban több a koronavírusból már kigyógyult beteg kapta el ismételten a fertőzést. Az első ilyen esetet Hongkongban dokumentálták, majd nem sokkal később Hollandiából és Belgiumból is beszámoltak újrafertőződött betegekről, ma pedig két magyar koronavírusból gyógyult személy tesztje lett ismét pozitív.

Hongkongban egy 33 éves férfi betegedett meg ismét, akit az első fertőzés még valamennyire megviselt, a második már tünetmentesen zajlik. Hollandiában egy legyengült, idős ember kapta el újra a koronavírust, Belgiumban pedig egy beteg három hónappal az első fertőződése után ismét koronavírus miatt esett ágynak. A magyar betegekről egyelőre annyit tudni, hogy a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban készültek az első fertőzésük utáni rehabilitációra.

Újrafertőződésről szóló történeteket már korábban is hallhattunk, ezekben az esetekben azonban még bizonytalan volt, hogy nem az első fertőzés következményeit érzékelik-e a betegek, illetve mutatják ki a tesztek. A fentebbi külföldi esetekben ez már kizárható, a magyar betegekről pedig remélhetőleg a napokban kiderül, hogy az ismételten pozitív vírustesztjük tényleges újrafertőződést jelent-e. 

A hongkongi eset kapcsán a Conversationben jelent meg két immunológus professzor és egy harmadik egyetemi szakember közös cikke arról, hogy miért nem meglepő az újrafertőződés ténye, és hogy miért nincs ok pánikra emiatt. Mint írják, kevés vírus vagy baktérium vált ki olyan immunválaszt, amely teljesen meggátolná az újrafertőződést. A fertőzés legyőzése után az adott kórokozó elleni harcra specializálódott immunsejtek száma általában fokozatosan csökken, átlagosan nagyjából négy hónap alatt nullára. Ugyanakkor léteznek olyan memória immunsejtek, amelyek tárolják az információkat, így ha ugyanazzal a kórokozóval találkozik a szervezet, gyorsan beindul az ellenanyag-termelés. Néha sikerül csírájában elfojtani a problémát, gyakoribb azonban, hogy enyhe lefolyású vagy teljesen tünetmentes fertőzés alakul ki, tesztekkel azonban azért kimutatható a kórokozó jelenléte.

Pontosan ez történt egy majmokkal végzett SARS-CoV2-kísérletben, és az elérhető információk alapján a hongkongi férfinál is ez a forgatókönyv valószínű. Bár egyetlen esetből nem szabad túlzott következtetéseket levonni, az biztatónak tűnik, hogy az illető másodszor egy kissé mutálódott vírustörzzsel fertőződött meg, mégis kialakult az immunválasz a szervezetében, így nem szorul ápolásra.

Az újrafertőződések sokakban azért váltanak ki riadalmat, mert megkérdőjelezhetik, hogy mennyire bízhatunk a vakcinafejlesztésekben. Az eddigi információk alapján szerencsére nincs ok különösebb aggodalomra. A vírusok esetében gyakori mutáció miatt elképzelhető ugyan, hogy többfélére lesz szükség, de az újrafertőződések nem kérdőjelezik meg, hogy oltások révén elérhető a nyájimmunitás. Ha egyszerre védett a népesség kellően nagy része (számítások szerint legalább 70 százaléka), akkor a vírus nem tud terjedni, és vagy eltűnik, vagy olyan szintre szorul vissza, amellyel a társadalom nagyobb megrázkódtatások nélkül együtt tud élni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHa Magyarországon maradok, panaszkodó, középszerű kutató lettem volnaLesz oltás a koronavírus ellen, és talán nem is kell évente megismételni - mondja lapunknak adott interjújában Karikó Katalin, az újfajta vakcina alapelvének egyik kifejlesztője. Elmondja, hogyan élte meg, amikor 1985-ben Szegeden ajtót mutattak neki, és miért nem kap jutalékot egyetlen eladott oltás után sem.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet covid-19 fertőzés koronavírus oltás Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Stubnya Bence
2025. március 26. 06:01 Élet, Vállalat

Temetik az otthoni munkát, de éppen most alakul ki a mindenki számára hasznos formája

Szigorításról szólnak a hírek, pedig stabilizálódik a távmunka szerepe, és egyre inkább látszik, hogy hány irodai nappal kerülhetők el a hátrányai.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.