A legszegényebb és a leggazdagabb magyarok jövedelmei közötti különbségek 2010 és 2016 között növekedtek, amiről mi is több cikket írtunk már a G7-nél. Mindez nem meglepő, hiszen a 2010 óta hivatalban lévő kormányok adó- és szociálpolitikája*Például az egykulcsos szja vagy a családi adókedvezmény bevezetése, miközben a családi pótlék összege nem nőtt. leginkább a gazdagoknak kedvez – így aztán az sem csoda, hogy az európai jövedelmi rangsorban a leggazdagabb magyarok előre, a legszegényebbek pedig hátraléptek.
Mindez úgy ment végbe, hogy a 2000-es évek eleje óta egyáltalán nem változott, ahogy a magyar társadalom megítéli a jövedelemkülönbségeket csökkentő kormányzati intézkedések fontosságát a European Social Survey adatai szerint. Ráadásul, ahogy az alább látható, egy ötfokú skálán, amelynek a kisebb értékei fejezik ki a mélyebb egyetértést, 1,6-1,8 pont körül alakult minden vizsgált évben az átlagpontszám. Tehát egészen komoly támogatottsága van az egyenlősítő politikáknak Magyarországon.
Sőt, ha az utoljára mért magyar átlagot nemzetközi összehasonlításban nézzük meg, akkor még inkább arra következtethetünk, hogy az országban kifejezetten nagy az igény a jövedelemkülönbségeket letörő politika iránt. A leginkább ugyanis épp Magyarországon tartották fontosnak ezeket az intézkedéseket 2016-ban.
Ráadásul nem vélekednek másként a Fidesz szimpatizánsai sem, számukra is hasonlóképpen fontos a jövedelmi egyenlőtlenségek felszámolása, mint a társadalom többi tagjának – még bőven a statisztikai hibahatáron belül van az alábbi kéttizedes különbség.
Tehát az utóbbi két kormányzati ciklus alatt annak ellenére húzhattak el a leggazdagabb magyarok a legszegényebbektől, hogy egyértelmű társadalmi igény mutatkozik a jövedelemegyenlősítő politika iránt, még a Fidesz támogatói körében is. Tavasszal pedig a kormánypárt e különös ellentmondás ellenére is magabiztosan nyerte az országgyűlési választást. Úgy látszik, hogy a magyarokat a gyakorlatban vagy mégsem érdekli annyira a jövedelemkülönbségek alakulása, mint amennyire állítják, esetleg nem tudnak a tényleges tendenciákról, netán a Fidesz hiába ment szembe a társadalmi igényekkel a szociálpolitikájával, más intézkedéseivel és programpontjaival ellensúlyozni tudta az ezzel kiváltott nemtetszést.
Élet
Fontos