Az orvvadászatról elsőként az orrszarvúak tülkéből készült, afrodiziákumként árult készítmények vagy a hegyi gorillákért lényegében háborúzó afrikai parkőrök juthatnak eszünkbe. Az illegális vadászat azonban Európában is számottevő probléma, és mértéke jelentősen megnőtt a koronavírus miatti korlátozások idején a német közszolgálati médium, a Deutsche Welle riportja szerint.
Az orvvadászatnak különösen a ragadozó madarak vannak kitéve, amelyek szinte kivétel nélkül védettséget élveznek az EU-ban. A cikk szerint ennek az áll a hátterében, hogy a vadászok tévesen azt feltételezik, hogy a ragadozó madarak veszélyt jelentenek az olyan kiemelt vadászati célpontok állományaira, mint a fácán, a fajd vagy a mezei nyúl.
A cikkben többek között megszólal a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársa, Árvay Márton is. A környezetvédő szerint Magyarországon az év elejéig fokozatosan csökkent a ragadozó madarak illegális vadászata több állatvédő projektnek köszönhetően.
Ezek főleg arra összpontosultak, hogy tudatosítsák a vadászokban, hogy a ragadozó madarak milyen fontos szerepet töltenek be az ökoszisztémában. Árvay azt mondta, szorosan együttműködnek vadásztársaságokkal, és szerinte a legtöbb vadász mára megértette a ragadozó madarak jelentőségét.
A korlátozások alatt azonban megfordult a csökkenő trend. A madártani egyesület január és április között 77 állatmérgezést regisztrált, amely közel kétszerese az elmúlt négy év átlagának. Árvay szerint nehéz megmondani, hogy mi állhat a növekvő esetszám mögött, de az egyik ok talán az lehet, hogy „az emberek szerint a rendőrség túlságosan el volt foglalva a járvány alatt ahhoz, hogy az orvvadászattal foglalkozzon”.
A járványügyi korlátozások miatt a cikk szerint számos EU-s országban nőtt az orvvadászat Nagy-Britanniától Szlovákiáig (akárcsak a világ más részein). A cikk szerint a jelenségben a hirtelen gazdasági nehézségek is szerepet játszottak, sokan ugyanis orvvadászattal vagy orvhalászattal próbáltak bevételhez jutni.
Élet
Fontos