Ha valaki nem értesült volna róla, ma van a WC világnapja, ami elsőre talán megmosolyogtató lehet egy számítógép mögül a nyugati világból. Az esemény azonban egy kifejezetten súlyos problémára igyekszik felhívni a világ figyelmét. Az öblítővizes (vagy angol) WC hiánya ugyanis rendkívüli egészségügyi kockázat, az ENSZ becslése szerint sok százezren halnak meg évente a higiénikus WC-k hiánya miatt.
A világ lakosságának több mint fele, mintegy 4,2 milliárd ember él megfelelő szennyvízelvezetés nélkül. Ezen belül közel 700 millió ember pedig még latrinát sem használ, hanem többnyire a szabadban székel. A tisztálkodási lehetőségek miatt jellemzően víz közelében, folyóparton, ami jelentősen megnöveli a fertőzésveszélyt.
Emiatt az ENSZ szerint mintegy kétmilliárd ember használ olyan vizet, amely emberi ürülékkel szennyezett.
A szennyezett víz által okozott hasmenéses fertőzésekben évente mintegy félmillió ember veszti életét, és a nem megfelelő higiénia az elsődleges terjesztője a bélférgeknek és a szemcsés kötőhártya-gyulladásnak. A higiénia ilyen szintű hiánya leginkább Indiára és afrikai országokra jellemző.
A probléma jelentőségét jelzi, hogy az még a világ egyik leggazdagabb térségében, az Európai Unióban is érzékelhető. A világnap alkalmából megjelent Eurostat-adatsor szerint az EU-ban a lakosság közel két százaléka, nagyjából 10 millió ember otthonában nincs öblíthető WC.
Az ilyen háztartások döntő többsége Kelet-Európára korlátozódik. A húszmilliós Romániában a lakosság negyede él fürdőkád, zuhanyzó és fedett angol WC nélkül. Románia és Bulgária mellett a Baltikum a legkevésbé fejlett régió ebből a szempontból. Lettországban és Litvániában a lakosság mintegy kilenc százaléka él öblítővizes WC nélkül, Észtországban pedig a négy százaléka.
Őket követi Magyarország, ahol mintegy 330 ezer ember él fürdőszoba nélkül. A környező országok közül Szerbia, Horvátország, Lengyelország vagy Csehország is számottevően előrébb jár nálunk. Nyugat-Európában a lakosság kevesebb mint 0,4 százaléka nem fér hozzá angol WC-hez.
Az elmúlt tíz évben mindenesetre jelentősen csökkent a fürdőszobával nem rendelkezők aránya. Romániában 2009-ben még a lakosság több mint negyven százaléka volt ilyen. Észtországban és Lengyelországban több mint felével esett vissza az angol WC nélkül élők száma, Magyarországon viszont mindössze 0,5 százalékponttal csökkent ez a mutató.
A KSH adatai alapján Magyarországokban a megyei jogú városokban a lakosság 98,5 százaléka rendelkezik WC-vel, a községekben ez a mutató 91,9 százalék.
Adat
Fontos