Világszerte egyre több vasúti és metróperonon alkalmaznak kék színű megvilágítást az állomások üzemeltetői, méghozzá meglehetősen nyomós okból. Az öngyilkosságok jelentős része ugyanis ezeken a helyszíneken történik, ami ellen a közlekedési társaságok igyekeznek mindent megtenni. Ennek újabban már nemcsak korlátok, sorompók és életmentő árkok az eszközei, hanem a sínek közé ugrást fontolgató emberek érzelmeire és hangulatára nyugtatólag ható környezet kialakítása is.
A magas öngyilkossági rátáról híres Japánban nagyjából tíz éve kezdtek megjelenni a vasútmegállók fölött a kék fényt adó lámpák. Ebben az időben váltak igazán elterjedté azok a technikák, amelyekkel tulajdonképpen észrevétlenül, mégis nagyon tudatosan és alaposan megtervezve lehet befolyásolni az embereket. A Nobel-díjas Richard Thaler és Cass Sunstein is ekkoriban írták meg könyvüket a döntéseket nagyban befolyásoló, mégis apró trükkökről Nudge címmel, és azóta is ezzel a magyarul bökdösést, lökdösést jelentő szóval szokás hivatkozni a hasonló fortélyokra.
Az állomásokon világító kék lámpáktól azért várták a japán vasúti társaságok az öngyilkosságok csökkenését, mert
a tapasztalatok szerint a kék fény hatására a zaklatott pszichés állapotban lévő emberek hamarabb megnyugszanak.
A BBC összeállítása szerint a bevezetés után tíz évvel több japán kutatócsoport kezdte vizsgálni az intézkedések hatásait, és némi vita alakult ki arról, hogy végül is mennyire hatékonyak a kék lámpák az öngyilkosságra elszánt emberek megállításában. Abban viszont egyetértés van, hogy érdemes az egyébként minimális költségekkel és kényelmetlenséggel járó átalakításokat megtenni az állomásokon.
Michiko Ueda, a témával foglalkozó egyik kutató a BBC-nek elmondta, hogy az eredmények láttán Belgiumból, az Egyesült Királyságból és Svájcból is megkeresték vasúti társaságok vezetői, hogy számoljon be részletesebben a tapasztalatokról. Az egyébként kedvező hatásokat kimutató szakértő azonban mindenkinek azt tanácsolta, hogy semmiképpen se a fizikai akadályok helyett telepítsék a kék fényt adó lámpákat, hanem azok mellett, kiegészítésképp. Ueda felhívta arra is a figyelmet, hogy egyelőre még a különböző színek lélektani hatásait is nagyban vitatják a tudósok, igaz, egyre több olyan eredmény jelenik meg ezzel a kérdéssel kapcsolatban, ami arra utal, hogy a színekkel igenis befolyásolhatók az emberek.
Élet
Fontos