Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2018. március 19. 12:21 Élet

Mindenki nyugodjon le: katasztrofális Magyarország PR-ja a bevándorlók körében

Nagyon kevés helyen olyan alacsony a bevándorlók elfogadottsága, mint Magyarországon. Ennek megfelelően az itt élő külföldi származású emberek nemzetközi összevetésben nem is kifejezetten boldogok. Náluk már csak a magyarok, azaz az ország többségi lakossága boldogtalanabb, ami, ha nem is egyedi, a világnak ezen a részén elég ritka. Inkább a dél-amerikai, arab és afrikai országokra jellemző.

Mindez a napokban megjelent Word Happiness Report című jelentéséből derül ki. A kiadványt az ENSZ által életre hívott Fenntartható Fejlődési Megoldások Hálózata (SDSN) jelenteti meg, és minden alkalommal egy adott szempontból vizsgálják mennyire boldogok az emberek a világ különböző országaiban. Ezúttal a migrációt helyezték a középpontba.

A jelentés készítői összesen 156 állam boldogságindexét számolták ki, és 117 országban vizsgálták meg ugyanezt a helyi bevándorlók körében. A mutatót olyan számszerűsíthető adatokból kalkulálták, mint az egy főre jutó GDP vagy a várható élettartam, és olyan mért mutatókból, mint hogy mekkora társadalmi támogatottságra számíthatnak az adott ország állampolgárai, ha bajba kerülnek, mennyire tartják magukat nagylelkűnek, vagy éppen milyen mértékűnek ítélik meg a korrupciót.

 

Mindezek alapján az első helyen Finnország áll, majd Norvégia, Dánia és Izland következik. Magyarország a 69. közvetlenül Koszovó, Moldova és Türkmenisztán mögött. A régiós országokban szinte kivétel nélkül boldogabbak nálunk: Ausztria a 12., Csehország a 21., Szlovákia a 49. Lengyelország a 42, Románia az 52. Szerbia, Bulgária és Horvátország viszont mögöttünk áll.

A GDP és a várható élettartam alapján sokkal előrébb lehetnénk a listán, de például a korrupciót olyan nagynak ítélik meg a magyarok, hogy itt hátrányban vagyunk a többi környékbeli országhoz képest. De legalább a tendenciák kedvezőek: a 2008 és 2010 közötti felmérés óta ugyanis csak nyolc országban nőtt nagyobb mértékben a mutató, mint nálunk.

 

Az általános mutatónál is érdekesebb az, amit a bevándorlók esetében számolt az SDSN. Az elmúlt évek közhangulatát látva egyáltalán nem meglepő, hogy

a külföldi letelepedőkkel szemben a magyar az egyik leginkább elutasító nép.

Bár ezen a listán a kelet-európai országok mind rendkívül hátul vannak (a 10 legrosszabb értéket kilenc régiós országban, illetve Izraelben mérték), Magyarország még itt is a sereghajtók köz tartozik: csak Montenegrót és Macedóniát előzzük meg. Ami Magyarországon 1,69, az Izlandon, Új-Zélandon és Kanadában 8 felett van, de Svájcban is 7,21 pont. 

Bevándorlóink nem is tartoznak a világ legboldogabbjai közé. Ebben a rangsorban 63. helyen állunk, ami egy hajszállal jobb az általános mutató alapján elért eredménynél, de a régióból így is csak a már említett Montenegrót és Macedóniát, illetve az ukránokat, a moldávokat és a szerbeket előzzük meg. Előttünk van viszont Zambia, Törökország és Oroszország is.

 

Ami azonban ennél is érdekesebb, hogy az itt élő külföldi származásúak így is boldogabbak, mint a magyarok. A listán előttünk álló országok csak 30 százalékában tapasztaltak hasonlót, az esetek többségében az őslakosoknál mértek magasabb értéket. A rangsorban lefelé haladva ugyanakkor ebből a szempontból már sokkal kiegyenlítettebb a helyzet. A fejlettebb országokban általában inkább a helyiek a boldogabbak, a feltörekvő államokban pedig a bevándorlók (még a listán Magyarországot megelőző államok esetében is inkább a latin-amerikai és afrikai országokra jellemző, hogy nem az őslakosok a boldogabbak).

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet bevándorlás bevándorlók boldogság Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Vermes Nikolett
2024. november 17. 06:09 Élet

Milyen esélyekkel indul egy elhagyott csecsemő a magánkórházban születetthez képest?

Szerető családban eltűnhetnek a kezdeti viszontagságok következményei, de fontos, hogy minél kevesebb időt töltsenek átmeneti körülmények között.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.