Csak én élek buborékban, és láttam azt, hogy az összes közösségi médiás ismerősöm beleállt a műanyagmentes július igencsak támogatható ötletébe, vagy tényleg sikerült egy olyan kísérletet elindítani, amely a számolási hibahatárnál nagyobb mértékben tudja csökkenteni a műanyag szemetet? Ez a visszatérő kérdés foglalkoztatott, ezért megkértem a Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Nonprofit Zrt.-t, hogy küldje el a júliusi szemétszállítási adatait.
Budapest persze nem egyenlő az országgal, de talán nem túlzás azt gondolni, hogy a kísérleti hónapnak a nagyvárosi lakosság lehetett a legfontosabb célcsoportja, mert általában ez a leginkább környezettudatos réteg, amely még meg is engedheti magának a választás lehetőségét.
A Budapesten szelektíven gyűjtött és elszállított műanyaghulladék*A vegyes hulladék közé dobott mennyiséget tehát nem tartalmazza ez az adat. mennyisége így alakult:
A növekedés tehát egy év alatt 33 tonna műanyag (azaz 2,4 százalék) volt, minden erőfeszítésünk ellenére.
Idén még júniusban is kevesebb műanyagot dobtak a fővárosiak a szelektív gyűjtőkbe, mint júliusban, akkor 1212 tonna volt az érték, és bár a szezonalitás miatt nem szerencsés a júniust a júliushoz hasonlítani, annyi azért látszik, hogy még az előző hónap mennyiségét sem sikerült megközelíteni.
Érdekes ugyanakkor az elszállított fémhulladék mennyisége is, amely így alakult:
A növekedés egy év alatt 161 tonna, vagyis 108,7 százalék.
Lehet találgatni, hogy a számok mire utalhatnak, de a két adatsorból mintha az látszana, hogy a PET-palackok helyett sokan alumínium dobozra váltottak a műanyagmentesség jegyében. (Emellett a mennyiségek növekedésében közrejátszhatott az is, hogy az emberek jobban odafigyeltek a szelektálásra, azaz több műanyagot, illetve fémet dobtok a vegyes kukák helyett a megfelelő gyűjtőkbe.)
A fémhulladék idén június és július között 16,6 százalékkal ugrott meg, ugyanezen időszak alatt a műanyag viszont csak 12,4 százalékkal nőtt.
Az alumínium egyébként újrahasznosítás szempontjából nem rossz irány, erről itt írtunk korábban, mert az első előállítása ugyan rendkívül sok energiát emészt fel, de az újrahasznosítás technológiája viszonylag egyszerű, jó hatásfokú és már sokkal kevésbé energiaigényes eljárás.
Visszatérve a budapesti számokhoz: nem tudhatjuk, hogy a műanyagmentes mozgalom meghirdetése nélkül mennyi szemét keletkezett volna, és ahhoz képest milyenek az eredmények. A számok ellenére is feltétlenül igaz, hogy a (műanyag)fogyasztás visszafogásának van értelme, és nem is csak kampányszerűen.
Élet
Fontos