Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. szeptember 26. 10:46 Élet

Van, amit még az egyterű irodáknál is jobban utálnak a dolgozók

Az egyterű irodák hatásáról már viszonylag sokat lehetett olvasni, kevesebb szó esik viszont arról, hogyan fogadják a dolgozók, ha nincs saját asztaluk, hanem reggel érkezési sorrendben foglalhatják el a nekik szimpatikus helyeket.

Ahogy az Economist írja, egy vezető pénzügyi intézményben a rendszert olyan kérlelhetetlenül betartatják, hogy ha valaki a munkanap végén bármilyen személyes dolgot hagy az asztalán, azt másnap reggel már az elveszett tárgyak osztályán kell keresnie.

De nem csak ezért lehet stresszes a reggel. Egy brit dolgozók körében elvégzett felmérés szerint átlagosan 18 percet vesz igénybe, míg valaki helyet talál magának.

Egy évben ez 66 elveszett munkaórának felel meg.

Vannak olyanok, akik inkább bemennek korán reggel, hogy mindig ugyanoda ülhessenek le. És persze az is előfordul, hogy a vezetők – hivatalosan nem kijelölt – helyére senki nem mer leülni.

Persze ez a fajta elrendezés sem azért kezdett terjedni, mert a dolgozók szeretnék. A Workplace Unlimited olyan embereket kérdezett meg a preferenciáikról, akik már többféle munkakörnyezetben is dolgoztak karrierjük során. A saját fix helyet nélkülöző elrendezés az utolsó előtti helyen végzett, csak – némileg meglepő módon – a teljesen különálló irodahelyiségek bizonyultak még népszerűtlenebbnek. A különböző megoldásokkal felosztott terek és az otthoni munkavégzés szerepelt a legjobban, míg az egyterű irodák a két véglet között helyezkedtek el.

A megoldás terjedésének leginkább az az oka, hogy sokat lehet vele spórolni. Egy olyan cégnél például, ahol a munkatársak heti két napot otthonról dolgozhatnak, pénzügyi szempontból felesleges a teljes létszámra méretezni az irodát. Egy több száz fős cégnél – például egy szolgáltató központ esetében – ezzel komoly összegeket lehet megtakarítani.

Ez még inkább így van a külsősöknél vagy azoknál, akik jellemzően irodán kívüli helyszínen dolgoznak. Igaz, ők általában nem is igénylik a saját asztalt a cégnél. Ha viszont olyanokra is erővel ki akarják terjeszteni a rendszert, akik (szinte) a teljes munkaidejüket az irodában töltik, azzal jó eséllyel ugyanúgy csökkentik a hatékonyságot, ahogyan az esetenként az egyterű irodákban már bebizonyosodott.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHa lebontják a falat két irodai dolgozó között, akkor beszélgetés helyett e-mailezni kezdenekA nyílt iroda elidegeníti egymástól a dolgozók többségét, az otthoni munkavégzés térnyerése lehet a legjobb megoldás, de az sem mindenkinek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet egyterű iroda munkahely saját asztal Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Vermes Nikolett
2024. november 17. 06:09 Élet

Milyen esélyekkel indul egy elhagyott csecsemő a magánkórházban születetthez képest?

Szerető családban eltűnhetnek a kezdeti viszontagságok következményei, de fontos, hogy minél kevesebb időt töltsenek átmeneti körülmények között.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.