Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2018. március 19. 12:21 Élet

Mindenki nyugodjon le: katasztrofális Magyarország PR-ja a bevándorlók körében

Nagyon kevés helyen olyan alacsony a bevándorlók elfogadottsága, mint Magyarországon. Ennek megfelelően az itt élő külföldi származású emberek nemzetközi összevetésben nem is kifejezetten boldogok. Náluk már csak a magyarok, azaz az ország többségi lakossága boldogtalanabb, ami, ha nem is egyedi, a világnak ezen a részén elég ritka. Inkább a dél-amerikai, arab és afrikai országokra jellemző.

Mindez a napokban megjelent Word Happiness Report című jelentéséből derül ki. A kiadványt az ENSZ által életre hívott Fenntartható Fejlődési Megoldások Hálózata (SDSN) jelenteti meg, és minden alkalommal egy adott szempontból vizsgálják mennyire boldogok az emberek a világ különböző országaiban. Ezúttal a migrációt helyezték a középpontba.

A jelentés készítői összesen 156 állam boldogságindexét számolták ki, és 117 országban vizsgálták meg ugyanezt a helyi bevándorlók körében. A mutatót olyan számszerűsíthető adatokból kalkulálták, mint az egy főre jutó GDP vagy a várható élettartam, és olyan mért mutatókból, mint hogy mekkora társadalmi támogatottságra számíthatnak az adott ország állampolgárai, ha bajba kerülnek, mennyire tartják magukat nagylelkűnek, vagy éppen milyen mértékűnek ítélik meg a korrupciót.

 

Mindezek alapján az első helyen Finnország áll, majd Norvégia, Dánia és Izland következik. Magyarország a 69. közvetlenül Koszovó, Moldova és Türkmenisztán mögött. A régiós országokban szinte kivétel nélkül boldogabbak nálunk: Ausztria a 12., Csehország a 21., Szlovákia a 49. Lengyelország a 42, Románia az 52. Szerbia, Bulgária és Horvátország viszont mögöttünk áll.

A GDP és a várható élettartam alapján sokkal előrébb lehetnénk a listán, de például a korrupciót olyan nagynak ítélik meg a magyarok, hogy itt hátrányban vagyunk a többi környékbeli országhoz képest. De legalább a tendenciák kedvezőek: a 2008 és 2010 közötti felmérés óta ugyanis csak nyolc országban nőtt nagyobb mértékben a mutató, mint nálunk.

 

Az általános mutatónál is érdekesebb az, amit a bevándorlók esetében számolt az SDSN. Az elmúlt évek közhangulatát látva egyáltalán nem meglepő, hogy

a külföldi letelepedőkkel szemben a magyar az egyik leginkább elutasító nép.

Bár ezen a listán a kelet-európai országok mind rendkívül hátul vannak (a 10 legrosszabb értéket kilenc régiós országban, illetve Izraelben mérték), Magyarország még itt is a sereghajtók köz tartozik: csak Montenegrót és Macedóniát előzzük meg. Ami Magyarországon 1,69, az Izlandon, Új-Zélandon és Kanadában 8 felett van, de Svájcban is 7,21 pont. 

Bevándorlóink nem is tartoznak a világ legboldogabbjai közé. Ebben a rangsorban 63. helyen állunk, ami egy hajszállal jobb az általános mutató alapján elért eredménynél, de a régióból így is csak a már említett Montenegrót és Macedóniát, illetve az ukránokat, a moldávokat és a szerbeket előzzük meg. Előttünk van viszont Zambia, Törökország és Oroszország is.

 

Ami azonban ennél is érdekesebb, hogy az itt élő külföldi származásúak így is boldogabbak, mint a magyarok. A listán előttünk álló országok csak 30 százalékában tapasztaltak hasonlót, az esetek többségében az őslakosoknál mértek magasabb értéket. A rangsorban lefelé haladva ugyanakkor ebből a szempontból már sokkal kiegyenlítettebb a helyzet. A fejlettebb országokban általában inkább a helyiek a boldogabbak, a feltörekvő államokban pedig a bevándorlók (még a listán Magyarországot megelőző államok esetében is inkább a latin-amerikai és afrikai országokra jellemző, hogy nem az őslakosok a boldogabbak).

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet bevándorlás bevándorlók boldogság Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Stubnya Bence
2025. március 26. 06:01 Élet, Vállalat

Temetik az otthoni munkát, de éppen most alakul ki a mindenki számára hasznos formája

Szigorításról szólnak a hírek, pedig stabilizálódik a távmunka szerepe, és egyre inkább látszik, hogy hány irodai nappal kerülhetők el a hátrányai.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.